Týden+ s Nikonem D810 – video a časosběry

Byť měl mít týden s Nikonem jen tři díly, nějak se mi to zvrtlo a dodávám ještě bonusový díl o videu a časosběru, protože zejména to první představuje u Nikonu D810 velmi důležitou funkcionalitu. Pojďme hned k věci, začněme fakty:

Videozáznam je ukládán ve formátu (přesněji datovém kontejneru) MOV, což už dávno není jen applovský formát, jak se nám vytrvale snaží namluvit někteří ignoranti – MOVy lze úplně běžně zpracovávat i ve střižnách na Windows. Samotný formát je klasika – H.264 se stereofonním zvukem 48 kHz. V maximálním rozlišení 1 920 × 1 040 při 60 sn./s (přesně 59,94 sn./s) činí datový tok průměrně kolem 38 Mbit/s.

Nikon D810
Pro profesionální nasazení bude nutno ještě „pár drobností“ k Nikonu D810 dokoupit, nicméně záznam dělá tělo a objektiv – a tato sestava si vede výtečně…

Už jsem tedy nakousl maximální kvalitu videa, jaké jsou k mání další nastavení? Následuje výčet:

1 080/60p
1 080/50p
1 080/30p
1 080/25p
1 080/24p

720/60p
720/50p

Zvuk je – opět opakuji – stereofonní, a to jak v případě záznamu přes vestavěnou dvojici mikrofonů nebo při záznamu přes externí mikrofon, připojený 3,5mm jack konektorem. K Nikonu D810 se dají pro odposlech připojit také sluchátka (opět 3,5mm konektor). Jak citlivost mikrofonu, tak i hlasitost sluchátek lze nastavit nezávisle na sobě.

Samotný záznam je možné nově ukládat zároveň na externí HDMI disk i na paměťovou kartu ve fotoaparátu. Malá, ale důležitá drobnost – stejně jako u Nikonu D4s lze i v případě D810 použít tzv. cableclip – plastový držáček/fixaci HDMI kabelu, který tak při manipulaci s fotoaparátem nemůže nechtěně vypadnout.

Blížíme se kamerám…

Nikon D810 je jedním z mála Nikonů, které umí ovládat clonu objektivu v režimu živého náhledu, aniž byste museli, jako u nižších modelů, nejprve vypnout Live View, změnit clonu a znovu živý náhled zapnout. Zde jednoduše clonu měníte „za pochodu“. Navíc lze ovládání clony „namapovat“ na přední tlačítka Fn a Pv, ovšem tato funkcionalita pracuje pouze s pár objektivy s elektromagnetickou clonou. Nicméně v tomto případě by se clona měla zavírat plynule, nikoliv po skocích jako u běžných objektivů (nemám vyzkoušeno).

Pro příznivce natáčení v reportážním stylu mám však dvě dobré zprávy – na displeji se může zobrazovat jak reálný histogram, tak i tzv. zebra – šrafování přeexponovaných míst, které znáte z vyspělých kamkordérů. Kromě toho můžete na displeji zobrazit dvouosou vodováhu nebo obvyklou pomocnou mřížku dělící záběr na 4 × 4 pole.

Správnému nastavení expozice tedy nic nebrání, máme tu však ještě jednu vychytávku – Auto ISO! Můžete natáčet v expozičním režimu M, mít tedy ručně nastavený neměnný čas i clonu, a správnou expozici za vás bude dohánět Auto ISO (o této funkci jsem psal v souvislosti s Nikony 1, kteří ji mají již delší čas). Na ukázku Auto ISO v praxi se můžete podívat v následujícím krátkém demovideu.

Ve videu je také demonstrováno různé nastavení Picture Control, kde – shodně s pořizováním fotografií – přibyl také profil nazvaný Ploché (Flat), jež umožňuje větší zásahy do barevnosti, jasu a kontrastu obrazu v postprocessingu. V demovideu jej můžete porovnat se standardním profilem se sníženým kontrastem. Profil Ploché má samozřejmě ve videu mnohem větší význam než ve fotografii, kde – tedy pokud fotíte do RAWu – lze hodnoty ovlivňující vzhled snímku jednoduše a bezztrátově změnit v poměrně velkém rozsahu.

Jak nasbírat více času

Funkce Časosběrné snímání (prosím neplést s Intervalovým snímáním – které má ale Nikon D810 také) není úplnou novinkou, nicméně dostala vylepšení v podobě parametru Vyrovnání expozice. Ten by měl eliminovat blikání obrazu – tzv. flickering – vzniklý vlivem nekonzistentní expozice mezi jednotlivými snímky. Lze jej pouze zapnout nebo vypnout…

Nikon D810 časosběry

Časosběry jsou samozřejmě extrémně náročné na opotřebení závěrky. Při snímkové frekvenci výsledného videa 30 sn./s to obnáší 1 800 „cvaků“ za minutu videa použitého materiálu – a že ne vždy se všechen pořízený zdroj použije, to je nasnadě. Nicméně časosběrná videa v sobě mají velký kus kouzla a kdo umí, ten umí… Navíc jsou nyní „tajmlapsy“ moderní, fotografové si kvůli nim pořizují drahé motorové slidery a podobná příslušenství, tak proč to alespoň nezkusit, že ano?

Inspirací vám budiž pro tentokrát minutové časosběrné video amerického fotografa Lucase Gilmana, které pořídil právě Nikonem D810 v přízračné krajině ledu, sněhu a polárních září Islandu.


Sdílej

2 komentáře

  1. Časosběry jsou samozřejmě extrémně náročné na opotřebení závěrky. Při snímkové frekvenci výsledného videa 30 sn./s to obnáší 1 800 „cvaků“ za minutu videa použitého materiálu

    Téhle větě nerozumím – co to je časosběr s frekvencí 30sn/s tedy 1800 za minutu ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *