Více, rychleji, přesněji. Nový Nikon D850 na scéně!

Přesně před měsícem, v den stého výročí založení společnosti, ohlásil Nikon, že vyvíjí novou digitální zrcadlovku s označením D850. Na internetu se okamžitě objevily spekulace jednak o tom, jaká bude „Dé osm set padesátka“, ale hlavně o termínu skutečného uvedení na trh. Zlé jazyky samozřejmě prorokovaly dlouhou, předlouhou dobu čekání. Realita? Dnes už o Nikonu D850 víme téměř vše a termín dodání na trh je také znám. Těšte se už v září!

Nikon D850
Nikon D850
Klame tělem

Ano, očekával se nástupce Nikonu D810. Když jsem si však prošel nejdůležitější parametry nové D850, došel jsem k názoru, tohle není nástupce D810. To je nová třída DSLR Nikonu. Podíváme-li se na to takříkajíc z vnější stránky, tak uznávám, tělo je hodně podobné. Není to tank typu Nikonu D5, ale „jen“ velká zrcadlovka bez integrovaného vertikálního gripu, podobně jako D810. Vidím zde ale minimálně dva zásadní rozdíly. LCD s úhlopříčkou 8 cm je výklopné a dotykové, přičemž rozlišení je dvojnásobné oproti D810 – 2 359 tisíc obrazových bodů. Co už je méně vidět, ale při bližším zkoumání na to přijdete – nový Nikon D850 nemá výklopný blesk.

Jinak je pro konstrukci těla samozřejmě využita hořčíková slitina, fotoaparát je utěsněný proti stříkající vodě a prachu, a… má zadní tlačítka a některé další ovládací prvky podsvícené.

Nikon D850
Nikon D850
Obrazových dat bude dostatek

A teď si držte klobouky! Srdcem Nikonu D850 je fullframový CMOS snímač typu Backside Illuminated s rozlišením 45,4 Mpx! Možná si říkáte: „To zase budou obrovská data!“ Budou, samozřejmě. Ale ne, že by se nedala využít. Nicméně pro ty, jimž je rozlišení D850 z jakéhokoliv důvodu nadměrné, nabízí tento fotoaparát možnost snímat do RAWu kromě plného rozlišení ještě ve střední (25,6 Mpx) nebo malé (11,4 Mpx) velikosti ve 12bitové barevné hloubce.

Nikon si i přes prozatím nejvyšší rozlišení dovolil zvednout také dostupnou citlivost. Nyní můžete využívat rozsah ISO 64–25 600, v rozšířeném režimu pak ISO 32–102 400. Posíleno bylo také měření expozice – RGB senzor má nyní opět dvojnásobné rozlišení oproti Nikonu D810 – rovných 180 tisíc pixelů. Data jsou ukládána na paměťové karty ve dvojici slotů ve složení SD + QXD.

Nikon D850
Nikon D850
Ohromí vás vším

Následují další superlativy. Autofokus „zdědil“ Nikon D850 od vlajkové lodi D5. Jde tedy o 153bodový ostřicí systém s 99 křížovými body. Pokud jste si mysleli, že stroj s takovýmto obrovským rozlišením bude pomalý, jste na omylu. I v tomto parametru poráží D810. „Normálně“ totiž udělá 7 snímků za sekundu, nasadíte-li vertikální grip, dostanete se až na 9 sn./s. Mimochodem, Nikon avizuje také lepší výdrž baterie. Nikon D850 by na jedno nabití měl pořídit až 1 840 fotografií.

Nový Nikon D850 si zcela jistě zamilují také příznivci DSLR videa. Ano, je to tady! 4K/UHD video bez cropu! Ale to není všechno. K videu patří i časosběry. D850 umí dělat 4K timelapse přímo ve foťáku, navíc ale má intervalometr pro pořizování 8K časosběrů. Jen si musíte dílčí snímky složit v počítači.

Co se týče konektivity, dala se očekávat technologie Snap Bridge, D850 ale podporuje také rádiové odpalování systémového blesku Speedligt SB-5000.


Doporučené prodejní ceny

Nikon D850 – tělo: 96 690 Kč
Nikon D850 + AF-S Nikkor 24–120 mm F4G ED VR: 117 390 Kč

Podrobné technické parametry najdete zde

Nikon D850

Sdílej

3 komentáře

  1. rozumně nastavená cena, ještě že jsem počkal, teď už D5 nechci :-) Otázkou je, kdy bude k dostání battery grip a hlavně co bude za to Nikon chtít! Aby nebyl za 15 tisíc! Jiank stroj vypadá suprově, ještě uvidíme co z toho poleze při ISO 12800, to je co mne zajímá

  2. Taky jsem rád, že jsem váhal s koupí. U mě šlo o D500, i když za ty peníze, co bude stát D850, by mohly být pětistovky dvě. Nicméně představa, že budu letícího ptáka lovit na DX formát s omezenou možností výřezu, je děsivá.

    Jinak ten grip nejenom že bude za 12 až 15 tisíc, ale ještě to chce přičíst cenu baterie EN-EL18B, tedy asi 4,5 tisíce. Ale zase na druhé straně, vyšší ceně baterie odpovídá téměř v přesném poměru její vyšší kapacita oproti EN-EL15a a na delších objektivech grip výrazně přispěje k lepšímu vyvážení sestavy na stativu. Zatím to vypadá, že na delším skle si konstruktéři Nikonu dovedou představit jenom tělo D5. S D810 musíte upevňovat držák na stativ až na jeho úplném konci a D500 je ještě lehčí, takže na gimbal hlavě bude šestistovka viset k zemi.

    D850 má už téměř vše, co jsem si u nového těla přál. Chybí mi snad už jen softwarové přechodové ND filtry a vymezovač zaostření (když třeba fotím nějaké zvířátko skrz trávu nebo listí a hodilo by se také pro letovky ptáků). Když srovnávám své uživatelské zkušenosti s Canonem, pak mi dost chybí vysokorychlostní synchronizace s bleskem a Nikon (D810) značně pokulhává v měření expozice. S Canonem taky nebylo tolik potřeba kouzlit s korekcí expozice. Navíc teleobjektivy Canon byly vybavené přepínačem s automatickou detekcí sledování pohybujících se objektů. Nebylo tedy vůbec potřeba přepínat nic na objektivu, když se předmět vaší fotografické touhy rozhodnul uletět.

    Nikon má prostě moc čudliků. Ale když je správně nastavím, jsou výsledky lepší než u Canonu.

  3. D 850 je už na pultech. Není čas k tomu, aby se tady objevila pořádná recenze? I když po internetu jich běhá spousty. Ale Nikonblog by měl být mezi prvními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *