V dubnu s časopisem Digitální foto č. 137

Už nyní byste měli u svých prodejců fotočasopisů najít novotou vonící dubnové, v pořadí 137. vydání Digitálního fota, ve kterém mě nejvíce zaujaly tři články: „Rozhovor“ s ikonou britské fotografie Martinem Parrem, dvojstrana s názvem Pět chytrých nastavení Katalogu týkající se Zoner Photo Studia a samozřejmě také velká pětistránková recenze Nikonu D5500.

Digitální foto 137

Slovo rozhovor jsem u článku o Martinu Parrovi dal do uvozovek záměrně, protože byť je za něj tento text v časopisu označován, jedná se nikoli o klasické interview, nýbrž o takzvaný parafrázovaný rozhovor nebo spíše článek s citacemi výroků tohoto výborného fotografa. To ale nic nemění na skutečnosti, že jde o inspirativní čtení, doplněné nezbytnými fotografiemi. Neodpustím si však další malé rýpnutí směřující tentokrát k autorovi, nebo přesněji k překladateli textu. U pojmu „obrazoborectví“, který zde několikrát zazněl, jsem buďto nepochopil souvislost s Parrovou tvorbou, nebo zde byl užit trochu nešťastně (viz Wikipedie).

V článku Pět chytrých nastavení Katalogu dostanete užitečné rady, jak optimalizovat Katalog Zoner Photo Studia, tedy vedle toho, že se v kratičkém úvodu dozvíte, k čemu vlastně Katalog – často opomíjená funkce tohoto fotoeditoru – slouží. Recenzi Nikonu D5500 považuji za velmi objektivní, respektive maximálně věcnou (zcela objektivní test neexistuje); s hodnocením v článku plně koresponduje i můj názor na tuto amatérskou zrcadlovku značky Nikon.

Digitální foto 137

Tisková zpráva

Začínáte s fotografováním? Nebo už patříte ke zkušeným tvůrcům, kterým se jen momentálně postavila do cesty tvůrčí krize? Máme pro vás slušnou porci nápadů, z nichž mohou čerpat inspiraci začátečníci i pokročilí… Jednoho z nejslavnějších současných světových fotografů Martina Parra asi není třeba zvlášť představovat. Rozhovor jsme si ale nemohli nechat ujít…

Fotografické techniky

12 věcí, kterými se můžete bavit
Připravili jsme pro vás dvanáct fotografických témat, která můžete tento měsíc vyzkoušet.

Srdečné pozdravy z konce světa: Na dovolenou do pekla

Tak takhle si fotografování na cestách nejspíš představuje málokdo. Ambroise Tézenas se jako turista soustředí na temná místa planety…

Jak vylepšit fotografie

Začínáte s fotografováním? Nebo už patříte ke zkušeným tvůrcům, kterým se jen momentálně postavila do cesty tvůrčí krize? Máme pro vás slušnou porci nápadů, z nichž mohou čerpat inspiraci začátečníci i pokročilí.

Základní dovednosti

Co dělat, když se například při fotografování makra nedaří dosáhnout potřebné hloubky ostrosti? Zkuste skládanou expozici.

Digitální foto 137

Kreativní zóna

Stačí lahvička černé barvy a povedená umělecká abstrakce je na světě. Předvede vám to Claire Gillová.

Fotoanatomie

Známá fotografka zvířat v divoké přírodě Ruth Asherová vypráví, jak vznikl její úchvatný snímek ptáků na útesu.

Fotorecepty

Známý fotograf a publicista Scott Kelby otevírá novou rubriku, kde nás seznámí s některými ze svých tvůrčích receptů.

Ovládněte DSLR

Režim Bulb používáme k nastavení expozičního času na libovolnou délku, třeba i na desítky minut.

Zoner Photo Studio

Podívejte se na pár jednoduchých nastavení Katalogu, která možná neznáte, ale určitě se vám budou líbit.

Fotoléčitel

Ukázali jsme našemu čtenáři, jak se nejlépe fotografují světelné čáry automobilů – oblíbený motiv městské krajiny.

Velký rozhovor Digitálního fota

Jednoho z nejslavnějších současných světových fotografů Martina Parra asi není třeba zvlášť představovat. Rozhovor jsme si ale nemohli nechat ujít…

Digitální foto 137

Fotovýbava

Nikon D5500
Tak už i Nikon má zrcadlovku s dotykovým displejem – nový model D5500. Na jaké další novinky se u něj můžeme těšit?

Lowepro Fastpack AW II

Přichází druhá generace populárních tříkomorových batohů od Lowepro.

Fujifilm X100T
Stylový design a příslib skvělých fotografií, to jsou hlavní devizy nového kompaktního Fujifilmu s označením X100T…

Tamron SP AF 17–50 mm F2,8
S tímto objektivem rozhodně neprohloupíte – mimo jiné i vzhledem k nedávnému poklesu jeho ceny.

Na CD: Lightroom

Náš videoseriál o Lightroomu pokračuje dalším přídělem videí. Tentokrát jsme se zaměřili na selektivní úpravy fotografií. Ukážeme si, jak odstraňovat nečistoty, jak pracovat se Štětcem úprav a k čemu nejlépe využít přechodový a kruhový filtr. Dále pro vás máme připravena čtyři videa zaměřená na práci v Adobe Camera RAW a tři videa s návody, jak vytvářet infračervené či umělecké krajiny a jak malovat světlem.

Ukázky z časopisu Digitální foto č. 137

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *