Vlastní prostředí v Zoner Photo Studiu X… po jarní aktualizaci

Astronomické jaro sice „oficiálně“ začne až za pár dní, nicméně pravidelná půlroční, v tomto případě samozřejmě jarní aktualizace 2022 tuzemského programu pro digitální fotografii (ale i video) Zoner Photo Studio X, je už taktéž pár dní na světě. Hlavní oblastí, na níž se vývojáři brněnského softwarového domu Zoner tentokrát zaměřili, je uživatelské přizpůsobení pracovního prostředí, respektive spíše uživatelské přizpůsobení podoby a způsobu zobrazování informacím k fotografií a videím. Novinek je však samozřejmě více, čtěte dál…

Vyznat se a neztratit se

Jak jistě víte, Zoner Photo Studio X neslouží pouze k upravování čili editaci fotografií, potažmo pak videí, nýbrž představuje také výkonný správce digitálních obrazových dat. A k tomu, abyste se v záplavě digitálních fotek – které jsou zadarmo a tudíž jich bývá mnoho – dobře orientovali, slouží spousta informací, které obrazová data takříkajíc doprovázejí. Myslím, že ve fotografické komunitě stačí zmínit zkratku EXIF nebo ještě IPTC, a budete přesně vědět, co myslím.

Cesta fotografie v ZPS X obvykle začíná v Průzkumníkovi, jež je součástí modulu Správce, kde se snímky zobrazují jako miniatury. Pokud si vystačíte jen s náhledem nebo náhledem, doplněným názvem souboru, můžete tento odstavec přeskočit. Pro uživatele, kteří se toho rádi o svých fotkách či videích dozví více hned u miniatur, vývojáři ZPS X upgradovali možnosti zobrazení informací u těchto miniatur.

ZPS X – novinky jaro 2022

V dialogovém okně Možnosti (Ctrl + M) si můžete nejen nastavit požadované informace, ale v sekci Rozšířené informace pod miniaturou lze celé pole upravit uživatelsky do nejmenšího detailu. Pokud naopak preferujete „čistší“ prostředí, můžete si nechat základní fotografické informace zobrazovat pod ikonkou foťáčku (položka Fotografické informace v dialogu Možnosti/Miniatury), kdy pro zobrazení dat je třeba na ni najet myší.

Nově se zde setkáváme také s volitelným zobrazením „klikacích“ políček pro hodnocení snímků hvězdičkami a označování barevnými tagy, pro rychlé zatřídění fotografií. Zde jedna zajímavost nebo spíše ukázka dobré práce programátorů – ZPS X mi při testování korektně převzal barevné značky i z applovského prostření MacOS – což svědčí o důsledném dodržování standardů IPTC.

ZPS X – novinky jaro 2022

Přepracovaný byl také dialog pro řazení miniatur, který se nyní jmenuje Zobrazení a řazení. Ukázku vidíte na následujícím screenshotu, já jen připojím malou prosbu pro příští aktualizaci – rád bych, kdyby se daly uživatelsky měnit i rychlé volby řazení v sekci Seřadit podle. Chápu, že spousta instalací ZPS X je ve státní správě, kde „ouřadové“ nejspíš často využijí položku Digitální podpis, ale já bych zde raději viděl například řazení podle přípon čili typu souborů. Ano, lze to (a spoustu dalších variant řazení) „zařídit“ po kliknutí na šipku vpravo vedle tlačítka Digitální podpis, ale to už jsou jaksi další kroky navíc.

ZPS X – novinky jaro 2022


Uživatelské informace i pro velké náhledy

Možností uživatelsky upravovat zobrazené informace u miniatur v Průzkumníkovi však jarní upgrade ZPS X nekončí. Další volby individualizace najdete také pro celostránkové náhledy, ať už v modulu Správce nebo i Vyvolat, a „vyřádit“ se můžete také u modulu Prohlížeč, který, jak jistě víte, funguje i samostatně bez spuštění samotného „celého“ ZPS X. U velkých náhledů lze měnit také například barva pozadí nebo okraje (odsazení) fotografie od pozadí. Nastavení je možné uložit jako uživatelský preset.

ZPS X – novinky jaro 2022

S prohlížením a vůbec procházením archivu fotografií, je spojená také další optimalizace rychlosti načítání, což se týká také RAWů, potažmo pak i miniatur, zejména pak indexovaných v Katalogu ZPS X. Optimalizace pracuje také s datovou velikostí, což přináší úsporu místa na disku.

Fotky z videa a jiné

Nově budete v Zoner Photo Studiu X marně hledat modul Vytvořit. Ten byl rozdělený na dva nové – Tisk, kde „postaru“, respektive po vzoru původního modulu Vytvořit, najdete také možnosti vytváření kalendářů, plakátů a další – plus nově samostatný modul Video. Pro editaci videa dostáváte dva nové režimy přidávání klipů mezi klipy již umístěné na časové ose, byť tedy možnost pracovat s klipy libovolně uživatelsky, samozřejmě zůstává zachovaná.

ZPS X – novinky jaro 2022

Víceméně drobností, ale příjemnou, je funkce grabování jednotlivých snímků z videa, kdy pomocí tlačítka Exportovat snímek jednoduše „vytáhnete“ jedno políčko videa pro jakékoliv další využití, ať už je to tvorba náhledového snímku k videu nebo třeba rovnou „pořízení“ fotografie – z videa o vysokém rozlišení například 4K UHD či snad vyšším.

ZPS X – novinky jaro 2022


Podrobně, a s časem na vyzkoušení

Dalších menších novinek obsahuje Zoner Photo Studio X po jarní aktualizaci 2022 více. Podrobné informace najdete na webu Zoneru zde, nebo také ve videu na konci tohoto článku.

Před tím ještě citace ze zmíněné webové stránky:
„Novou aktualizaci můžete vyzkoušet na měsíc zdarma. A pokud už jste ZPS X zkoušeli dříve, získáte automaticky dalších 15 dní na seznámení s novinkami.“

Sdílej

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *