Václav Duška Jr.: Podzimní cesta kolem světa za závodními motorkami. 5. díl – Malajsie

Jsme na konci pětidílné cesty Václava Dušky Jr. Pět exotických destinací, více než 80 000 kilometrů letadlem a přes 40 000 pořízených fotek – to je jen část malé statistiky, kterou si můžete přečíst na konci tohoto článku. Nejprve se však s vámi tento fotograf podělí o svoje zážitky z Malajsie, kam odletěl „z minulého dílu“, z Austrálie. 

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Václav Duška Jr. – Velká cena Malajsie MotoGP 30. 10.–4. 11. 2019

Let do hlavního města Malajsie, Kuala Lumpur, jsem měl s mezipřistáním v Singapuru, kde jsem měl pár hodin na přestup. Jelikož jsem se do Singapuru měl možnost podívat minulý rok, rozhodl jsem zůstat na letišti a odpočívat. Do Kuala Lumpur jsem přiletěl ve středu ráno. Tradičně jsem si na letišti vyzvedl auto a vyrazil na závodní okruh Sepang International Circuit, který jsem měl tentokrát „za humny“ – závodiště leží jen asi 15 minut jízdy od letiště. Jelikož jsem letěl „proti času“, nějak jsem úplně zapomněl, že je teprve středa, a já tak mám jeden volný den navíc.

Odvezl jsem si tedy veškerou výbavu a věci potřebné k práci do tiskového centra, zarezervoval hotel v Kuala Lumpur na středeční noc, a vyrazil se podívat do města. V „Blátivé zátoce“ – jak zní jeden z překladů Kuala Lumpur – jsem byl poprvé v roce 2014, pak minulý rok, ale to jsem neměl vůbec čas podívat se do města. Chtěl jsem si ho proto projít, připomenout si, co je stejné a co se změnilo. Nic se nezměnilo :-) Večer jsem dostal zprávu od kamaráda, abych ho navštívil v jeho nové restauraci přímo v centru. Hezký zážitek. Po večeři jsem dorazil na hotel a šel se dospat.

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Suvenýry z Malajsie

Malajsie není kvůli podnebí zrovna mojí nejoblíbenější destinací. Neumím si moc užívat focení během vysokých teplot a ještě větší vlhkosti ovzduší. Během závodního víkendu byly venku pocitové teploty kolem 36 až 40 °C. Zato tiskové centrum je vždy vychlazené na příjemných 16 až 20 °C, takže když jsem rychle vyběhl ven na trať, častokrát jsem měl objektivy zamlžené a potřeboval (já i foto výbava) pár minut na aklimatizaci.

Naštěstí se letošní závodní víkend na okruhu Sepang International Circuit obešel bez jakýchkoliv přeháněk a ani jednou během závodního víkendu nepršelo. Abych to vysvětlil: osvěžující deštík by v těch vedrech nebyl vůbec špatný, ale když prší v těchto zeměpisných oblastech, tak to není déšť jako u nás. To je prostě průtrž mračen jako blázen…

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Pátek a sobota utekly poměrně rychle, snažil jsem se udělat nejdůležitější práci a tak nějak přežít ty extrémní teploty. V sobotu večer, po veškeré práci – s jedinou myšlenkou na to, že zítra je poslední den a pak hned na letiště a domů – jsem přišel ke svému autu na parkovišti, abych zjistil, že baterie je úplně vybitá. Musel jsem tedy vzít skútr a kolem 23. hodiny objíždět místní benzínové pumpy a shánět startovací kabely. Vše dopadlo dobře. O hodinu a půl později jsem vyrazil konečně na hotel s funkčním autem a pěkným vánočním dárkem pro tátu. Jak často dostáváte pod stromeček startovací kabely z Malajsie? Bude jistě nadšený! (Tento článek jsem psal ještě před Vánoci, takže edit leden 2020: Byl nadšený! :-))

V neděli se ve třídě Moto2 stal mistrem světa Alex Marquez, bratr Marca Marqueze, takže jsme měli opět možnost získat několik zajímavých a netradičních fotografií. Několik kol před koncem hlavního závodu MotoGP jsem si nešťastnou náhodou spálil lýtko o výfuk skútru. Takže i sám sobě jsem si vezl domů pěkný suvenýr. Cesta domů v kraťasech, jak se později ukázalo, nebyl úplně nejchytřejší nápad. Když jsem vystoupil z letadla na letišti v Praze, teplo mně zrovna nebylo… Ale byl jsem doma!

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Trocha čísel na závěr celého pětidílného seriálu

Zapůjčení auta:
Zapůjčení skútru:
Ubytování na hotelu: 10×

Řízení auta: 
Thajsko: 931 km
Argentina: 561 km
Japonsko: 486 km
Austrálie: 324 km
Malajsie: 321 km
Celkem: 2 526 km

Jízda na skůtru:
Thajsko: 130 km
Argentina: 112 km
Japonsko: 149 km
Austrálie: 90 km
Malajsie: 134 km
Celkem: 615 km

Letecká vzdálenost celkem: 82 061 km

Počet pořízených fotografií:
Thajsko: 8 284 snímků
Argentina: 9 854 snímků
Japonsko: 8 645 snímků
Austrálie: 6 816 snímků
Malajsie: 7 658 snímků
Celkem: 41 257 fotografií

Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Malajsie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

 

Fototechnika Václava Dušky Jr. na Velké ceně Malajsie 2019

Nikon D5Těla:
Nikon D4S
Nikon D5
Nikon Z7

Objektivy:
AF-S Nikkor 14–24 mm f/2,8G ED
AF-S Nikkor 70–200 mm f/2,8E FL ED VR
AF-S Nikkor 300 mm f/2,8G ED VR II
AF-S Nikkor 400 mm f/2,8E FL ED VR
AF-S Nikkor 500 mm f/4G ED VR
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S

Instagram Václava Dušky Jr.


Další díly seriálu
Podzimní cesta kolem světa za závodními motorkami

 

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *