Nejsem ani náhodou příznivcem fotobrašen – tedy pokud jsem nucen v nich nosit více než jedno tělo malé zrcadlovky s jedním (taktéž malým) objektivem. Jakmile je fototechniky více, okamžitě sahám po fotobatohu, a nemusí jít nutně o pěší trek po horách – stačí focení ve městě či a vsi. Ergonomie batohů obecně je zkrátka takříkajíc o něčem jiném. A protože do redakce Nikonblogu zavítal zajímavý outdoorový fotobatoh Vanguard Sedona 51, podíváme se na něj podrobněji.
3× tři Sedony
Na úvod ještě „související informace“: Vanguard Sedona 51, přesněji testovaný typ Sedona 51KG, je největším z modelové řady Sedona. Zjistíte-li, že by vám vyhovoval menší batoh, k dispozici jsou ještě modely Sedona 45 a 41 (více informací na webu dovozce). A ono KG na konci označení? To je barva. V našem případě khaki. Každý z velikostní trojice fotobatohů Sedona si můžete pořídit buďto v této nenápadné barvě, nebo v klasické fotografické černé, případně ještě v modrém provedení.
Největší Sedona 51 představuje s vnějšími rozměry 320 × 225 × 525 mm zavazadlo tak akorát na záda pořádného chlapa. Mně, přiznám se, zprvu připadal poněkud malý – ale, jak se hned dozvíte – mýlil jsem se. Onen dojem „malosti“ je totiž daný poměrně subtilním zpracováním a velmi malou hmotností samotného batohu – 1 320 gramů je velmi pěkná hodnota.
Abych ještě upřesnil pojem „subtilní zpracování“. Vanguard Sedona patří do kategorie kombinovaných fotobatohů, kdy větší část s vyjímatelnou polstrovanou vložkou je určena pro citlivou fototechniku, menší prostor pak můžete využít k transportu příslušenství, oblečení, svačiny, prostě čehokoliv. A navíc… jde o batoh s přístupem k polstrované části od zad. Toto zavazadlo tudíž postrádá jakoukoliv pevnou zádovou konstrukci, která by navyšovala hmotnost.
Prázdný batoh tedy jaksi nedrží tvar, nicméně to není nic, co by negativně ovlivňovalo funkčnost. Zádová „dvířka“ vstupu pro fototechniku, stejně jako ramenní části zadní stěny jsou polstrované, to pochopitelně platí i pro ramenní popruhy. Vše zmíněné je pak zašito v lehké prodyšné umělé textilii, přesněji spíše síťce. Větrání budiž učiněno zadost…
Taktéž ergonomii bylo učiněno zadost v dostatečné míře, a to polohovatelným hrudním popruhem, v jehož oranžové karabině je signální píšťalka, která – jak se dozvíte dále ve druhém pohledu Magdalény (a má pravdu) – zrovna moc nepíská. A také lehkým nepolstrovaným bederním popruhem, jež je však doplněn kompresními pásky. Chválím! Batoh tak sedí na zádech s potřebnou jistotou.
Nebudete trpět nedostatkem
Vraťme se ale k vnitřnímu prostoru fotobatohu Vanguard Sedona 51 KG. Já jsem, jak jste mohli vidět na fotografii výše, do zádového polstrovaného prostoru bez problémů „nacpal“ Nikon D3 se světelným telezoomem AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII (mimochodem čerstvou recenzi tohoto skla můžete číst zde), k tomu Nikon D600 s pevnou pětaosmdesátkou a ještě dvě malá pevná skla navíc. Zádová část je polstrovaná příkladně – žádný výstupek fototechniky jsem na svém hřbetu necítil. Tady ale možnosti naložení Sedony teprve začínají.
Do horní části batohu, přístupné shora pod voděodolným zipem, mi dále vešel systémový blesk, 105mm makroobjektiv, nějaké ty nabíječky a outdoorová kamera GoPro. Přední kapsa pojala 11palcový MacBook Air (vejde se i 13palcový notebook), plus středně velkou powerbanku, čtečku paměťových karet, kabely a další drobnosti. Musím dodat, že přední kapsa je prosta polstrování – citlivou techniku je vhodné do ní vhodné vkládat raději v pouzdře. A ještě jedna informace: ve spodní části batohu najdete složenou pláštěnku, která by měla obsah ochránit v případě nějaké té silnější průtrže mračen.
Můžeme tedy přejít k vnějším prostorám fotobatohu Vanguard Sedona 51. Dvě boční kapsy z pružné textilie pojmou zásobu vody pro přechod Údolí smrti. Přeháním, ale 2× 1,5l PETka sem vejde bez problémů, a ještě můžete přibrat třeba monopod nebo trekové hole, připevněné elegantně vymyšlenými úchyty.
Pro uchycení stativu či čehokoliv jiného těžšího – co vzhledem k optimálnímu rozložení hmotnosti není vhodné nosit po straně batohu – slouží na přední stěně dva popruhy s karabinou a dvě, vlastně tři sady pásků, našitých ve „víku“ přední kapsy. Ano, třetí řada popruhů je skrytá pod légou uprostřed víka.
S kladným znaménkem
Vanguard Sedona 51KG mě i přes mírnou počáteční nedůvěru „dostal“. Nerad s sebou nosím zbytečné závaží, a „tara“ čili pohotovostní hmotnost Sedony je více než příznivá. Přesto je velmi variabilní a až překvapivě velký. Polstrování je pohodlné a vzdušné, batoh nepostrádá potřebné prvky jako je hrudní a bederní popruh. Ano, v „bederáku“ bych snesl kapsičky na zip – třeba na klíče a podobné drobnosti –, ale tato maličkost nijak výrazně nesnižuje užitnou hodnotu fotobatohu Vanguard Sedona. Resumé: Doporučuji.
Vanguard Sedona – doporučená prodejní cena
Sedona 41: 3 190 Kč
Sedona 45: 3 590 Kč
Sedona 51: 3 990 Kč