Třikrát TIPA 2012 a navrch red dot award pro Nikon

Jako každým rokem, také letos udělovala největší asociace evropských fotočasopisů TIPA (Technical Image Press Association) svoje prestižní ocenění. A stejně tak jako každým rokem, Nikon obdržel nejedno z nich. Když k tomu navíc přičteme čtyři tituly product design 2012 ve věhlasné celosvětové soutěži designu red dot award 2012, zdá se, že tento rok začal pro Nikon úspěšně.

Začněme nejprve oceněním TIPA. Ceny uděluje 29 fotografických časopisů ze 13 evropských zemí (Česká republika v současné době nemá v této asociaci svého zástupce). Porota vybírá produkty, které považuje za nejlepší v jednotlivých kategoriích, pokud jde o celkovou kvalitu, výkonnost a přínos pro koncového uživatele dané kategorie. Pojďme nyní k jednotlivým cenám.

TIPA Best DSLR Expert: Nikon D800

Komentář poroty TIPA:
„Model D800, který byl označen za multimediální fotoaparát, nabízí úžasný snímač 24 × 36 mm (plný formát) s rozlišením 36 megapixelů, který umožňuje pořizovat fotografie působivé kvality. Velikost souboru fotografie se začíná blížit výstupu digitálního fotoaparátu středního formátu a umožňuje fotografům vytisknout své snímky ve velkém formátu. Režim videovýstupu v rozlišení Full HD také zaujme zkušené fotografy, kteří chtějí zaznamenávat kvalitní videozáznamy. Model D800 se vyznačuje solidní konstrukcí, není však příliš těžký, jeho používání je zábavné a je vybaven všemi podstatnými funkcemi. Nabízí stereofonní zvuk, rozsah ISO 6 400 (lze rozšířit na ISO 25 600) a sériové snímání rychlostí 4 sn./s. Pro členy asociace TIPA představuje tento fotoaparát nepochybně to nejlepší spojení profesionálních požadavků a potřeb praktického nadšence.“

TIPA Best D-SLR Entry Level: Nikon D5100

Komentář poroty TIPA:
„Model D5100 nabízí snímač s rozlišením 16,2 megapixelů, kvalitu obrazu s vysokou citlivostí ISO a vynikající rozlišení LCD displeje. Díky tomu se mohou začátečníci seznámit s kvalitou skutečného obrazu a zkušenější uživatelé mohou získat velice dobrý fotoaparát za zajímavou cenu. Fotografování je usnadňováno pohodlným přístupem k nastavením ovládaným fotografem i působivým monitorem LCD s nastavitelným úhlem. Používání přístroje je navíc zábavnější díky množství speciálních efektů ve fotoaparátu, včetně režimu HDR. Model D5100 navíc předkládá možnost záznamu videosekvence v rozlišení Full HD (1 080p).“

TIPA Best Professional Flash System: SB-910

Komentář poroty TIPA:
„Nový blesk Speedlight SB-910 založený na systému kreativního osvětlení (CLS) společnosti Nikon zahrnuje vylepšený intuitivní systém ovládání a vizuální uživatelské rozhraní (GUI). Blesk SB-910 pokrývá nejoblíbenější ohniskové vzdálenosti a je vybaven vestavěnou identifikací formátu DX/FX, která optimalizuje nastavení zoomu podle těla fotoaparátu. Tento nový blesk také nabízí efektivnější využití baterie a vylepšenou funkci tepelné pojistky, která při zahřátí blesku zvýší dobu používání místo úplného vypnutí blesku do jeho ochlazení. Blesk SB-910 je vybaven novým pevným typem barevných kompenzačních filtrů umožňujících vyvážení zářivkové i žárovkové barevné teploty, což zajišťuje automatickou změnu nastavení vyvážení bílé barvy fotoaparátu.“

Čtyřikrát red dot award 2012


Fotoaparáty Nikon 1 s novým kompaktním systémem, COOLPIX AW100, COOLPIX P310 a laserový dálkoměr PROSTAFF 5 mezitím obdržely cenu „red dot award: product design 2012“. Systém fotoaparátu Nikon 1 byl navíc vybrán pro ocenění „best of the best“ v kategorii Zábavná technologie a fotoaparáty. Jde o jednu z kategorií s největší konkurencí, ve které soutěží mnoho skutečně vynikajících produktů.

Cena „red dot award: product design“ se stala celosvětově jedním z nejdůležitějších a nejprestižnějších designových ocenění. Letos přihlásili designéři a společnosti z 58 zemí do soutěže celkem 4 515 produktů.
Vítězné produkty budou vystaveny od 2. července 2012 na výstavě „Design on stage – winners red dot award: product design 2012“ v muzeu designu red dot v areálu světového kulturního dědictví Zeche Zollverein World Cultural Heritage Site v Essenu v Německu.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *