Vanguard VEO – fotobrašna a stativ nalehko

Docela dlouho jsem si nezalovil ve vodách fotografického příslušenství, je tedy čas to napravit. Tentokrát jsem sáhl po značce Vanguard, konkrétněji pak po dvou produktech modelové řady VEO – fotobrašně VEO 37 a s ní „kompatibilním“ stativu VEO 265AB.

Řada VEO jako celek zahrnuje zmíněnou fotobrašnu plus malý fotobatoh, příbuzných stativů je pak dohromady pět. Vše spojuje ona zmíněná „kompatibilita“, kdy jak brašna, tak i fotobatoh jsou uzpůsobeny k nošení stativů VEO. A ještě jedna rychlá charakteristika – VEO je koncipované jako „malé“ příslušenství pro krátké fotografické vyjížďky či výšlapy se základní výbavou.

Fotobrašna Vanguard VEO 37

Zapomeňte na klasickou širokou fotobrašnu s proporcemi krychle – Vanguard VEO 37 představuje moderní zavazadlo typu messenger, tedy víceméně plochou brašnu, která se navíc „tváří“ hodně civilně. Ostatně tento koncept také počítá s možností nefotografického využití, kdy po vyjmutí polstrované vložky a přepážky na stativ dostáváte skutečně běžnou lehkou brašnu přes rameno.

Vanguard VEO 37

Nás ale samozřejmě více zajímá uschování fotografické techniky. Jak už jsem naznačil, VEO je „malé příslušenství“ a platí to i pro brašnu VEO 37. Vyjímatelná polstrovaná vložka s klasickými přepážkami na suchý zip má rozměry 21 × 16 × 9–10 cm, což znamená, že pojme středně velkou zrcadlovku se základním zoomem a k tomu ještě druhý objektiv, případně externí blesk.

Spodní část brašny je oddělena vyjímatelnou tuhou přepážkou, přičemž bočním „vchodem“ do ní můžete zasouvat stativ VEO. Brašna je pro tento účel standardně vybavena také látkovým pouzdrem na stativ.

Vanguard VEO 37

Vanguard VEO 37

Vanguard VEO 37

Ve vnitřním prostoru brašny VEO 37 najdete ještě kapsu na notebook, přesněji spíše na subnotebook – pojme maximálně 11palcový model. Vnější zadní stěna je vybavena jednoduchou kapsou například na dokumenty či váš oblíbený fotočasopis, vpředu je pak kapsa na zip rozdělená přepážkami a doplněná kapsičkami pro uschování paměťových karet.

Boční stěna, protilehlá „vchodu“ pro stativ má ještě malou síťovanou kapsu. Vzhledem k celkovým rozměrům brašny VEO 37 však počítejte s tím, že pojme maximálně půllitrovou „PETku“ či jiný podobně velký předmět.

Vanguard VEO 37

Ke standardnímu vybavení fotobrašny Vanguard VEO 37 patří také pláštěnka, jejíž nasazování je ale z mého pohledu tak trochu zbytečně komplikované a také její střih je takříkajíc docela „úsporný“. Pláštěnka obepíná brašnu až příliš natěsno, takže pokud byste přední kapsu více naplnili – učinili toto zavazadlo baculatějším – zadní suchý zip pláštěnky byste už pravděpodobně nezapnuli.

Vanguard VEO 37

Vanguard VEO 37

Po pravdě, ona úspornost střihu se u fotobrašny Vanguard VEO 37 neprojevuje jen v těsné pláštěnce. Také prostor pro stativ je šitý takříkajíc „na knop“, a to stejné platí i o hlavní komoře, kterou není radno ani náznakem přeplňovat – hlavní zip by pak nešel zapnout.

Fotobrašna Vanguard VEO 37 se ale velmi dobře nosí, na čemž má svůj podíl jak celková „plochost“ tohoto zavazadla, tak i poměrně široký popruh vybavený docela rozměrnou polstrovanou vložkou. Také hmotnost brašny, méně než jeden kilogram, je příjemná. Pro fotografické výpravy nalehko – byť se stativem (i když místo pro něj lze samozřejmě využít i pro jiné příslušenství) – je fotobrašna Vanguard VEO 37 velmi dobrým společníkem.

Základní parametry fotobrašny Vanguard VEO 37

Vnější rozměry: 39 × 29 × 16 cm
Vnitřní rozměry vložky pro fototechniku: 21 × 16 × 9–10 cm
Kapsa pro notebook: max 11″ model
Celková hmotnost: 920 g

Cena: 2 190 Kč

Zdroj: AGORA DMT, a.s.

Vanguard VEO 37


Stativ Vanguard VEO 265AB

Stativ, který má maximální výšku 150 cm, ale ve složeném stavu měří jen 39 cm – to je VEO 265AB. Kompaktních rozměrů v transportním stavu je dosaženo jednak rozdělením noh do pěti krátkých sekcí, a za druhé pak „reverzním“ uložením středové tyče s kulovou hlavou mezi nohama stativu.

Vanguard VEO 265AB

Vanguard VEO 265AB

Model VEO 265AB využívá v konstrukci převážně hliníkovou slitinu, což platí například i pro aretační páčky noh, plastové jsou pouze „čudlíky“ nezávislého polohování noh (tři polohy). Protože hliník dokáže v zimě pěkně studit a jeho hladký povrch klouže, je jedna noha opatřena pryžovým madlem. Velmi se mi líbí gumové koncovky noh, které lze jednoduše zašroubovat a odhalit tak hroty pro použití v terénu. Ke standardní výbavě stativu Vanguard VEO 265AB patří praktická brašna s popruhem.

Vanguard VEO 265AB

Vanguard VEO 265AB

Stativ Vanguard VEO 265AB je dodáván v setu s malou kulovou hlavou TBH-50. Hlava má nezávislé otáčení, lze ji tedy využít například pro panoramatickou fotografii. Čtvercová upínací destička je typu Arca Swiss, aretuje se pomocí bočního šroubu – nejde tedy o obvyklou „nacvakávací“ rychloupínací destičku. S posunem v rozsahu 2,5 cm, který destička umožňuje, sice asi těžký teleobjektiv úplně nevyvážíte, nicméně jakási možnost tady je. Stejně se také najde využití pro malou vodováhu v základně destičky.

Vanguard VEO 265AB

Vanguard VEO 265AB

Možnost otáčení středové tyče lze využít nejen pro úsporu místa ve složeném stavu, ale také například pro focení makrofotografie či pro jiné případy, kdy je potřeba se dostat s fotoaparátem de facto až k zemi. Stativ VEO 265AB je navíc vybaven jednoduchým adaptérem, kterým lze nahradit středovou tyč (bez nutnosti použití nářadí).

Vanguard VEO 265AB

Vanguard VEO 265AB

Jakkoliv jsem na fotobrašně Vanguard VEO 37 nějaké ty mouchy našel, v případě stativu VEO 265AB musím suše konstatovat, že jde o výborně dílensky zpracovanou trojnožku. Stativ nevykazuje žádné nadměrné vůle, byť se s aretačními páčkami pracuje velmi lehce, nohy se ani při silném zatížení nezasouvají. Středová mufna vykazuje výbornou torzní tuhost, ostatně celý stativ je i přes svoji subtilnost překvapivě pevný. Kulová hlava má příjemně sametový chod, přesné ustavení fotoaparátu není vůbec žádný problém. Jako poměrně lehký a hlavně skladný stativ mohu Vanguard VEO 265AB s čistým svědomím doporučit.

Vanguard VEO 265AB

Základní parametry stativu Vanguard VEO 265AB

Výška ve složeném stavu: 390 mm
Pracovní výška se zasunutou středovou tyčí: 1 260 mm
Pracovní výška s vysunutou středovou tyčí: 1 500 mm
Nosnost 8 kg
Hmotnost stativu: 1 500 g
Hmotnost stativu včetně brašny: 1 670 g

Cena: 4 690 Kč

Zdroj: AGORA DMT, a.s.

Vanguard VEO 265AB


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *