Univerzální makro – recenze objektivu AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED

Makroobjektiv AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED sice nepatří mezi nejnovější skla Nikonu, nicméně pyšní se jedním prvenstvím, které mu už nikdo nikdy nevezme. V roce 2006, kdy byl na veletrhu PMA tento objektiv představený, šlo o první makroobjektiv na světě se zvětšením 1×, vybavený optickým stabilizátorem. Jaká je makro stopětka pro fullframové (ale i DX) digitální zrcadlovky Nikonu?

AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2,8G IF-ED
AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED

AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED je tak trochu bumbrlíček. S průměrem tubusu objektivu 83 mm, stavební délkou 116 mm a hmotností přesně tři čtvrtě kilogramu, jde o pěkný kus fotografického hardwaru. Osobně to ale nepovažuji za negativum, protože s plnoformátovou zrcadlovkou (testoval jsem na Nikonu D610) je sestava pěkně vyvážená, poměrně rozměrné tělo objektivu umožňuje pevné držení, jen se takovéto fotografické nádobíčko zkrátka trochu pronese.

AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2,8G IF-ED na těle Nikonu D610 se standardně dodávanou sluneční clonou a bez ní
AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED na těle Nikonu D610 se standardně dodávanou sluneční clonou a bez ní

Bajonet je samozřejmě kovový, opatřený gumovým těsněním. Filtrový závit má vzhledem k celkové baculatosti tohoto objektivu poměrně malý průměr: 62 mm. Přední člen se neotáčí ani nevysunuje, AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED má vnitřní ostřicí systém (viz ono IF /Internal Focus/ v označení objektivu). K ostření využívá – jako všechny objektivy Nikonu typu AF-S – tichý a rychlý ultrazvukový ostřicí motorek SWM.

Pogumovaný zaostřovací prstenec v přední části objektivu je 25 mm široký, což je míra „tak akorát“ pro pohodlné ovládání dvěma prsty. Kromě horního okénka s orientační stupnicí zaostřené vzdálenost pak ještě na levé části tubusu objektivu najdete tři přepínače: režim autofokusu M/A | M, limiter pracovního rozsahu ostření Full | nekonečno–0,5 m a vypínač stabilizace VR.

AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2,8G IF-ED

Testovaná stopětka představuje primárně makroobjektiv středního ohniska s maximálním poměrem zobrazení 1 : 1. Nejkratší ostřicí vzdálenost je 314 mm od snímače fotoaparátu, což v praxi znamená, že přední čočku objektivu budete mít 154 mm od snímaného předmětu. Přičtu-li k délce objektivu ještě mohutnou standardně dodávanou a velmi účinnou sluneční clonu, pak objekt vašeho zájmu je v makru 1 : 1 od její hrany vzdálený 70 mm.

Zatímco u běžných autofokusových objektivů jsme zvyklí na to, že je krok od nekonečna k nejbližší zaostřitelné vzdálenosti velmi krátký – obvykle cca 1/4 otáčky ostřicího prstence – v tomto případě je to jinak. Celý rozsah ostřicích vzdáleností je rozprostřen na zhruba 3/4 kruhu. Takže manuální ostření tím dostává potřebnou přesnost, což je u makroobjektivu samozřejmě velmi důležité.

Pokud jste doposud neměli žádné zkušenosti s makroobjektivy, musím vás upozornit na jednu specifickou vlastnost těchto skel, AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED nevyjímaje. Tento objektiv má světelnost F2,8, to jaksi všichni víme. Ovšem pozor, této světelnosti dosahuje při zaostření od 2,5 metru do nekonečna. Ostříte-li na kratší vzdálenost, světelnost se zhoršuje. Při maximálním zvětšení/zaostření na nejkratší vzdálenost je pak světelnost na hodnotě F4,8. Toto skutečně není chyba, nýbrž jde o vlastnost, která je způsobená velkým výtahem objektivu (byť nejde o fyzický výtah, protože objektiv při ostření nemění svoji délku). Ostatně v praxi vám to bude velmi pravděpodobně stejně jedno, protože při krátkých předmětových vzdálenostech budete stejně mnohem více clonit úmyslně.

Optická stabilizace s účinností až 3 EV vám umožňuje pořizovat záběry z ruky i v mnoha případech, kdy byste jinak museli použít stativ. Týká se to obecně jak samotného makrosnímání, tak i použití tohoto skla v roli běžného kratšího teleobjektivu.

Optická kvalita

Optická konstrukce se skládá ze 14 čoček ve 12 skupinách, jeden člen je z nízkodisperzního skla typu ED. Objektiv je opatřen antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat, clona je devítilamelová.

Nefotíte-li technickou fotografii v ploše, bude pro vás naprosto vyhovující ostrost obrazu už na „plnou díru“. Pro skutečně řezavou ostrost až do rohů obrazu pak stačí zaclonit na F4 a takříkajíc není co řešit. Na MTF křivkách vidíte, že přenos kontrastu ve velmi jemných tónech respektive strukturách, je v rozích obrazu u plně odcloněného objektivu lehce horší, nicméně u nízkých prostorových frekvencí při 10 čarách na milimetr je podání excelentní v celé ploše obrazu.

Optická konstrukce a MTF křivky objektivu AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2,8G IF-ED
Optická konstrukce a MTF křivky objektivu AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED

U makroobjektivu se předpokládá velké clonění pro dosažení potřebné hloubky ostrosti v blízkém předmětovém prostoru. Jak je toto sklo odolné vůči difrakci – ohybové vadě (co je to? Čtěte zde)? Můj oblíbený test s poštovními známkami jsem tentokrát nahradil 500korunovou bankovkou, protože známky se Čtyřlístkem (jiné jsem doma nenašel) jsou už tištěné ofsetovým tiskem a to jaksi není ono. Důležitý je ale výsledek, který říká, že do clony F22 (i když už je to na hraně) je difrakce zanedbatelná, na F32 už je ale změkčení obrazu poměrně zřetelně vidět. Jen podotýkám, že v makru 1 : 1 můžete clonit až na úctyhodných F57, což je ještě o 1 2/3 EV více než F32.

Test difrakce – zdrojový snímek s vyznačeným 100% výřezem
Test difrakce – zdrojový snímek s vyznačeným 100% výřezem
Test difrakce – 100% výřezy
Test difrakce – 100% výřezy

Chromatickou vadu na velmi kontrastních hranách v malé míře objevíte, dlužno však dodat, že její výskyt je silně závislý také na správném zaostření. Jakmile vám rovina ostrosti jen trochu „ujede“, objektiv to okamžitě dá znát silnějším výskytem této nepříjemné optické vady.

U plně odcloněného objektivu zaznamenáte pozvolnou vinětaci. Pokud vám vadí a nechcete ji elegantně odstranit softwarově při vyvolávání RAWů (nebo i nastavením korekce vinětace ve fotoaparátu), musíte zaclonit optimálně o dvě EV a máte vystaráno.

Test vinětace
Test vinětace

Skvěle je korigované geometrické zkreslení. Při pečlivém měření by se našla desetinová odchylka oproti korektnímu obdélníku, nicméně „okometricky“ je obraz jednoduše bez zkreslení.

V makroprostoru má objektiv AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED díky mizivé hloubce ostrosti pochopitelně luxusní bokeh, osobně si ale nemohu stěžovat na podání neostrých částí obrazu ani při fotografování v běžných předmětových vzdálenostech.

Celkové hodnocení

AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED v tomto článku od začátku prezentuji jako makroobjektiv. Což je samozřejmě správně, protože díky maximálnímu zvětšení 1×, toto sklo do kategorie makroobjektivů naprosto jednoznačně patří. Možnosti využití této stopětky jsou však mnohem rozmanitější. Jednoduše řečeno ji prostě můžete brát jako krátký teleobjektiv s přidanou hodnotou, jíž je právě ona možnost ostření na velmi krátkou vzdálenost. Pro mě osobně má velký význam například v produktové fotografii nejen malých předmětů (fotil jsem s ní například velké koloběžky o rozměrech jízdního kola). V takovém případě – typicky při focení detailů – oceníte stejně jako u pravověrné makrofotografie možnost velkého clonění bez nebezpečí difrakce. Ohnisko 105 mm se pak samozřejmě samo o sobě nabízí pro portrétní fotografii a další žánry, u kterých je žádoucí „přiměřený odstup“.

Když k tomu přičteme vynikající obrazovou kvalitu, vybavení optickou stabilizací VR, a v neposlední řadě také precizní dílenské zpracování, není vůbec s podivem, že si objektiv AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED za více než deset let, kdy je na trhu, oblíbily tisíce fotografů. A lze předpokládat, že tomuto „nejlepšímu makroobjektivu od Nikonu“ – jak jej nazvali redaktoři časopisu Digitální foto č. 163 (viz náš článek) – přijde na chuť ještě velká spousta nejen makrosnímání chtivých fotografů.

Doporučená prodejní cena: 26 590 Kč

Podrobné technické parametry zde

Fotografie pořízené objektivem
AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED

Snímky jsou pořízené na těle Nikon D610 a jsou zcela bez úprav

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG (248 MB)
NEF – 1. část (256 MB)
NEF — 2. část (258 MB)
NEF — 3. část (258 MB)


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *