Únorová aktualizace firmwaru Nikonů Z zaostřená na zvířata

Kromě toho, že jsou nové Nikony Z prvními „velkými“ bezzrcadlovkami této značky (pominu-li „malé“ Nikony 1), drží ještě jedno prvenství. Dosavadní aktualizace firmwaru fotoaparátů se vždy týkaly jen odstranění chyb nebo maximálně zajištění kompatibility s novým příslušenstvím typu objektivů nebo blesků. S příchodem Nikonů řady Z ale začal Nikon zveřejňovat updaty „operačního systému“ i ve smyslu přidávání nových funkcí. Což je samozřejmě jen dobře – přidání nových funkcí zvyšuje užitnou hodnotu výrobku, a všechno, co zatím bylo vylepšeno nebo spíš přidáno, stálo a stojí za to. 

Dnešní aktualizaci budou kvitovat zejména příznivci focení domácích mazlíčků, tedy podle tiskové zprávy – fotografové psů a koček. Pro mě je to stejná novinka jako pro naše čtenáře, ale dovolím si předpokládat, že automatické zaostřování na oči, doplněné o rozpoznávání očí zmíněný psů a koček, bude fungovat minimálně obecně na šelmy psovité a kočkovité. Takže třeba i na vlky, hyeny nebo tygry, pumy a leopardy nevyjímaje :-)

Únorová aktualizace firmwaru Nikonů Z zaostřená na zvířata


TISKOVÁ ZPRÁVA

Dvě aktualizace firmwaru představují rozšířené funkce fotoaparátů řady Nikon Z

Amsterdam, Nizozemsko, 18. února 2020: Společnost Nikon dnes oznámila vydání firmwaru verze 3.00 pro fotoaparáty mirrorless kinofilmového formátu Nikon Z 7 a Nikon Z 6 a verze 1.10 pro fotoaparát mirrorless formátu DX Nikon Z 50. Tyto aktualizace firmwaru nabízejí několik vylepšení stávajících funkcí a dále zvyšují výkon fotoaparátů mirrorless.

Aktualizace firmwaru fotoaparátů Z 7 / Z 6 na verzi 3.00 přidává ke stávající funkci automatického zaostřování s detekcí tváří nebo očí novou funkci automatického zaostřování s detekcí zvířat. Zatímco funkce Automatického zaostřování s detekcí tváří/očí rozpoznává lidské tváře a oči, funkce Automatického zaostřování s detekcí zvířat rozpoznává oči a tváře psů a koček. Automatické zaostřování s detekcí zvířat se postará o zaostření za vás a vy se můžete plně soustředit na kreativní kompozici. Upravená je i funkce sledování objektů, aby fungovala podobně jako funkce 3D sledování objektů v digitálních jednookých zrcadlovkách Nikon a tím se zjednodušilo její používání. Byla přidána také podpora paměťových karet CFexpress* dalších značek.

Firmware verze 1.10 pro fotoaparáty Z 50 vylepšuje fungování automatického zaostřování při záznamu autoportrétů v režimu videa. Toto vylepšení je reakcí na požadavky uživatelů, aby fotoaparát udržoval zaostření na tvář zaznamenávaného objektu.

Společnost Nikon si zakládá na tom, že pružně reaguje na měnící se potřeby svých uživatelů podle toho, jak se rozvíjejí a nabízí jim fotografické možnosti, které neustále stimulují jejich tvůrčí představy.

* CFexpress je ochranná známka společnosti CompactFlash Association (CFA).

Funkce, které přináší tyto aktualizace firmwaru


Firmware pro fotoaparáty Z 7 / Z 6 verze 3.00

1. Automatické zaostřování s detekcí zvířat zajistí automatické zaostření na tvář nebo oči psů či koček
Automatické zaostřování s detekcí zvířat přidává k funkci detekce tváře a očí podporu pro fotografování psů a koček. Když funkce detekuje tváře či oči více zvířat, můžete multifunkčním voličem nebo dotykem vybrat tvář či oko, na které má fotoaparát zaostřit. Při záznamu videa může funkce detekovat tváře zvířat.

2. Lepší funkčnost zaostřování při sledování objektu
Funkce sledování objektů při fotografování v režimu AF-C byla upravena tak, aby se její ovládání přiblížilo funkci 3D sledování objektů u digitálních jednookých zrcadlovek Nikon. Fotoaparát sleduje objekt při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny nebo při podržení stisknutého tlačítka AF-ON. Jakmile uživatel tlačítko uvolní, sledování skončí a fotoaparát aktivuje zaostřovací pole vybrané před zahájením sledování objektu. Navíc lze přechod z obrazovky automatické volby zaostřovacích polí na obrazovku výběru objektu přiřadit uživatelské předvolbě. Všechny tyto změny vylepšují fungování sledování objektu a usnadňují zapnutí funkce a změny objektu při pohledu do hledáčku.

3. Podpora paměťových karet CFexpress
Kromě paměťových karet CFexpress vyrobených firmou Sony budou v novém firmwaru verze 3.00 pro fotoaparáty Z 7 / Z 6 podporovány také karty CFexpress typu B vyrobené firmami ProGrade a Lexar. 

Firmware pro fotoaparáty Z 50 verze 1.10 

Změna ovládání při záznamu autoportrétů v režimu videa
Jestliže nyní v režimu videa zaznamenáváte autoportrét, zaostřovací režim se uzamkne v režimu AF-S. Po aktualizaci na verzi 1.10 se režim zaostřování uzamkne v režimu AF-F. Tato změna zlepšuje funkčnost tím, že při nahrávání videí umožňuje udržovat zaostření na tvář uživatele.

Aktualizovaný firmware stahujte z webu Nikonu – zde.

Sdílej

8 komentáře

 1. Zdravím pane Lindnere.
  Jsem uživatelem Nikonu Z a zajímá mě, s jakým manuálem se dnes prodává, protože firmware poněkud významně posunul uživatelské funkce, což je dobře.
  Pokud se dnes přístroje distribuují s novým manuálem, který tyto funkce obsahuje, jde tento manuál, prosím, koupit? Elektronické dodatky nejsou pro mne tím pravým ořechovým. Ovšem musím říct, bravo Nikone !
  Karel Zahrádka

 2. Dobrý den pane Zahrádko. Myslím si, že tištěné manuály se samostatně koupit nedají, ale pro jistotu to ještě ověřím v Nikonu a dám vědět.

 3. Firmware dle youtube videí zdá se i zrychlil rychlost trackingu a eye AF. Vypadá to na super změny a těším se až se mi podaří vyzkoušet. Bohužel XQD karta je zlo největší, je totiž v podstatě nemožné sehnat čtečku karet, bez které se update nedá provést. :-(

 4. Dobrý den, jenom bych se připomněl. Manuály k Nikonům bývaly prodejné, byly dost drahé, to si pamatuji, ale skousl bych to.Tak si říkám, že přístroje této kategorie se asi prodávají s reálnými manuálu a mělo by být možné si je koupit.
  Mimochodem: v roce 2015 jsem se v deštném pralese v noci na říční pláži setkal se situací, kdy z pralesa na pláž vylézala spousta velikých žab. Nefungovalo mi u D850 pomocné světlo autofokusu a měl jsem vybitou čelovku. Stačilo tenkrát mít po ruce manuál, prostě mě nenapadlo že při AF-C to nesvítí. Doma jsem si ověřoval u kolegů-nenapadlo by to nikoho.No a manuál s dodatky,navíc ve formátu A4, to není ono.
  K.Z.
  Petr Lindner napsal:
  23. 2. 2020 (19:15)
  Dobrý den pane Zahrádko. Myslím si, že tištěné manuály se samostatně koupit nedají, ale pro jistotu to ještě ověřím v Nikonu a dám vědět.

 5. Děkuji. Pro zajímavost-s jakým manuálem se prodávají nové stroje? S aktuálním nebo s dodatky?

  1. 18.září 2020 jsem si koupil nový Nikon Z7, manuál je starý, ale co mi připadá horší, že i ve foťáku je strarý firmaware úplně první generace (C1.02). Takže první co zjistíte je fakt, že si musíte koupit četečku Sony za bratru téměř 3500,- Kč, protože jinak nový firmware (nyní již 3.11) do foťáku nedostanete. Nikone díky !!! No nakonec jsem všechno zprovoznil, tak teď už jen koupit si psa, nebo kočku a jde se fotit…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *