Z workshopu Nikon školy na Excelent Mystic Sk8 Cup

Přesně před měsícem se na pražské Štvanici konal 21. ročník mezinárodního skateboardového festivalu Excelent Mystic Sk8 Cup 2015. Pár dní před jeho zahájením pořádala na stejném místě Nikon škola workshop s Danem Vojtěchem a Martinem Přívratským – jak jinak, než na téma focení skateboardingu. Jedna z jeho účastnic, sympatická blondýnka Malvína Ministrová, zaujala organizátory a lektory workshopu natolik, že se jí rozhodli udělit akreditaci na samotný Excelent Mystic Sk8 Cup, kde si navíc mohla vyzkoušet nejlepší techniku Nikonu. Přečtěte si, co o tom mladá fotografka říká.

Malvína Ministrová na Excelent Mystic Sk8 Cupu | Foto Dan Vojtěch
Malvína Ministrová na Excelent Mystic Sk8 Cupu | Foto Dan Vojtěch
Rozhovor s Malvínou Ministrovou
Popište nám, prosím, krátce vaše fotografické curriculum vitae.

Focení se věnuji od střední školy (Střední škola aplikované kybernetiky v Hradci Králové), kde jsme měli fotografii jako jeden z předmětů. Pak jsem ale nastoupila do zaměstnání jako grafička a na foťák mi nezbývalo moc času. Fotografování jsem se věnovala víceméně příležitostně. V poslední době ale fotím čím dál více a dělám všechno pro to, aby se to ještě stupňovalo.

Čím fotí Malvína Ministrová?

Vlastním Nikon D7000, k němu dva zoomy – AF-S DX Nikkor 16–85 mm F3,5–5,6G ED VR, AF-S 70–300 mm F4,5–5,6G VR a pevnou padesátku. K tomu ještě externí blesk Nikon Speedlight SB-900.

Jaké fotografické žánry máte nejraději?

Nemám to úplně vyhraněné. Ráda cestuji a při tom je samozřejmě foťák pokaždé se mnou. A potom ráda fotím sport. S fotoaparátem jsem byla například na MS v inline hokeji, fotila jsem motocyklové závody na ploché dráze (Zlatou přilbu), dělala jsem také video z golfu a krátký komerční spot.

Foto Malvína Ministrová, Excelent Mystic Sk8 Cup 2015
Foto Malvína Ministrová, Excelent Mystic Sk8 Cup 2015
Takže vaše účast na workshopu Dana Vojtěcha a Martina Přívratského nebyla náhodná…

To není úplně pravda. Na tento workshop jsem v podstatě narazila náhodou, někde na internetu. Ale zase jsem okamžitě věděla, že jej chci absolvovat.

Vy jste vlastně skateboarding fotila poprvé čili první setkání jste s tímto sportem absolvovala na zmíněném workshopu. Dokážete jej krátce zhodnotit?

Jako fotograf jsem opravdu byla na skateboardingu poprvé, jinak mě ale takovéto sporty baví – ať v roli diváka nebo i aktivně, například snowboarding, lehce i longboard. Nicméně kdyby se podobný workshop opakoval, zase bych se přihlásila.

Máme tomu rozumět tak, že jste se na něm nic nenaučila? :-)

Ne, přesně naopak! Ale byla tam skvělá atmosféra, oba lektoři byli velmi ochotní, vstřícní, nebyla to žádná „nalejvárna“, ale fajn zábava… Je skvělé , když jsou takoví profesionálové ochotní předávat svoje zkušenosti ostatním.

Přesto se ještě zeptám: Odnesla jste si z workshopu Dana Votěcha nějaký tip, který vám vysloveně utkvěl v hlavě?

Těch tipů bylo mnoho, těžko se dá říct, který byl nejlepší. Ale mě třeba velmi zaujala rada, abychom se nespoléhali vždy na autofokus a používali manuální předostření na zvolené místo – i u tak dynamického sportu.

Vy jste na základě účasti na workshopu dostala od Nikonu akreditaci na Excelent Mystic Sk8 Cup 2015. Jak jste se jako nováček cítila přímo v centru dění?

Přiznám se, že v novém prostředí a mezi mnoha lidmi bývám docela nervózní. Na „Mystiku“ to ze mě ale velmi brzy spadlo. Lidi kolem byli pohodoví, skateboarding se mi okamžitě zalíbil, takže jsem se tam pak ještě vracela i druhý den. Navíc to pro mě byla výborná příležitost vyzkoušet si špičkovou techniku Nikonu.

Foto Malvína Ministrová, Excelent Mystic Sk8 Cup 2015
Foto Malvína Ministrová, Excelent Mystic Sk8 Cup 2015
To chápu – fotit poprvé Nikonem D4S musel být silný zážitek. Oproti vašemu D7000 to asi musela být hodně velká změna. Co vás na tomto profesionálním aparátu nejvíce zaujalo?

Nikon D4S pro mě představoval celkově úplně něco jiného než D7000… Fotoaparát je velmi rychlý, autofokus nebo odezva spouště je okamžitá. Navíc se mi perfektně držel. Integrovaný vertikální grip s druhou spouští je skvělá věc.

Vy jste drobná mladá žena, nebyla pro vás „Dé čtverka“ příliš velká a těžká?

Ani ne. Samozřejmě třeba na cestování bych si to rozmyslela – to se pronese i můj Nikon D7000. Ale při focení na jednom místě jsem si velikost a hmotnost vůbec neuvědomovala, naopak jsem si užívala ergonomie držení a ovládání.

Co říkáte na kvalitu obrazového výstupu?

Veškeré focení probíhalo pod střechou, takže nadbytek světla zrovna nebyl. Musela jsem tedy používat vyšší citlivost. ISO 3 200 nebylo výjimkou. Obraz byl však čistý, kresba zachovaná i ve stínech, hlavně v kontrastních podmínkách je poznat velký dynamický rozsah, celkově je fotografie z D4S „o něčem jiném“. Tedy mám-li to porovnat s mým Nikonem D7000.

Neměla jste potom chuť D7000 zahodit a začít shánět investora pro koupi Nikonu D4S?

Já jsem se zpočátku rozmýšlela, jestli si mám vůbec D4S půjčovat, protože mi bylo jasné, že to asi bude silně návykový fotoaparát. Ale snad úplně všechno o technice není…

Díky za rozhovor Malvíno!

Rozhovor vedli Drahomír Červenák a Petr Lindner

Fotografie Malvíny Ministrové z Excelent Mystic Sk8 Cupu 2015

Sdílej

Jeden komentář

  1. K fotkám se vyjadřovat nebudu.
    Ale jinak na Štvanici každý den někdo jezdí, a i když místní kluci asi nepředvedou úplně světové triky, tak na rozdíl od Mystiku půjde fotit v pohodě uvnitř skateparku a třeba si i donést blesky, takže výsledky nakonec budou lepší. To jen info pro ostatní, kdyby to někoho lákalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *