Vyvolávání NEFů v ZPS X prakticky. Jak obstojí u Nikonů Z?

V minulém článku, ve kterém jsem představoval novinky podzimní aktualizace tuzemského programu pro digitální fotografii a video – Zoner Photo Studio X – jsem slíbil, že na nativní podporu RAWů se podívám podrobněji a hlavně prakticky v samostatném článku. Tento čas právě nadešel. Zaměřil jsem se pouze na mirrorlessy Nikon Z, zrcadlovky jsem zatím nezkoumal. Ale možná i na ně časem dojde.

FX komplet, DX (zatím) jeden

Z předchozího článku si dovolím zopakovat seznam podporovaných Zetek. Vlastně ne, je to totiž jednoduché – ZPS X podporuje NEFy všech fullframových Nikonů Z, plus jediný DX model, Nikon Z 50. 

Test probíhal velmi jednoduše: Vzal jsem NEFy vybraných modelů Nikonů Z, abych je se standardním nastavením bez jakýchkoliv korekcí vyvolal v nikoňáckém NX Studiu. Poté jsem to stejné udělal v ZPS X. V obou programech jsem snímky následně exportoval do TIFFu, aby se vyloučil vliv ztrátové komprese JPEG. NX Studio jakožto nativní software Nikonu v tomto malém testu považuji za etalon, protože jde o aplikaci, která jako jediná pracuje s know-how Nikonu bez nějakého reverzního inženýringu, jak to dělají ostatní programy, ZPS X nevyjímaje. Ale také třeba z toho důvodu, že jde o jediný software, který dokáže vyvolané NEFy podat stejně jako JPEGy ve fotoaparátu (což je vzhledem k výše uvedenému logické).

Pojďme se nyní postupně podívat na dvojice výsledných snímků z různých modelů Nikon Z.

Nikon Z 6

Původní „Zet šestka“ je sice nahrazená modelem Z 6II, ale spousta uživatelů jí dál fotí, takže za pokus to stojí. Nejprve srovnávací dvojice fotografií:

Vyvolání NEFu – Nikon Z 6 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 6 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X

Jednotlivé fotoaparáty budu komentovat jen krátce, pouze konkrétní rozdíly. Celkového shrnutí se dopustím na konci článku. NEF z Nikonu Z 6 nicméně ZPS X zvládl výborně. Fotografie je sice o něco tmavší a téměř neznatelně chladnější co do vyvážení bílé, nicméně není to nic, co by nespravilo pět minut práce v modulu Vyvolat.

Nikon Z 6II

U „Zet šest dvojky“ jsem oběma programy „prohnal“ tři snímky s různou tonalitou, zde už jsou výsledky trochu zajímavější.

Vyvolání NEFu – Nikon Z 6II – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 6II – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 6II – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X (posterizace v levém horním rohu oblohy je způsobená zmenšením snímku a kompresí JPEG)
Vyvolání NEFu – Nikon Z 6II – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X (posterizace v levém horním rohu oblohy je způsobená zmenšením snímku a kompresí JPEG)
Vyvolání NEFu – Nikon Z 6II – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 6II – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X

„Krávy“ jsou tentokrát výrazně tmavší, byť k tomu nebyl důvod. Zdrojový snímek není nijak přehnaně kontrastní, ani není přeexponovaný. Ale tmavší výsledek je lepší než světlejší :-) Vyvážení bílé ovšem eliminuje známý nikoňácký sklon lehce posouvat barvy k zeleným odstínům, za což ZPS X samozřejmě chválím.

Fotografie rybníka se sluncem v záběru se ZPS X povedla, z mého pohledu dokonce lépe než v NX Studiu. Snímek má mírně menší kontrast zvláště ve středních tónech, barvy jsou de facto shodné. Co mě však zaujalo nejvíce, je podání sluníčka. Zatímco v NX Studiu je sluneční kotouč částečně přezářený, v ZPS X je kresba přímo vzorová.

Třetí snímek je na rozdíl od prvního světlejší, byť zde nedochází k přepalům. S tím souvisí i nižší saturace. Obecně je zde ale vidět, že ZPS X využívá odlišnou jasovou křivku než originální software.

Nikon Z 7

Jelikož u sebe nemám data z novějšího Nikonu Z 7II, budeme se muset spokojit s první verzí. Porovnal jsem dvě fotografie s rozdílným výsledkem z tuzemského softwaru ZPS X.

Vyvolání NEFu – Nikon Z 7 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 7 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 7 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 7 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X

Snímek na výšku focený po světle, ZPS X opět udělal tmavší, a opět jej mírně oteplil. Při standardním nastavení se však ztrácí kresba ve stínech, což ale samozřejmě jde v modulu Vyvolat, ovlivnit.

Druhá fotografie na šířku je pro změnu – ve středních tónech – světlejší než originál. Těžko říci, zdali je algoritmus ZPS X schopen vyhodnotit protisvětlo, nicméně v případě ukázky z Nikonu Z 6 se choval jinak.

Nikon Z 50

Výsledek jediného DX mirrorlessu, který (zatím) ZPS X podporuje, Nikonu Z 50, se podobá první ukázce z Nikonu Z 6. I když… zde vlastně došlo k vylepšení původně zbytečně lehce přeexponované fotografie. Výborná práce.

Vyvolání NEFu – Nikon Z 50 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X
Vyvolání NEFu – Nikon Z 50 – NX Studio vs. Zoner Photo Studio X

DCP není LCP

Možná jste si také všimli, že snímky vyvolané v ZPS X nemají korigované geometrické zkreslení, ale také chromatickou aberaci a třeba vinětaci. Například geometrické zkreslení je dobře vidět u fotografie z Nikonu Z 50, pořízené na ohnisko 14 mm – levý a pravý okraj fotografie napoví. Dobře vidět je to také u snímku na šířku z Nikonu Z 7.

Tyto vady optiky řeší tzv. LCP (Lens Correction Profile) profily objektivů, modul Vyvolat primárně pracuje s vlastním DCP (DNG Camera Profile) profilem – s profilem fotoaparátu. Nic ale není ztraceno, LCP profily lze využívat po propojení ZPS X s Adobe DNG Converterem (návod zde).

Výborná práce

Tak, jako Adobe Lightroom, Capture One či jakýkoliv další software „třetích stran“ pro vyvolávání RAWů, ani ZPS X nepodává NEFy Nikonu (a věřím, že i RAWy dalších značek) tak přesně, jako originální aplikace. Ani nemůže. Fotografické firmy si své know-how střeží jako oko v hlavě, a vývojáři „cizích“ aplikací tak musí data analyzovat podle nějakého vlastního modelu, aby následně mohli vytvořit svůj profil pro každý model fotoaparátu.

Ovšem v případě ZPS X je třeba říci, že jde o výborně odvedenou práci. Zoner sám říká, že jejich algoritmus pro vyvolávání RAWů nabízí věrné barvy. Není to jen marketingový slogan, barevné podání je skutečně výborné, v některých případech i lepší než v programu NX Studio.

Co se týče jasu a kontrastu, tedy celkové tonality, je ZPS X, jak jste sami viděli, občas trochu „schizofrenní“, nicméně v tomto malém testu ani jednou nedošlo k „přešlapu“ v podobě vytvoření přepalů. Obecně lze vypozorovat, že se DCP profil ZPS X snaží více prokreslovat střední tóny – což je samozřejmě dobře –, aby pak mírně upozadil nejtmavší oblasti snímků. Skvěle však navíc pracuje s nejvyššími jasy – viz fotografie se sluncem v záběru. Ostrost snímků je de facto shodná s NEFy, vyvolanými v NX Studiu, takže ani zde nenacházím problém.

Celkově tedy mohu hodnotit „výkon“ nového modulu Vyvolat, přesněji nového nativního způsobu vyvolávání NEFů v Zoner Photo Studiu X, jako velmi povedený upgrade. A těším se na další podporované modely, třeba „malý“ Nikon Z fc či Z 30.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *