Z filmu do počítače. Jednoduše, rychle – a kvalitně

Proč bych to nepřiznal, už delší dobu koketuji s focením na film. Tento malý návrat do starých časů jsem už započal. Oprášil jsem svůj starý Nikon FM2, nasadil na něj „palačinku“ Nikkor 45 mm F2,8P a založil… barevný negativní film. Proč barevný negativ, když miluji černobílou klasiku? Protože barevný negativ nechám zpracovat v minilabu, ale černobílý negativ nemám jak zvětšit ani jak naskenovat. Ne, že bych to neuměl, ale fotokomoru už z různých důvodů nechci zprovozňovat. A skenovat na plošném skeneru, filmový nemaje? To také ne. Kvalita skenů plošných skenerů mě naprosto neuspokojuje.

Černobílé filmy tedy zatím zůstaly u ledu (doslova v mrazáku), ale… brzy asi začnu rozmrazovat. Díky svému slovenskému kolegovi Julo Kotusovi. Ten totiž před pár dny na slovenském Nikonblogu vydal článek Z filmu do počítača.

Z filmu do počítače

Nebudu to natahovat – Julo zde popisuje digitalizaci kinofilmů ofocováním digitální zrcadlovkou pomocí nástavce Nikon Slide Copying Adapter ES-1. Když jsem si prohlédl pár ukázek takto digitalizovaných filmových políček v plném rozlišení, moje rozhodnutí bylo jasné – jdu do toho. Na rozdíl od Jula to zkusím s makroobjektivem, a budu samozřejmě referovat zde na Nikonblogu.

Ještě jednou tedy odkaz na článek Z filmu do počítača – čtěte zde!


Sdílej

2 komentáře

  1. Zní to zajímavě, neexistuje něco podobného na m4/3, docela by mě lákalo na tom vyzkoušet hi-res mod

  2. Nástavec Nikon Slide Copying Adapter ES-1 jsem vyzkoušel s Micro Nikkor 40 mm a DSLR Nikon D300s. Použil jsem také blesk SB800 a kabel SC 17. Dobře nafocené barevné dia / Kodachrome atd./ jsou velmi dobře reprodukovatelné, snímek zachovává filmové zrno. Horší je to s barevným negativem … je třeba si pohrát s barevným posunem. Za mě tedy velmi dobrá „vychytávka“ pro repro starších diakinofilmů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.