„Urputné lpění na svobodě aktu“ únorového FotoVidea

V upoutávce na první letošní číslo časopisu FotoVideo jsem psal o tom, jak redakce cestuje časem, protože první číslo roku 2023 vyšlo už na konci roku minulého. Tento kousek se logicky může podařit je jednou za rok, i když… také únorové číslo je na trhnu už pár dní. Povědomá krajinářská fotografie na obálce dává tušit – a velký popisek to jen potvrzuje –, že se zde, mimo jiné, setkáme s tvorbou Mariána Kurice. FotoVideo však nikdy není monotématické, ctí pestrost fotografie. Pojďme do únorového vydání nahlédnut.

FotoVideo 2/2023

K oné pestrosti fotografie se krátce vyjadřuje také šéfredaktor FotoVidea, Rudolf Stáhlich ve svém úvodníku, kde jen jakoby mimochodem, v závorce zmiňuje… „opět jsme nezapomněli na milovníky aktu“. Musím napsat, že se mi líbí Rudovo až bych řekl urputné lpění na svobodě zobrazování aktu, který to v dnešní pokrytecky-puritánské době nemá lehké, zvláště pak na „svobodném“ (sic!) internetu. Kdybych byl vydavatelem fotografického časopisu, choval bych se nejspíš stejně. 

Fotografický akt je klasický, nádherný (a taky pěkně obtížný) žánr. Hloupá, alibistická, strojová cenzura jakékoliv nahoty na sociálních sítích nesmyslně zařadila uměleckou fotografii aktu do jedné škatulky s lascivními, přisprostlými výcvaky, někdy až pornografií – a to je špatně. Díky Bohu, že alespoň v redakcích fotografických časopisů pracují lidé, kteří poznají dobrou fotografii, a nebojí se ji prezentovat svým čtenářům. Navíc hezky pěkně na papíře. Svět je stále ještě aspoň trochu v pořádku. A akty Petra Šálka uvnitř únorového FotoVidea jakbysmet :-) 

FotoVideo 2/2023

Únorové FotoVideo

Zdroj: FotoVideo

Čas neúprosně letí, letošní únor by snad konečně mohl být bílý (teď ve druhé polovině ledna, kdy jde do tisku je toho sněhu kolem docela dost…) a my jsme tu s dalším, opět nabitým vydáním roku 2023. Tentokrát možná trochu ovlivněni ještě probíhajícím soutěžním tématem Fotografa roku s názvem KRAJINA. tématem, které vám opravdu jde a my se už těšíme, až se v dubnovém FotoVideo objeví jeho výsledky!

Je nám jasné, že jsme vás naším lednovým vydáním výrazně sněhově naladili, Po zveřejnění sedmi rad jak na zimní focení, rozhovoru a obálky s Richardem Horákem o zasněžené Praze jsme dostali spoustu kladných ohlasů (díky vám za ně!), které však zároveň ironicky žádaly, abychom vám tu pravou zimu také k tomu lednovému vydání přibalili. Je to tak! Takže jsem vaše přání vlastně splnili. Na sněhu se fotí přeci jenom jinak a řada z nás na zasněženou krajinu, pocukrované střechy domů či malebné chaloupky na horách čeká jak na smilování celý rok. Zimní focení přináší nezapomenutelné zážitky.

FotoVideo 2/2023

Únorové vydání jsme vám už tradičně nabili až k prasknutí, jak říká kolega Jiří. Přináší další rozhovory s výrazně zajímavými fotografy, poměrně velkou porci rad, jak si poradit s různými žánry (opět jsme nezapomněli na milovníky Aktu) a testy, které jsme většinou dělali v redakci společně. Vítáme další nové spolupracovníky naší redakce (ahoj Michale!) a těšíme se, že i díky nim bude naše stálá měsíční nabídka stovky stran ještě pestřejší. Náš ediční plán na další vydání je už hodně plný a prozradím, že se hodně váže k největší fotografické soutěži, kterou máme tu čest už 23 let pořádat. V aktuálně uzavíraném tématu KRAJINA jste ukázali, že opravdu umíte (z mnohých z vás už dnes jsou výrazné fotografické osobnosti!), a tak se moc těšíme na soutěžní příspěvky žánru PORTRÉT. V závěru tohoto vydání si laskavě prohlédněte ty nejlepší snímky z tématu MAKRO a také popřejte těm, co vyhráli skvělé ceny od Centra FotoŠkoda v kategorii Fotograf roku na cestách.

FotoVideo 2/2023

Při listování únorovým vydáním si u většiny článků nezapomeňte přehrát vložené QR kódy, které vám rozšíří informace o testovaném produktu či nabídnou další pohled na problematiku, kterou v článku popisujeme. Těší nás váš zájem o analogové focení, a proto se mu věnujeme nejen v naší pravidelné Analogové škole a v oblíbené FotoPoradně oslovujeme ty, kteří se rozhodli začít opravdu fotit – tedy používat fotoaparát. Je toho hodně, máte se na co těšit a nás baví, že nám píšete. Pište dál, čtěte FotoVideo a pořiďte si jeho předplatné, vyjde vás pak mnohem levněji něž při nákupu v prodejně tisku.

Je tu již páté soutěžní téma 23. ročníku soutěže Fotograf roku

Portrét, klasika, kterou zvládne každý? Má uzávěrku již 28. února 2023! Téměř výhradně lidské téma. Jako portrét je většinou chápána zachycená podoba jednoho, či více lidí v aranžované póze. Jde o velmi kreativní téma, které se pohybuje od prostých podobenek po velmi sofistikované aranže. Portrét může být zachycení rodinné vzpomínky, či umělecké vyjádření fotografa. Soutěžní galerii tohoto tématu najdete na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FotoVideo 2/2023

Vybírejte z obsahu únorového FotoVidea

Marian Kuric – Ono to vzniklo samo.
Mám rád prírodu, rád ju navštevujem

Kevin V Ton – Grant Prahy
Velké ocenění za dlouhodobý projekt

Václav Podestát – Paris Photo 2022
Významná pozice po čtvrtstoletí jeho konání.

FotoVideo 2/2023

David Rafael Moulis – Izrael a Jordánsko
Jak se fotí na Blízkém východě?

Analogová škola – Okénko do historie – Leica
Více o této kultovní značce.

Tokina uvádí – Zrcadlové super teleobjektivy
Blíže o nových 300, 600 a 900 mm super teleobjektivech.

A dalších z více než dvaceti článků, ze kterých si určitě vyberete!

FotoVideo 2/2023

Výběr dárků k celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo

Software ZONER a poukaz na zdarma stahování z Ulož.to patří už řadu let k těm nejoblíbenějším? Můžete si ale jako bonus k předplatnému zadarmo nechat vyčistit čip u foťáku, nebo si vyberete skvělou knihu Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou, dámskou kabelu, příručku k domácímu tisku, UV filtry Tamron, kartu, poukázku na workshop! Nebo třeba některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro? Vybírejte a neváhejte. Objednání předplatného FotoVideo je stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech.

Vybírejte si i na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/ 

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny, kterou jsme museli zvýšit. To už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. 

FotoVideo 2/2023

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *