Ulehčete si práci – ukládání nastavení úprav ve „vývojce“ Capture NX-D

Každý z nás si někdy řekne „Tyhle fotky si zatím odložím na disk, a jak bude víc času, vrátím se k nim.“ Fotografie jsou pak odložené na dobu neurčitou, a velmi často se původní záměr nikdy nenaplní. Nedobrovolné „domácí vězení“ v současné nelehké době ale mnoho fotografů k této činnosti nečekaně přimělo. Tedy přimělo je začít dělat pořádek ve svém archivu, konečně se podívat na ony odložené snímky. A není to vůbec špatné – většinou každý z nás přitom objeví nějakou tu zaprášenou perlu, o které před tím neměl ani ponětí.

Po pečlivém průzkumu archivu a selekci nově nalezených fotografií následují jejich nezbytné úpravy. Jde-li o jednotky snímků, není takříkajíc co řešit, prostě je postupně upravíte. Pokud se však jedná o desítky, stovky nebo snad i více fotografií, stojí za to uvažovat o zefektivnění procesu editace. Fotografickými skupinami na sociálních sítích aktuálně rezonuje pojem presety. Presety jsou určité posloupnosti úprav „nahrané“ tak, aby se daly spustit jedním příkazem – to ale jistě víte. S presety umí pracovat většina vyspělých aplikací pro úpravy digitálních fotografií. My se na Nikonblogu pochopitelně nejvíce věnujeme „naší vývojce RAWů“, programu Capture NX-D. Jak je to u něj s presety čili ulehčením nebo zefektivněním hromadných úprav fotografií?

Nejprve bez presetů, ale hromadně

Pojem preset v Capture NX-D nenajdete. To však neznamená, že v tomto programu nejde uložit provedené operace – a následně je kdykoliv znovu jedním příkazem spustit. Než se k tomu ale dostanu, prozradím vám velmi jednoduchou vychytávku, kterou možná znáte, možná ale ne. 

Chcete-li provést stejné editace na více fotografiích naráz, jednoduše označte jejich miniatury v režimu zobrazení Thumbnail. Jen pro jistotu: Snímky následující po sobě označíte tak, že klepnete na první z nich, následně stisknete klávesu Shift a označíte poslední miniaturu. Chcete-li vybrat fotky „napřeskáčku“, označujte je po jedné se stisknutou klávesou Ctrl (nebo Cmd na Macu). Nemusím asi zdůrazňovat, že takto lze označit pouze snímky, které se nachází ve stejné složce.

Hromadná úprava vyvážení bílé „nahrubo“ u označených snímků
Hromadná úprava vyvážení bílé „nahrubo“ u označených snímků

Jakmile máte požadované miniatury označené, úpravy postupně proveďte. Je logické, že tento postup lze využít pouze pro globální úpravy fotografií jako je vyvážení bílé, doostření, oprava geometrického zkreslení objektivu a jiné. Těžko budete takto snímky ořezávat (tedy pokud nechcete mít z nějakého důvodu všechny ořezané stejně).

Osobně to používám například u fotografií pořízených ve studiu s víceméně stejným osvětlením a nastavením fotoaparátu. Pomocí této vychytávky všechny snímky upravím v globálních parametrech nahrubo, abych poté ještě každou fotku jednotlivě doladil přesně. I tak mi to ale ušetří dost práce.

Na konec návodu k této malé fintě ještě poznámka. Editace více fotografií naráz nemusíte dělat na miniaturách čili de facto bez pořádného náhledu. Pokud totiž označíte více miniatur a následně se přepnete do režimu zobrazení Preview (nejrychleji pomocí klávesy P), Capture NX-D zobrazí velký náhled poslední fotografie z vybraných miniatur. Přestože vizuálně budete provádět úpravy na ní, editace se projeví i na všech ostatních označených snímcích.

Od schránky, přes uložení až po registraci

Mnohem blíže ke skutečným presetům však v Capture NX-D mají funkce v paletce Adjustments, kterou zobrazíte po klepnutí na ikonu ozubeného kola nahoře v paletce Edit.

Ulehčete si práci – ukládání nastavení úprav v Capture NX-D

Zde najdete devět tlačítek rozdělených do tří skupin: Copy/Paste (Zkopíruj/Vlož), Save/Load (Ulož/Načti) a Register/Edit Registered… (více v článku níže). V každé skupině jsou vždy tři tlačítka, přičemž první dvě funkci dělí na …Updated Adjustments (změněná nastavení) a …All Adjustments (všechny úpravy). Vysvětlím na příkladu první trojice Copy/Paste (Zkopíruj/Vlož).

Příkazem Copy Updated Adjustments jednoduše zkopírujete do systémové schránky pouze ta nastavení, která jste na aktuální fotografii změnili. Tedy všechna ta, která mají v paletce Edit zaškrtnuté políčko při pravém okraji (nejsou popsaná jako Recorded settings).

Ulehčete si práci – ukládání nastavení úprav v Capture NX-D

Je pak logické, že druhé tlačítko Copy All Adjustments zkopíruje všechna nastavení, a stejně pochopitelné je, že poslední z trojice – Paste Adjustments, zkopírovaná nastavení vloží do další označené nebo do více označených fotografií.

Stejná logika pak platí i pro druhou trojici tlačítek, pouze s tím rozdílem, že u příkazů Save… se nastavení nevkládají do schránky, ale ukládají se na disk jako soubory, které můžete kdykoliv později použít. Kromě toho je můžete také přenášet mezi různými počítači, což se náramně hodí, například pokud pracujete v Capture NX-D doma na stolním počítači, plus ještě třeba na notebooku.

Soubory se ukládají s příponou *.nxd – a já vám doporučuji vytvořit si pro ně samostatnou složku – abyste je později spolehlivě našli. Však to znáte: „Kam jsem to jen, do…, uložil?!“ :-)

Ulehčete si práci – ukládání nastavení úprav v Capture NX-D


Registrované nastavení

První dvě trojice tlačítek v paletce Adjustments jsou myslím dostatečně srozumitelné, co však znamená ta poslední – Registered…? Pojďme na to analyticky: První trojice Copy/Paste pracuje se schránkou systému, čili jde o dočasné úložiště. Druhá trojice Save/Load využívá trvalého ukládání do souborů, takže třetí trojice asi bude dělat něco mezi tím, ne? Možná ano, možná ne, jak se to vezme. Registered znamená registrováno. V programátorské mluvě jde o registraci přímo v samotném softwaru Capture NX-D, v implementaci nastavení do menu programu. Je to jednoduché – pokud klepnete na tlačítko Register Updated Adjustments nebo Register All Adjustments, úpravy se uloží do samotného programu. Otázka zní: Kde je potom najdu? Odpověď: V rozbalovacím menu vedle ikony ozubeného kola v paletce Edit.

Ulehčete si práci – ukládání nastavení úprav v Capture NX-D

Tak to tedy je, volba registrace je něco mezi dočasným ukládáním do schránky a ukládáním do souborů a disku. Úpravy jsou sice zaznamenané trvale, avšak pouze v jedné konkrétní instalaci Capture NX-D – nelze je přenášet na jiné počítače.

Když stačí málo

Abychom tuto tématiku vyčerpali beze zbytku, je třeba ještě doplnit možnost dílčích registrací – uložení nastavení pouze jednotlivých funkcí do menu programu. Modelová situace: Někteří fotografové mají kvůli eliminaci přepalů na fotoaparátu stabilně nastavenou korekci expozice –1/3 EV. Nechci teď spekulovat, zdali je to dobře nebo ne, každopádně někdy to může místo onoho pozitivního efektu přinášet spíše jen podexponované snímky. Takže si v Capture NX-D zaregistruji korekci +1/3 EV, abych případné chyby zase opravil. Udělám to lehce: Nastavím onu korekci, klepnu na rozbalovací menu vedle ikonky korekce EV a zvolím dole možnost Register Adjustments. 

Ulehčete si práci – ukládání nastavení úprav v Capture NX-D

V dialogovém okně Register Adjustments zadám název svojí funkce a potvrdím OK. Od tohoto okamžiku mi v rozbalovacím menu přibude nová položka, v tomto případě Korekce +0,3 EV. 

Stejným postupem lze registrovat nastavení také u dalších tří skupin nastavení v paletce Edit čili u Vyvážení bílé, Picture Control a Tone (Detail). Taky se to hodí, co říkáte?

Ulehčete si práci – ukládání nastavení úprav v Capture NX-D

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *