Western Digital My Book Pro – řešení datového prostoru (nejen) pro Macy

Není žádným tajemstvím, že se zvyšujícím se rozlišením digitálních fotoaparátů, vzrůstají také požadavky na datový úložný prostor neřkuli zálohování fotografií. Pokud navíc ještě natáčíte video, objem dat se zmnohonásobuje. Coby pravověrný „applista“ jsem se tentokrát podíval na zajímavý externí disk – přesněji diskové pole – Western Digital My Book Pro.

Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital
Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital

Applovský design nelze tomuto „drobečkovi“ s rozměry 108 × 147 × 216 mm (š × v × h) upřít. Hliníkové opláštění spolu s černým předním panelem rozhodně tomuto diskovému poli například v sousedství velkého iMacu ostudu rozhodně neudělá. Vzhled ale kompatibilitu s počítači Apple nedělá, parametrem, který je k nim řadí, je rozhraní Thunderbolt 2. WD My Book Pro je ale zároveň vybaven také rozhraním USB 3.0, takže po přeformátování disků jej můžete beze všeho používat i na PC s operačním systémem Windows.

Uvnitř aktivně chlazené skříně WD My Book Pro najdete dvojici pevných 3,5″ disků WD Black™ se 7 200 otáčkami za minutu. Já jsem si vyzkoušel konfiguraci s kapacitou 8 terabajtů. Disky jsou přístupné z přední stěny, jejich případná výměna je otázkou několika sekund, bez použití nářadí, podotýkám.

Na zadní stěně jsou kromě konektoru pro napájecí kabel také dva konektory Thunderbolt 2 a jedno USB 3.0. Další dva porty USB jsou pak vyvedeny na přední stěně zařízení, což je příjemné – „uesbéček“ není nikdy dost.

Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital
Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital
Sériově čili za sebou

Thunderbolt je rychlé rozhraní, které umožňuje sériové připojení několika zařízení za sebou (detaily najdete zde nebo tady), takže „na jednom drátu“ můžete mít v nejjednodušším případě s diskovým polem připojený třeba ještě druhý monitor. Thunderbolt 2 zvládá rozlišení 4K, takže kvalitou omezeni nebudete.

USB port ale na WD My Book Pro není jen proto, abyste jej mohli připojit k počítači, který není vybaven Thunderboltem – přes USB se toto diskové pole také konfiguruje. K tomu slouží program WD Drive Utilities uložený na disku.

Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital
Rozhraní softwaru WD Drive Utilities

Dvojici disků WD My Book Pro lze uživatelsky konfigurovat do jednoho ze tří nastavení:

Režim Stripe (RAID 0)
V módu stripe – prokládání – jsou, jak praví Wikipedie, data ukládána na disky cyklicky, střídavě. Prostor je rozdělen na části pevné velikosti a zápis nebo čtení delšího úseku dat tak probíhá z více disků – v případě WD My Book Pro z dvou disků. Prokládání může zrychlit čtení i zápis větších bloků dat, protože je možné zároveň číst (zapisovat) jeden blok z jednoho disku a následující blok z jiného disku.

Režim Mirror (RAID 1)
V této konfiguraci se provádí se zrcadlení (mirroring) obsahu disků. Obsah se současně zaznamenává na dva disky a v případě výpadku jednoho disku se pracuje s kopií, která je ihned k dispozici.

Samostatné jednotky (JBOD)
Při tomto nastavení se WD My Book Pro nechová jako diskové pole, nýbrž jako dva samostatné disky.

Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital
Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital

Předpokládám, že si toto poměrně drahé diskové pole nebude nikdo kupovat proto, aby jej používal v režimu JBOD. Jaký mód tedy zvolit? Odpověď je vcelku jednoduchá – požadujete-li maximální výkon čili rychlost, nastavte RAID 0, pro co nejlepší ochranu vašich dat pak využijte možnosti zrcadlení v módu RAID 1.

Rychlé disky

A jde se testovat… WD My Book Pro jsem připojil k MacBooku s SSD diskem. Vzal jsem sadu fotografií a krátkých videí – zkrátka obsah paměťové karty z jedné fotografické akce. Celkem šlo o 861 souborů, z nichž bylo 433 NEFů, 408 JPEGů a 20 videí v MOVu – dohromady 21,69 GB dat. Průměrné přenosové časy při kopírování přes rozhraní Thunderbolt 2 byly tyto:

Konfigurace RAID 0
MacBook > WD My Book Pro – 03:03 min
WD My Book Pro > MacBook – 03:00 min

Konfigurace RAID 1
MacBook > WD My Book Pro – 03:20 min
WD My Book Pro > MacBook – 03:45 min

Z výsledků je zřejmé, že v bezpečnějším módu zrcadlení (RAID 1) je rychlost diskového pole nižší, ovšem zpomalení není nijak zásadní, a celkově je přenos dat velmi rychlý.

Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital
Western Digital My Book Pro | Foto Western Digital

Diskové pole WD My Book Pro je dobře odhlučněné, respektive disky jsou příjemně tiché – když to porovnám s běžnými externími disky WD My Book, rozdíl je docela velký. Je ale třeba počítat s tím, že ventilátor aktivního chlazení dokáže při zátěži vyhrávat pěkně hlasitou meluzínu.

WD My Book Pro je výkonným externím datovým úložištěm. Kromě mnou testované kapacity 8 TB, jej lze pořídit ještě ve „velikostech“ 6 TB, 10, 12 nebo 16 TB. Cena není bohužel zrovna lidová, WD My Book Pro s kapacitou 8 TB se na trhu pohybuje s cenovkou kolem 20 000 Kč.

Zdroj: Western Digital


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *