Václav Duška Jr.: Podzimní cesta kolem světa za závodními motorkami. 5. díl – Malajsie

Jsme na konci pětidílné cesty Václava Dušky Jr. Pět exotických destinací, více než 80 000 kilometrů letadlem a přes 40 000 pořízených fotek – to je jen část malé statistiky, kterou si můžete přečíst na konci tohoto článku. Nejprve se však s vámi tento fotograf podělí o svoje zážitky z Malajsie, kam odletěl „z minulého dílu“, z Austrálie. 

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Václav Duška Jr. – Velká cena Malajsie MotoGP 30. 10.–4. 11. 2019

Let do hlavního města Malajsie, Kuala Lumpur, jsem měl s mezipřistáním v Singapuru, kde jsem měl pár hodin na přestup. Jelikož jsem se do Singapuru měl možnost podívat minulý rok, rozhodl jsem zůstat na letišti a odpočívat. Do Kuala Lumpur jsem přiletěl ve středu ráno. Tradičně jsem si na letišti vyzvedl auto a vyrazil na závodní okruh Sepang International Circuit, který jsem měl tentokrát „za humny“ – závodiště leží jen asi 15 minut jízdy od letiště. Jelikož jsem letěl „proti času“, nějak jsem úplně zapomněl, že je teprve středa, a já tak mám jeden volný den navíc.

Odvezl jsem si tedy veškerou výbavu a věci potřebné k práci do tiskového centra, zarezervoval hotel v Kuala Lumpur na středeční noc, a vyrazil se podívat do města. V „Blátivé zátoce“ – jak zní jeden z překladů Kuala Lumpur – jsem byl poprvé v roce 2014, pak minulý rok, ale to jsem neměl vůbec čas podívat se do města. Chtěl jsem si ho proto projít, připomenout si, co je stejné a co se změnilo. Nic se nezměnilo :-) Večer jsem dostal zprávu od kamaráda, abych ho navštívil v jeho nové restauraci přímo v centru. Hezký zážitek. Po večeři jsem dorazil na hotel a šel se dospat.

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Suvenýry z Malajsie

Malajsie není kvůli podnebí zrovna mojí nejoblíbenější destinací. Neumím si moc užívat focení během vysokých teplot a ještě větší vlhkosti ovzduší. Během závodního víkendu byly venku pocitové teploty kolem 36 až 40 °C. Zato tiskové centrum je vždy vychlazené na příjemných 16 až 20 °C, takže když jsem rychle vyběhl ven na trať, častokrát jsem měl objektivy zamlžené a potřeboval (já i foto výbava) pár minut na aklimatizaci.

Naštěstí se letošní závodní víkend na okruhu Sepang International Circuit obešel bez jakýchkoliv přeháněk a ani jednou během závodního víkendu nepršelo. Abych to vysvětlil: osvěžující deštík by v těch vedrech nebyl vůbec špatný, ale když prší v těchto zeměpisných oblastech, tak to není déšť jako u nás. To je prostě průtrž mračen jako blázen…

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Pátek a sobota utekly poměrně rychle, snažil jsem se udělat nejdůležitější práci a tak nějak přežít ty extrémní teploty. V sobotu večer, po veškeré práci – s jedinou myšlenkou na to, že zítra je poslední den a pak hned na letiště a domů – jsem přišel ke svému autu na parkovišti, abych zjistil, že baterie je úplně vybitá. Musel jsem tedy vzít skútr a kolem 23. hodiny objíždět místní benzínové pumpy a shánět startovací kabely. Vše dopadlo dobře. O hodinu a půl později jsem vyrazil konečně na hotel s funkčním autem a pěkným vánočním dárkem pro tátu. Jak často dostáváte pod stromeček startovací kabely z Malajsie? Bude jistě nadšený! (Tento článek jsem psal ještě před Vánoci, takže edit leden 2020: Byl nadšený! :-))

V neděli se ve třídě Moto2 stal mistrem světa Alex Marquez, bratr Marca Marqueze, takže jsme měli opět možnost získat několik zajímavých a netradičních fotografií. Několik kol před koncem hlavního závodu MotoGP jsem si nešťastnou náhodou spálil lýtko o výfuk skútru. Takže i sám sobě jsem si vezl domů pěkný suvenýr. Cesta domů v kraťasech, jak se později ukázalo, nebyl úplně nejchytřejší nápad. Když jsem vystoupil z letadla na letišti v Praze, teplo mně zrovna nebylo… Ale byl jsem doma!

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Trocha čísel na závěr celého pětidílného seriálu

Zapůjčení auta:
Zapůjčení skútru:
Ubytování na hotelu: 10×

Řízení auta: 
Thajsko: 931 km
Argentina: 561 km
Japonsko: 486 km
Austrálie: 324 km
Malajsie: 321 km
Celkem: 2 526 km

Jízda na skůtru:
Thajsko: 130 km
Argentina: 112 km
Japonsko: 149 km
Austrálie: 90 km
Malajsie: 134 km
Celkem: 615 km

Letecká vzdálenost celkem: 82 061 km

Počet pořízených fotografií:
Thajsko: 8 284 snímků
Argentina: 9 854 snímků
Japonsko: 8 645 snímků
Austrálie: 6 816 snímků
Malajsie: 7 658 snímků
Celkem: 41 257 fotografií

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

 

Fototechnika Václava Dušky Jr. na Velké ceně Malajsie 2019

Nikon D5Těla:
Nikon D4S
Nikon D5
Nikon Z7

Objektivy:
AF-S Nikkor 14–24 mm f/2,8G ED
AF-S Nikkor 70–200 mm f/2,8E FL ED VR
AF-S Nikkor 300 mm f/2,8G ED VR II
AF-S Nikkor 400 mm f/2,8E FL ED VR
AF-S Nikkor 500 mm f/4G ED VR
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S

Instagram Václava Dušky Jr.


Další díly seriálu
Podzimní cesta kolem světa za závodními motorkami

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *