Vysoce světelný „základní širokáč“: AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED v testu Nikonblogu

Pevná skla mám velmi rád, z toho jsem se na Nikonblogu už mockrát vyznal. Osmadvacítku považuji za jakýsi „základní širokáč“. Úhel záběru 75° už, na rozdíl od „nejbližšího užšího“ ohniska 35 mm (neřkuli 50 mm), začíná ve snímku pěkně otevírat prostor. Kromě toho, že do fotografie „toho“ nejenže dostanete obecně více, ale třeba při komponování snímků na blízké předmětové vzdálenosti si můžete hrát i s kontextem okolí hlavního motivu. Osmadvacítka není jen sklo na krajinu či architekturu, tedy žánry, u kterých se široký obrazový úhel tak nějak automaticky předpokládá, ale také jde o skvělé ohnisko například pro reportáž či streetfoto.

Nikon měl dlouhou dobu, od sedmdesátých let minulého století, pevnou osmadvacítku se světelností f/2,8 (modely typu AI a AI-s), která byla v roce 1994 nahrazena autofokusovou verzí typu AF D. Až v roce 2012 přišel model AF-S Nikkor 28 mm f/1,8G (viz naše recenze) a loni na konci května pak prémiovka – AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED. A na tento objektiv se nyní podíváme podrobněji.

AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED
AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED
Konstrukce

Moderní autofokusové monofokální objektivy s vysokou světelností obvykle nebývají žádní drobečci, a platí to i pro AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED. S průměrem 83 mm a stavební délkou 100 mm váží pěkných 645 gramů. Průměr filtrového závitu je 77 mm. Jen pro porovnání: oblíbený základní zoom AF-S Nikkor 24–120 mm f/4G ED VR je jen o příslovečný fous větší a těžší. Takže pěkný kousek optiky…

Nicméně u světelné osmadvacítky, coby profesionálního „nářadí“, očekávejte utěsnění proti stékající vodě a prachu, nechybí ani fluorové ochranné vrstvy na vnějších čočkách. Ve standardní výbavě nechybí vykrajovaná bajonetová sluneční clona a měkké pouzdro.

AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED na Nikonu D610
AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED na Nikonu D610

AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED nemá optickou stabilizaci (k čemu také u širokáče?), takže na levé straně tubusu objektivu najdete jen jeden jediný posuvný přepínač M/A | M čili ovládací prvek pro zapnutí nebo vypnutí autofokusu. Máme zde objektiv typu AF-S, ostření tedy zajišťuje lety osvědčený ultrazvukový motor SWM, charakteristický svým tichým a rychlým chodem. Pro potřebu manuálního zaostřování máte k dispozici široký ostřicí prstenec v přední rozšířené části tubusu objektivu. Při zaostřování se samozřejmě přední člen objektivu ani neotáčí ani nevysunuje. Ostření je vnitřní, typu rear – pohybují se zadní členy optické soustavy.

Jak prozrazuje písmeno E v označení objektivu, jedná se o sklo, vybavené elektromagnetickou clonou se všemi jejími přednostmi (tichý chod, vysoká přesnost a opakovatelnost /při sériovém snímání/). Clona je devítilamelová, takže poskytuje de facto kruhový otvor, což se také podílí na krásném bokehu – viz následující část.

Optická kvalita

Optická soustava se skládá ze 14 čoček v 11 skupinách, vady zobrazení korigují dva ED členy a tři asférické čočky. Objektiv AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED je samozřejmě opatřený antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat.

Optická konstrukce objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED
Optická konstrukce objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED

Objektiv vykazuje špičkovou ostrost (od clony F2,8 až do rohů záběru) a hlavně pak skvělý přenos kontrastu – což je možná ještě důležitější než samotná hranová ostrost. U takto širokého skla s vysokou světelností můžete občas objevit slabou chromatickou vadu, která mizí po zaclonění na F2,8 a vyšší, nebo ji lze efektivně odstranit při postprodukci v RAWu.

MTF křivky objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED
MTF křivky objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED

Od pevného ohniska – i když jde o širokáč – očekáváme také výborně korigované geometrické zkreslení. AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED nezklame ani v tomto ohledu. Mírné soudkovité prohnutí obrazu odhalí na reálných snímcích jen skuteční hnidopiši.

Geometrické zkreslení objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED
Geometrické zkreslení objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED

Vinětace zde existuje, to nelze popřít. Laboratorní testy ukazují na plnou díru ztmavení rohů na plnou díru poměrně citelné, nicméně přechod jasů je velmi plynulý, na fotografiích neruší tak, jako vinětace s „ostřejším“ přechodem. Po zaclonění o jedno, ideálně dvě EV, už nemáte šanci si vinětace na běžných fotografiích všimnout.

Vinětace objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED. Clony F1,4; F2; F2,8 a F4
Vinětace objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED. Clony F1,4; F2; F2,8 a F4

Velmi kladně hodnotím bokeh tohoto objektivu. Plynulé a jemné zobrazení částí obrazu mimo hloubku ostrosti ihned ukazuje, že zde se pohybujeme skutečně v nejvyšší třídě optiky. Ano, s širokáčem je občas trochu problém využít malé hloubky ostrosti, nicméně typicky u záběrů na blízké předmětové vzdálenosti si jí užijete vrchovatě. Viz následující malá hříčka.

Bokeh plně odcloněného objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED
Bokeh plně odcloněného objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED
Celkové hodnocení

Marně přemýšlím, zdali mně na objektivu AF-S Nikkor 28 mm f/1,4E ED při testování něco vysloveně vadilo… ano, rozměry a hmotnost nejsou zrovna „cestovní“. Nicméně to je u moderních AF širokoúhlých objektivů s takto vysokou světelností běžný standard. Takže jsem naprosto spokojen. Jde o pohotové a odolné pevné sklo pro profesionální práci, se kterým se díky jeho světelnosti nemusíte bát ani velmi ztížených světelných podmínek – a vždy vám poskytne skvělou obrazovou kvalitu. A o to u optiky jde především.


Doporučená prodejní cena: 61 190 Kč
Podrobné technické parametry zde
Demosnímky pořízené objektivem AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED

Snímky jsou zcela bez úprav. Tělo Nikon D610.

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG (235 MB)
NEF – 1. část (300 MB)
NEF – 2. část (287 MB)

Další fotografie pořízené objektivem AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED

Sdílej

Jeden komentář

  1. Mal som moznost si vyskusat tento objektiv a mozem povedat akurat jedno je perfektny vo vsetkych ohladoch a sedi mi urcite viac ako 35mm 1,4 takze uz len nasetrit.Diky za recenziu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *