Tiché krajiny Jiřího Bartoše v Nikon Photo Gallery

Jestliže máte rádi krajinářskou klasiku, rozhodně byste si neměli ujít výstavu Jiřího Bartoše s názvem Tiché krajiny, kterou pražská Nikon Photo Gallery uvádí pro veřejnost od zítřka 5. května 2017.

Tiché krajiny Jiřího Bartoše v Nikon Photo Gallery

Jiří Bartoš se fotografií zabývá od roku 1959, celý život jako jeden z nejvýraznějších amatérů na československé a české fotografické scéně. V roce 1960 založil Jizerský fotoklub v Hejnicích, jemuž doposud předsedá. Byl členem Studia výtvarné fotografie v Liberci, Svazu českých fotografů a je nositelem čestného titulu ASFČ. Je dlouholetým čestným členem Univerzitního fotoklubu v Jeně v SRN.

Jiří Bartoš © Z cyklu Tiché krajiny
Jiří Bartoš © Z cyklu Tiché krajiny

Své fotografie publikoval v odborných časopisech u nás i v zahraničí a jeho výrazná černobílá tvorba je známa po celém světě. Bývá pravidelně publikována v mezinárodních ročenkách fotografie v Rakousku, Německu a Anglii.

Jiří Bartoš proslul jako fotograf Jizerských hor, stejně jako vynálezce fotografického šperku a zvláštního druhu fotografie, jíž říká chemigram. Je držitelem řady ocenění jak v tuzemsku, tak v zahraničí a v roce 2016 obdržel Cenu ministra kultury ČR za celoživotní dílo.

Jiří Bartoš © Z cyklu Tiché krajiny
Jiří Bartoš © Z cyklu Tiché krajiny

Celý život se věnuje černobílé fotografii, i když jej doba dovedla v posledních letech i k zajímavé tvorbě barevné. Z jeho fotografií je velmi silně cítit vztah k přírodě, vztah k člověku, vztah k Zemi. Dýchá z nich hluboké ticho a při tom neutuchající dynamika prostoru a času.

„Černobílá škála v Bartošových studiích dává divákovi příležitost najít podle nálady svůj soukromý kolorit. Jsem si jist, že Jiří Bartoš své obrazy vymýšlí ve snu, že je tvoří v podvědomí a jeho putování za motivem je druh hédonistické vášně“, řekl o jeho tvorbě nestor československé fotografie Prof. Ludvík Baran.

Jiří Bartoš © Z cyklu Tiché krajiny
Jiří Bartoš © Z cyklu Tiché krajiny

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 5. 5. do 4. 6. 2017


Fotografie Jiřího Bartoše

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *