TranSpiRituals – výstava Vojtěcha Vlka v Nikon Photo Gallery

Již tento čtvrtek 25. 2. 2016 začíná v pražské Nikon Photo Gallery výstava fotografií Vojtěcha Vlka nazvaná TranSpiRituals.

Projekt TranSpiRituals prostřednictvím černobílé dokumentární i portrétní fotografie mapuje spiritualitu a rituály napříč světovými náboženstvími. Tomuto tématu se Vojtěch Vlk věnuje již od počátku své tvorby. Na výstavě autor představí sérii snímků z oslav Velikonoc na Filipínách, v Mexiku a Andalusii a také velkoformátové portréty svatých mužů sádhú z indického Váránasí.

TranSpiRituals Vojtěcha Vlka v Nikon Photo Gallery
TranSpiRituals © Vojtěch Vlk, www.vojtechvlk.com | Svatí muži z Váránasí, Indie 2014 / Holy men from Varanasi, India 2014

Fotografie, pro které je typická hra světla a stínu, jsou zajímavou sondou do prožívání spirituality a projevů zbožnosti. Vojtěch Vlk vedle sebe staví okázalost křesťanských procesí a skromnost indických sádhú. Jeho cílem není jednotlivá náboženství posuzovat, pouze skrze obraz podává svědectví a vypráví příběh jednotlivých obřadů.

„Vedle záběrů snímaných tak, aby fotografování náboženské obřady nerušilo, figurují snímky uměle dosvěcované. Společně dokládají propojení dokumentaristických kořenů Vojtěcha Vlka s praxí portrétisty, která u něj v současnosti převažuje,“ dodává k výstavě teoretik fotografie Josef Moucha.

TranSpiRituals Vojtěcha Vlka v Nikon Photo Gallery
TranSpiRituals © Vojtěch Vlk, www.vojtechvlk.com | Svatí muži z Váránasí, Indie 2014 / Holy men from Varanasi, India 2014
O autorovi

Fotograf Vojtěch Vlk se narodil v roce 1973. Je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval v ateliéru fotografie pod vedením prof. Pavla Štechy. Účastnil se zahraničních stáží Emily Carr Institute of Architecture and Design ve Vancouveru, Universität für Angermayer Kunst ve Vídni a Bezalel Academy v Jeruzalémě. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírce Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a v soukromých kolekcích.

Od roku 1991 se živí jako fotograf na volné noze. Je autorem fotografické knihy Was ewig bleibt z roku 2006, jejímž tématem je prostředí premonstrátského kláštera v tyrolském Innsbrucku. Ve spolupráci s nakladatelstvím Kant připravuje k vydání knihu TranSpiRituals. Více o autorovi se dozvíte na www.vojtechvlk.com.

TranSpiRituals Vojtěcha Vlka v Nikon Photo Gallery
TranSpiRituals © Vojtěch Vlk, www.vojtechvlk.com | Semana Santa v Andalusii, Španělsko 2015 / Semana Santa in Andalucia, Spain 2015

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 25. 2. do 3. 4. 2016


Fotografie Vojtěcha Vlka z projektu TranSpiRituals

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *