Úplně nový charakter. Nikkor Z 24 mm f/1,8 S v testu Nikonblogu

Nikon sice v polovině února ohlásil zatím nejširší pevné sklo pro Nikony Z, model Nikkor Z 20 mm f/1,8 S, který by měl být už brzy dostupný na trhu, nicméně již nějaký čas je v prodeji o něco méně široký objektiv řekněme tradičního ohniska – Nikkor Z 24 mm f/1,8 S. Na jeho testování jsem se těšil o něco více než obvykle. Proč? Protože při nasazení na DX Zetko Nikon Z 50 „dá“ vzhledem ke crop faktoru ohnisko 36 mm, zaokrouhleno – moji nejoblíbenější pětatřicítku. Nikkor Z 24 mm f/1,8 S jsem ale samozřejmě vyzkoušel i na fullframu, na Nikonu Z 7, takže čtěte dále.

Nikkor Z 24 mm f/1,8 S na těle Nikon Z 7
Nikkor Z 24 mm f/1,8 S na těle Nikon Z 7


Jednoduše S-line…

Nikkor Z 24 mm f/1,8 S patří do řady S-line pevných skel Nikkor Z se světelností f/1,8, takže logicky nijak nevybočuje ani designem a konstrukcí. Stále jsme v kategorii perfektně dílensky zpracovaného kovového těla jednoduchého designu bez zbytečných kudrlinek, které je utěsněno proti stříkající vodě a prachu. Jednoduše profesionální nářadí.

Z pohledu rozměrů a hmotnosti jde o jeden z větších objektivů této řady, i když popravdě, ony ty rozdíly nejsou zase tak markantní. Zde jsou čísla, následuje vizuální porovnání: Průměr (nejširší přední příruby) 78 mm, délka 96,6 mm a hmotnost 450 gramů. Filtrový závit má průměr 72 mm, v tomto je pevná čtyřiadvacítka shodná například se základním zoomem pro Zetka, Nikkorem Z 24–70 mm f/4 S. Stejně jako u všech objektivů (resp. pevných skel) pro Nikony Z, lze i v případě Nikkoru Z 24 mm f/1,8 S přiřadit širokému ostřicímu prstenci jednu z dalších volitelných funkcí, jako je korekce EV, ISO…

Řada monofokálních objektivů Nikkor Z S-line se světelností f/1,8 | březen 2020
Řada monofokálních objektivů Nikkor Z S-line se světelností f/1,8 | březen 2020
Nikkor Z 24 mm f/1,8 S – utěsnění proti stékající vodě a prachu
Nikkor Z 24 mm f/1,8 S – utěsnění proti stékající vodě a prachu

Už, když jsem tento objektiv poprvé vybaloval z krabice, mi bylo jasné, že naděje na kompaktní sestavu Nikonu Z 50 s „pětatřicítkou“ byly liché. Jak už jsem napsal, jde o jeden z větších objektivů této řady, což platí pro fullframová těla Nikon Z 6 a Z 7, natožpak pro malý Nikon Z 50. Nikkor Z 24 mm f/1,8 S samozřejmě na Nikonu Z 50 funguje bezvadně, podává skvělý obrazový výkon, ale vypadá na něm spíše jako zoom nežli pevné sklo. Jasně, o vzhled ani tak nejde – je to ale půlkilový objektiv na půlkilovém těle. Škoda :-(

Porovnání Nikkoru Z 24 mm f/1,8 S na fulframovém Zetku a na Nikou Z 50
Porovnání Nikkoru Z 24 mm f/1,8 S na fulframovém Zetku a na Nikonu Z 50

Co se týče dalších konstrukčních prvků, pak lze opět opisovat od ostatních pevných skel Nikkor Z S-line: Nikkor Z 24 mm f/1,8 S je vybavený Multi Focusing Systemem, kdy se při zaostřování pohybují dvě skupiny čoček. Nejkratší ostřicí vzdálenost činí 0,25 m od obrazové roviny čili od roviny snímače, nikoliv od bajonetu nebo snad přední příruby objektivu. Krokové motorky ostřicího systému jsou zcela tiché a velmi rychlé. Clona je samozřejmě elektromechanická, devítilamelová. Nejvíce můžete zaclonit na F16.

Jelikož jde o objektiv primárně určený pro fullframové Nikony Z 6 a Z 7, které mají stabilizovaný snímač, nemá Nikkor Z 24 mm f/1,8 S optickou stabilizaci.

Nikkor Z 24 mm f/1,8 S
Nikkor Z 24 mm f/1,8 S


Asféričtější než jste si mysleli

Optická konstrukce se skládá z 12 čoček uspořádaných v 10 skupinách, z toho je 1 ED člen a 4 asférické čočky. Mimochodem, všimněte si „asféričnosti“ předposledního členu (blíže k bajonetu) – velmi neobvyklý tvar čočky, nemyslíte? :-)

„Optika“ je opatřená antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat, frontální čočka pak ještě fluorinovou ochrannou vrstvou.

Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S
Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S
MTF křivky objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S
MTF křivky objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S

MTF křivky jsou u tohoto objektivu dokonce lepší nežli u všeobecně – a právem – vychvalované pětatřicítky, de facto se shodují s pevnou padesátkou pro Zetka, zdá se tedy, že se máme na co těšit co se týká obrazového výkonu. Co na to říká praktické testování? Ano, mohu to potvrdit. Tentokrát začnu „nudnějšími“ parametry jako je geometrické zkreslení a vinětace. Proč nudnějšími? Jde o to, že obě optické vady lze velmi jednoduše a de facto bezztrátově korigovat buď rovnou ve fotoaparátu nebo ex-post při zpracování fotografií (ideálně RAWů) v počítači. Ale to už jsem psal mnohokrát, pojďme na věc.

Je pravda, že za tzv. ultraširoké objektivy se považují skla s ohniskem kratším než 24 mm, takže čtyřiadvacítka je ještě normální širokáč. I tak zde ale lze očekávat nezanedbatelné geometrické zkreslení. Realita je ovšem jiná! Nikkor Z 24 mm f/1,8 S má velmi malé soudkovité zkreslení, kterého se navíc – bude-li vám například na snímcích architektury vadit – elegantně zbavíte pouhým zapnutím jeho korekce v menu fotoaparátu.

Geometrické zkreslení objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S
Geometrické zkreslení objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S

S vinětací už je to trochu horší. Na plně otevřenou clonu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S vinětuje výrazně, což se zlepší při zaclonění na F2,8. Ještě lepší výsledek je na cloně F4, s dalším zacloněním se už ale vinětace nezlepšuje. Pozitivní zprávou nicméně je, že úbytek jasu směrem k rohům záběru je velmi pozvolný.

Vinětace objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S
Vinětace objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S

A jdeme k ostrosti a přenosu kontrastu. Tyto parametry zatím byly u všech objektivů pro Zetka vynikající a zde… tomu není jinak :-) Naprosto seriozně je ale třeba uvést, že jde opět o řezavě ostrou optiku s vynikajícím přenosem kontrastu, kdy – zejména při použití na těle Nikon Z 7 – do obrazu dostanete i ty nejmenší detaily s nejjemnějším kontrastem. Můžete se spolehnout na ostrost v celé ploše až do rohů záběru – a to už od „plné díry“. Puristé sice o 2/3 až jeden dílek zacloní, ale pro běžnou fotografii to není třeba. 

Překvapující je i difrakce – ohybový jev čili zhoršení ostrosti při velkém clonění. Ten se zde totiž téměř neprojevuje. Snímky na clonu F16 jsou sice při bližším zkoumání o fous měkčí, nicméně stále jsou velmi dobře použitelné.

Bokeh Nikkoru Z 24 mm f/1,8 S na plně otevřenou clonu
Bokeh Nikkoru Z 24 mm f/1,8 S na plně otevřenou clonu

O „středoformátovém“ bokehu jsem v souvislosti s nativními objektivy na Zetka již na Nikonblogu také psal, takže mohu jen opakovat – podání částí obrazu mimo rovinu ostrosti Nikkoru Z 24 mm f/1,8 S je velmi příjemně plynulé a jemné. Díky krátké minimální ostřicí vzdálenosti si tak s bokehem budete moci vyhrát i u tohoto širokáče.

No a konečně chromatickou aberaci, tu zde – opět stejně jako u ostatních objektivů pro Zetka – jednoduše nehledejte. Optická konstrukce a následné digitální zpracování obrazu jsou v tomto ohledu korigované de facto dokonale.

Celkové hodnocení 

Abych pravdu řekl, tak jediné, co mě na tomto objektivu trochu mrzí, je velikost, kvůli které není sestava s Nikonem Z 50 kompaktní tak, jak bych si představoval. Ale to je subjektivní problém, protože primárně jde o fullframové sklo, určené pro Nikony Z 6 nebo Z 7. Každopádně po optické stránce se opět jedná o špičkové nářadí, poskytující vynikající výsledky.

Nikkor Z 24 mm f/1,8 S je už několikátý objektiv, který mě ubezpečuje v tom, že na nové mirrorless fotoaparáty Nikon Z nemá moc smysl nasazovat jiné než nativní objektivy. Optická kvalita, potažmo mechanické provedení a funkčnost je skvělá, tyto objektivy dávají fotografiím úplně nový charakter. A širokoúhlý Nikkor Z 24 mm f/1,8 S není výjimkou.

Podrobná technická data objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S najdete zde


Doporučená prodejní cena: 28 490 Kč

Nikkor Z 24 mm f/1,8 S – na těle Nikon Z 7

Snímky jsou zcela bez úprav

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG (121 MB)
NEF (247 MB)


Nikkor Z 24 mm f/1,8 S – na těle Nikon Z 50

Snímky jsou zcela bez úprav

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG + NEF (187 MB)


Oficiální demosnímky z objektivu Nikkor Z 24 mm f/1,8 S

Sdílej

Jeden komentář

  1. Mě nejvíc zaujala nová 24 v protisvetle, kde dá praci chytit prasatko narozdíl od předchozích. Škoda, ze si jen v nikonu nedali trochu větší praci se vzhledem nových. Příliš se podobají Sigme nebo Sony.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *