WD My Passport Wireless SSD – bezdrátová data na cestách

Digitální fotografie má spoustu výhod, o kterých se vám při focení na film mohlo nebo může jenom zdát. Jednou z mnoha předností je možnost snadného a rychlého zálohování zdrojových, ale i rozpracovaných nebo finálních dat. A to jak trvalého zálohování, tak i řekněme dočasného – „pro sichr“ – typicky na cestách.

Nejjednodušší variantou je používání fotoaparátu se dvěma paměťovými sloty, kdy máte nastavený režim zálohování. Ale existují i propracovanější technická řešení. Na jedno z nich, přesněji na jedno zajímavé přenosné úložiště, se nyní podíváme. Jmenuje se My Passport Wireless SSD, a vyrábí jej firma Western Digital.

WD My Passport Wireless SSD | Foto Western Digital
WD My Passport Wireless SSD | Foto Western Digital
4 až 5 v jednom

Co se skrývá za docela dlouhým názvem tohoto zařízení? Rozklíčujeme to odzadu – SSD samozřejmě znamená SSD disk. Můžete si vybrat ze čtyř velikostí: 250 GB, 500 GB, 1 TB nebo 2 TB. Pojem Wireless prozrazuje přítomnost bezdrátového Wi-Fi připojení, My Passport je pak už jen brand Western Digitalu pro mobilní zařízení. Ale to není všechno. My Passport Wireless SSD má také slot pro SD kartu, kromě nezbytného „výstupního“ USB portu, také druhý „vstupní“, a protože má velkou kapacitu baterie, může fungovat také jako powerbanka. Slušná kombinace!

Foto Western Digital
Foto Western Digital
Nic, co byste neunesli

My Passport Wireless SSD je taková malá… dlaždička. Snad mi toto přirovnání výrobce odpustí, ale vážně mě nic lepšího nenapadá. Je to prostě plochá věc čtvercového půdorysu. Standardně je „oblečená“ do silikonového ochranného pouzdra nebo spíše rámečku – výrobce udává odolnost proti pádu z výšky jeden metr. Pokud jste zvyklí svoje věci chovat jako v bavlnce, můžete ochranný plášť sundat, takže věc zhubne jak co do rozměrů, tak i co do hmotnosti.

Foto Western Digital
Foto Western Digital

S ochranným rámem má My Passport Wireless SSD rozměry uvedené na obrázku, tloušťka je těsně pod 30 mm a hmotnost 464 gramů. Když ochranu sundáte, rozměry se zmenší o centimetr na půdorysu, o půl centimetru se sníží tloušťka a hmotnost klesne o 100 gramů. Exaktně tedy s ochranným rámečkem 135 × 135 × 29,5 mm, 464 g, bez rámu 126 × 126 × 24 mm, 360 g. Není to tedy vysloveně kapesní příslušenství, ale zároveň také nic, co by vás nutilo vzít na cesty větší zavazadlo.

Bez ochranného silikonového rámu je tento disk nejen menší a lehčí, ale také elegantnější
Bez ochranného silikonového rámu je tento disk nejen menší a lehčí, ale také elegantnější
Karetní hry s dostatkem energie

Začnu od nejjednoduššího: Powerbanka s kapacitou 6 700 mAh a výstupním proudem 1,5 A (0,9 A při zapnutém disku) se na cestách vždycky hodí. Jen pozor, aby vám zbyla energie na samotný provoz tohoto zařízení.
My Passport Wireless SSD se nabíjí přes port USB 3.0 (kabel a síťový adaptér je v balení), přičemž cca 80 % kapacity (z 20 % na 100 %) trvá kolem tří hodin. Výrobce udává výdrž samotného zařízení až 10 hodin (při streamování videa v rozlišení HD 720p při rychlosti 3 Mb/s na jedno zařízení prostřednictvím jednoho pásma Wi-Fi 2,4 GHz).

Vestavěná čtečka paměťových karet SD | Foto Western Digital
Vestavěná čtečka paměťových karet SD | Foto Western Digital

Vestavěná čtečka SD karet s rychlostí čtení až 65 MB/s funguje velmi jednoduše: Kartu zasunete do slotu a stisknete tlačítko. Podle nastavení se vám na disk zkopíruje buďto celý obsah karty nebo pouze nové soubory – tedy ty, které se na disku ještě nenacházejí. Pokud váš fotoaparát využívá jiné karty než SD, přibalte sebou externí USB čtečku, kterou připojíte k My Passport Wireless SSD kabelem. Zkoušel jsem to s obstarožní no-name čtečkou CF karet (ne s tou, co je na následující fotografii), a nebyl jediný problém. Opět stisknete ono tlačítko na disku, a už se to sype dovnitř.

S jinými než SD kartami lze pracovat pomocí externí čtečky | Foto Western Digital
S jinými než SD kartami lze pracovat pomocí externí čtečky | Foto Western Digital
Vždy připojen!

My Passport Wireless SSD samozřejmě můžete připojit k počítači kabelem pomocí rozhraní USB 3.0, nicméně jeho hlavní síla spočívá ve Wi-Fi konektivitě. S počítačem nebo smartphonem či tabletem můžete být propojeni přes Wi-Fi buďto přímo nebo přes routr. Díky tomu lze kdekoliv přistupovat k obsahu disku, prohlížet fotografie i videa, nebo třeba pouštět hudbu. Data lze mezi zařízeními kopírovat, přesouvat, mazat… V počítači se My Passport Wireless SSD objeví jako další disk, v mobilním zařízení pak k datům přistupujete přes aplikaci WD My Cloud. Přes ni probíhá také nastavení zařízení, v počítači se to pak děje ve webovém prohlížeči.

Rozhraní aplikace WD My Cloud ve smartphonu
Rozhraní aplikace WD My Cloud ve smartphonu
Správa disku ve webovém prohlížeči v počítači
Správa disku ve webovém prohlížeči v počítači

Tato šikovná věcička podporuje také FTP protokol – čili můžete nechat data při focení rovnou ukládat na disk. Není to ale samozřejmost. Abyste mohli FTP protokol využít, budete potřebovat fotoaparát, který podporuje externí Wi-Fi síťové rozhraní, tedy více či méně profesionální DSLR nebo mirrorless Z. Western Digital uvádí jako příklad Nikon WT-2, tento adaptér ale už není v prodeji. Předpokládám ale, že jeho nástupce WT-7 by měl fungovat také. Ale nemám to ověřeno.

A ještě dovětek: My Passport Wireless SSD umožňuje také s pomocí aplikace FiLMiC Pro streamovat 4K video z mobilního zařízení přímo na disk.

My Passport Wireless SSD jako powerbanka | Foto Western Digital
My Passport Wireless SSD jako powerbanka | Foto Western Digital

Zdroj: Western Digital
Běžné ceny

kapacita 250 GB: 5 600 Kč
kapacita 500 GB: 7 500 Kč
kapacita 1 TB: 12 000 Kč
kapacita 2 TB: 19 500 Kč


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *