Velmi vydařená premiéra. Stativy Peak Design Travel Tripod v testu Nikonblogu

Vývoj tohoto produktu trval zhruba čtyři roky, aby se před spuštěním výroby vybralo při crowfundingové kampani neuvěřitelných 12 milionů USD, čímž se zařadil na celosvětově šesté místo v Kickstarteru. O kom je řeč? Titulek napoví – o stativech Peak Design Travel Tripod. Aby toho nebylo málo, výrobce spustil prodej poměrně odvážně v začátku celosvětové pandemie, přičemž celý zisk ze čtyřdenních prodejů v období 7–10. dubna 2020 věnoval neziskovým organizacím bojujícím proti koronavirům a změně klimatu. Díky této podpoře získaly organizace CDC Foundation a Climate Neutral šeky na 109 075 USD (tedy celkem 218 150 USD). Toto dokáže udělat jen sebevědomá společnost, která svým produktům maximálně věří. Jaký je tedy stativ Travel Tripod od Peak Designu, respektive jeho hliníková a karbonová verze?

Peak Design – Travel Tripod | Zdroj foto Peak Design
Peak Design – Travel Tripod | Zdroj foto Peak Design

Menší než malý. Ale plnohodnotný stativ

Fotografických stativů je mnoho druhů – od kapesních či stolních, přes nejběžnější přenosné, cestovní, až po studiové speciály, se kterými ven asi chodit nikdy nebudete. Dvojice stativů Peak Design Travel Tripod je věrná svému anglickému názvu – jsou to cestovní stativy, možná lépe napsat ultralehké a velmi skladné cestovní stativy.

Ony dvě verze se od sebe liší pouze materiálem noh – hliník versus karbon – ostatní části jsou zcela shodné. Rozdíly pak pochopitelně najdete také v hmotnosti, potažmo ceně. Nebudu operovat jednotkami gramů – lehčí karbonová verze zkrátka váží 1,3 kg, model s hliníkovýma nohama pak o 300 gramů více. 

Poznej rozdíl – hliníková a karbonová verze stativů Peak Design Travel Tripod vedle sebe
Poznej rozdíl – hliníková a karbonová verze stativů Peak Design Travel Tripod vedle sebe

Cožpak o to, čísla hmotnosti jsou moc pěkná. Na druhou stranu ale i ostatní výrobci produkují takto lehké cestovní stativy. V Peak Designu to samozřejmě věděli a zaměřili se proto na další parametr, důležitý u cestovního fotografického příslušenství… skladnost. Pokud jste nad hmotností jen decentně povytáhli obočí, pak z pohledu rozměrů ve složeném stavu jistě uznáte, že Travel Tripod doslova exceluje. Zde jsou čísla: délka (nebo chcete-li výška) 39,5 cm, průměr balíčku 7,5–8 cm. K čemu to jen přirovnat? Zkrátka pouze o pár centimetrů vyšší než legendární termoska Stanley, kterou plnou výborné kávy nosím téměř vždy v boční kapse svého fotobatohu (značky Peak Design pochopitelně :-)).

Standardně jsou stativy Peak Design Travel Tripod dodávané s měkkým přepravním pouzdrem z typicky „peakdesignovské“ tkaniny
Standardně jsou stativy Peak Design Travel Tripod dodávané s měkkým přepravním pouzdrem z typicky „peakdesignovské“ tkaniny

Výrobce velmi inovativně zkombinoval tvar profilů noh stativu se středovým složením, plus stativovou hlavou tak, aby ve složeném stavu nevznikal uvnitř zbytečný volný prostor a složený stativ tak byl co nejkompaktnější. Trochu paradoxně se tak na oko zdá hmota složeného Travel Tripodu těžší než u běžných „vzdušných“ stativů. Ale je to jen klam samozřejmě.

Nohy na pětkrát

Z pohledu konstrukce jde – u obou modelů – o fotografický stativ s pětisekčními nohami, výsuvnou a (vzhůru nohama) otočnou středovou tyčí trojúhelníkového průřezu (čili samotná tyč se ve svém uložení neprotáčí), a konečně standardně osazenou nízkoprofilovou kulovou hlavou. 

Stativ s plně vysunutými nohami, vpravo navíc i s vysunutým středovým sloupkem
Stativ s plně vysunutými nohami, vpravo navíc i s vysunutým středovým sloupkem

Celková provozní výška s plně vysunutými nohami – a mírně povysunutým středovým sloupkem (proč, k tomu se ještě dostaneme) – činí 135 cm, pokud sloupek vysunete na maximum, dostanete se spodní hranou stativové hlavy do výšky 153 cm. Stativy Travel Tripod od Peak Designu vynikají také vtipně navrženou aretací zámků noh, kdy lze velmi rychle společně povolit všechny najednou. Všechny čtyři páčky jsou zkrátka na šířku ruky – co páčka, to jeden prst.

Zdroj foto Peak Design
Zdroj foto Peak Design

Pokud naopak pracujete často při zemi, což důvěrně znají například makrofotografové, vězte, že roztáhnete-li nohy stativu na maximum (stativy mají dvě polohy roztažení noh) – a před tím pomocí dodávaného inbusového klíče odšroubujete spodní část středové tyče, což vám zabere asi tak minutu práce – dostanete se na minimální výšku 14–18 cm, podle toho, jak moc potřebujete naklánět kulovou hlavu (to je něco, k čemu se ještě dostaneme).

Peak Design – Travel Tripod

Druhou možností, jak se dostat blíž k zemi, je otočení středové tyče, které je tentokrát „beznářaďové“. Sejmete spodní háček k zavěšení zátěže, jež je upevněný vtipným bajonetový systémem kombinovaným s magnetem, a tyč jednoduše otočíte. Mimochodem, pod zmíněným háčkem se skrývá držák smartphonu, který lze zacvaknout do stativové hlavy místo rychloupínací destičky. Kdyby se vám náhodou pokazil váš Nikon… :-)

Peak Design – Travel Tripod

Zdroj foto Peak Design
Zdroj foto Peak Design

Nech na hlavě!

Samostatnou kapitolou stativů Peak Design Travel Tripod je jejich nízkoprofilová kulová hlava, kterou považuji za největší inovaci, které se Peak Design ve světě stativů dopustil. Proč? Právě pro její nízký profil, který přispívá k pevnosti této hlavy s koulí o průměru 30 mm, a samozřejmě také perfektně zapadá do kompaktního složeného stavu. Hlava je opatřená čtvercovou rychloupínací destičkou typu Arca Swiss, a je vybavená dvěma ovládacími prvky. Široký vroubkovaný prstenec po jejím obvodu aretuje samotnou polohu hlavy, nad ním umístěný nižší prstenec s páčkou jistí rychloupínací destičku. Nahoře pak ještě najdete malou bublinkovou vodováhu.

Peak Design – Travel Tripod

Jednu malou nevychytanost ale tato jinak výborná hlava přece jenom má – to je ono, k čemu jsem se už dvakrát chtěl dostat: Kvůli minimalizaci rozměrů ve složeném stavu, je hlava, třemi výčnělky obepínajícími kouli, zasunutá do středového složení stativových noh. Pokud byste v této poloze chtěli fotit, nemůžete hlavu polohovat ani jí otáčet – čili de facto jakoby tam žádná nebyla. Pro možnost polohování je tedy nezbytné cca o 3–5 cm povysunout středovou tyč. Záleží na tom, jak moc potřebujete hlavu naklánět, a také, jak velký máte fotoaparát – kolik jeho „materiálu“ přečnívá ven.

Pro běžný náklon stativové hlavy stačí středovou tyč povysunout cca o 2,5–3 cm
Pro běžný náklon stativové hlavy stačí středovou tyč povysunout cca o 2,5–3 cm

Na tuto skutečnost si rychle zvyknete (nic jiného vám nezbude :-)), návyk si ale budete muset vytvořit také na opětovné zasunutí středové tyče zpět. Zvláště, budete-li stativ nosit ve standardně dodávaném měkkém pouzdře, které je šité takříkajíc na knop a pokud není stativ složený zcela přesně, do pouzdra jej nevměstnáte. Což není výtka nýbrž konstatování. Pouzdro je velmi praktické a chválím Peak Design za to, že jej nezařadilo mezi volitelné příslušenství, nýbrž do standardu.

Hlava je ke stativům dodávaná standardně – samotné nohy bez ní se koupit nedají. Pokud ale například pracujete více s videem a potřebovali byste tento stativ osadit třeba videohlavou, možnost zde je. Jmenuje se Universal Head Adapter, což je volitelné ukončení středové tyče obvyklou „plackou“ s 3/8palcovým stativovým šroubem. Montáž je opět záležitostí minutky – rozpojíte středovou tyč a místo standardní hlavy nasadíte tento adaptér.

Universal Head Adapter pro nasazení jiné stativové hlavy | Zdroj foto Peak Design
Universal Head Adapter pro nasazení jiné stativové hlavy | Zdroj foto Peak Design
Jde-li o video, pak i se standardní hlavou můžete použít stativ Travel Tripod jako improvizovaný gimbal
Jde-li o video, pak i se standardní hlavou můžete použít stativ Travel Tripod jako improvizovaný gimbal

Ještě lehčí a stabilnější

Jestliže jsem nakousl volitelné příslušenství, pak v něm budu pokračovat. Patříte-li například mezi fotografující horolezce, může se vám i tak malá hmotnost stativů Peak Design Travel Tripod zdát stále ještě vysoká. Nevadí, pokud si vystačíte jen s horním segmentem noh, můžete váhu stáhnout na polovinu. Bez použití nářadí (!) – díky páté větší aretaci nad zámky noh – vysunete po jejím uvolnění z každé nohy její vnitřní segmenty, a na konce toho, co vám zbude, nasadíte volitelné koncovky Ultralight Conversion Kit. V tomto případě se téměř stírá váhový rozdíl mezi karbonovou a hliníkovou verzí Travel Tripodu, protože takto odlehčený karbonový stativ váží 705 gramů, jeho hliníkový brácha pak 785 gramů. Že se k němu musíte sehnout? No ale za těch tři čtvrtě kila méně to stojí, nebo ne?

Stativ Peak Design Travel Tripod v odlehčené verzi se zkrácenými nohami a koncovkami Ultralight Conversion Kit
Stativ Peak Design Travel Tripod v odlehčené verzi se zkrácenými nohami a koncovkami Ultralight Conversion Kit

No a konečně, pokud často fotíte v přírodě nebo jiném méně stabilním terénu, bude se hodit nahrazení standardních gumových patek noh stativu kovovými hroty. Ty se prodávají jako volitelné příslušenství s názvem Spike Feet Set, a pomocí inbusového klíče je vyměníte během pár minut.

Nasazení Spike Feet Setu/kovových hrotů na konce noh stativu | Zdroj foto Peak Design
Nasazení Spike Feet Setu/kovových hrotů na konce noh stativu | Zdroj foto Peak Design

Peak Design Travel Tripod(y) praxi

Výrobce na svém webu uvádí, že karbonová verze vyniká kromě nižší hmotnosti také o 20 % větší tuhostí. Bohužel to nemám jak ověřit, a zbývá mi jen věřit :-) Vzhledem k tomu, že ale znám vlastnosti profilů z karbonových vláken i z jiných oborů, nemám důvod to nijak zpochybňovat ani od stolu. Každopádně to, v čem oba stativy vynikají, je vysoká pevnost ve zkrutu – což je velmi důležitý parametr. Jednoduše rozložený stativ uchopíte za horní složení nebo za pevně utaženou hlavu, a zkusíte jím jakoby pootočit – zkroutit jej. Travel Tripody v tomto orientačním testu kladly velmi urputný odpor, což je samozřejmě chvályhodná vlastnost. 

Stativy přišly z výroby také dobře seřízené. Po silném zatlačení shora neměly tendenci k zasouvání noh, které ale zároveň nekladly žádný odpor při vysunování. Počítat ale musíte s tím, že jistá vůle zde je, pokud zatlačíte uprostřed nohy směrem dovnitř stativu. U pětisekčních noh čili se čtyřmi přerušeními po celé délce takto plochého profilu, nemůžete očekávat, že nenastane prohnutí. To však nemá vliv na celou pevnost – stativ je zatěžován ve svislém směru, nikoliv šikmým vnějším tlakem na nohy, a v tomto ohledu lze deklarované nosnosti 9,1 kg plně důvěřovat. Navíc nevím, co byste na něj tak těžkého chtěli naložit? 

Já jsem je testoval s Nikonem D780 + AF-S Nikkor 24–70 mm f/2,8E ED VR, čili se sestavou o hmotnosti těsně pod dva kilogramy. Nicméně i tak si myslím, že šlo o docela tvrdý test – zmíněný objektiv je totiž těžký, ale nemá stativovou patku. Rychloupínací destička tedy byla připevněná k fotoaparátu a objektiv tak působil poměrně velkou pákou na stativ a zejména jeho hlavu. Proto jde o srovnatelný (možná i tvrdší) test než kdyby by byl na fotoaparátu například nasazený objektiv 70–200 mm f/2,8 se stativovou patkou a rychloupínací destička pochopitelně našroubovaná na ní.

Pro focení s orientací na výšku je třeba středovou tyč vysunout o fous více
Pro focení s orientací na výšku je třeba středovou tyč vysunout o fous více

Ano, s touto sestavou jsem středovou tyč vysunoval skutečně jen do míry nezbytně nutné, dané konstrukcí kulové hlavy. Po maximálním vysunutí se už fotografická sestava zřetelně třásla, což se ale dalo čekat. Nicméně vysunutí oněch 3–5 cm nad hlavu naopak činilo fotoaparát velmi stabilním, dokonce až překvapivě velmi dobře stabilním. U moderních zrcadlovek s možností předsklopení zrcátka, potažmo bezdrátovým exponováním pomocí mobilní aplikace, tento stativ naprosto bez problémů vyhovuje. 

Bezdrátové exponování pomocí aplikace Snap Bridge
Bezdrátové exponování pomocí aplikace Snap Bridge

S vysunutou středovou tyčí jsem stativy Peak Design Travel Tripod zkoušel s malou DSLR Nikon D3200 se setovým zoomem 18–55 mm. Tento aparát má malé lehké zrcátko, ale nemá funkci jeho předsklopení – takže jsem jej vyzkoušel s tzv. kritickými časy na stativu – od 1/4 do 1/15 sekundy na 5s samospoušť. Výsledek? Bezvadný. A bezzrcadlovky? Zrovna jsem ve svém držení neměl žádné Zetko, nicméně vzhledem k absenci zrcátka, potažmo možnosti elektronické závěrky, nemám pochyb, že právě to jsou pro tento stativ ideální aparáty, klidně i s velkými a těžkými objektivy.

V hodnocení tuhosti musím zahrnout také standardní kulovou hlavu. I přes poměrně malou kouli uvnitř hlavy čili relativně malou třecí plochu, hlava drží naprosto spolehlivě v jakékoliv poloze (s výše zmíněnou cca 2kg sestavou). Aretační prstenec jednoduše přiměřeně, bez nutnosti vynaložení velké síly, dotáhnete a hlava drží. A drží pevně, nikoliv, že by se o fous vrátila/„prověsila“, jak to mnohé levné kulové hlavy dělají. Tak to má být.

Ona obecně je práce s těmito stativy od Peak Designu taková… přímočará, bez zbytečného odporu, bez přemlouvání. Každá součástka dělá to, co dělat má. Jedním prstem zaklapnete aretaci kloubu nohy, a drží to. Dvěma prsty utáhnete středovou tyč, a ona drží. To stejné platí pro kulovou hlavu.

Celkové hodnocení

Pokud bych chtěl u stativů Peak Design Travel Tripod nutně najít nějakou nectnost, pak mohu jen připomenout nutnost minimálního povysunutí (a následného zasunutí po skončení práce) středového sloupku pro správnou funkci kulové hlavy. Avšak nejde o nic fatálního, co by mě donutilo si koupi rozmyslet. Jinak jsem opravdu našel jen pozitiva. Obě verze stativů Travel Tripod jsou skutečně do detailu vychytané výrobky, ostatně tak, jak to Peak Design umí – o tom už jsme se mnohokrát přesvědčili, byť u stativů je to premiéra. Velmi vydařená premiéra! Všem cestovatelům, kteří pečlivě váží každý gram a měří každý centimetr výbavy, tedy zejména těm, jež cestují po svých a natěžko, mohu… ne mohu – musím tyto stativy doporučit. Ale i ostatním fotografům, kteří svoje Nikony rádi doplní stejně kvalitním příslušenstvím. Na vás pak bude jen, jestli zvolit karbonovou nebo hliníkovou verzi…


Parametry stativů Peak Design Travel Tripod

 • Rozměry ve složeném stavu: 39,5 × 7,5–8 cm
 • Maximální výška se zasunutým středovým sloupkem: cca 135 cm*
 • Maximální výška s vysunutým středovým sloupkem: 153 cm
 • Minimální pracovní výška: cca 18 cm*
 • Výška v redukované úpravě s Ultralight Conversion Kitem: 40 cm*
 • Hmotnost karbonové verze: 1,3 kg
 • Hmotnost hliníkové verze: 1,6 kg
 • Hmotnost karbonové verze v redukované úpravě: 705 g**
 • Hmotnost hliníkové verze v redukované úpravě: 785 g**
 • Nosnost: 9,1 kg


* – s mírným vysunutím středového sloupku, nutným pro funkčnost stativové hlavy

** – s Ultralight Conversion Kitem


Prodejní ceny a záruka

Peak Design Travel Tripod – hliníkové nohy: 9 990 Kč
Peak Design Travel Tripod – karbonové nohy: 16 990 Kč

Universal Head Adapter: 799 Kč
Ultralight Conversion Kit: 799 Kč
Spike Feet Set: 799 Kč

Doživotní záruka


Zdroj

PeakDesign.cz


Peak Design Travel Tripod ve fotografiích a videu

Sdílej

3 komentáře

 1. Dobrý den,
  skvělý článek, jen pozor, máte zaměněné popisky u jednotlivých verzí na konci článku:
  Hmotnost hliníkové verze: 1,3 kg !!!
  Hmotnost karbonové verze: 1,6 kg !!!
  Hmotnost hliníkové verze v redukované úpravě: 705 g** !!!
  Hmotnost karbonové verze v redukované úpravě: 785 g** !!!

  Komentář po opravě klidně smažte.
  Mějte se.
  Jakub Loula

 2. Ooops! Máte samozřejmě pravdu – moje chyba – už je to opraveno. Díky za upozornění! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *