O jeden den navíc ve městě. Fotka měsíce Nikonblogu pokračuje únorovým kolem

Následující větu jsem už na Nikonblogu jednou použil: „Podle Českého statistického úřadu žije zhruba 70 % lidí Česka ve městech.“ Bylo to loni na začátku května při vyhlášení tématu Svoboda pod širým nebem – člověk v přírodě. Proč se k životu ve městech znovu vracíme? Tehdy jsme se jistým způsobem vůči městům vymezovali, dnes je budeme „oslavovat“. Ano, téma soutěže Fotka měsíce Nikonblogu pro 2. kolo roku 2020 má jednoduchý jednoslovný název:


Město


Letošní zima se moc nepovedla, příroda je zašedlá, bez svého typického výrazu, její fotogeničnost zachraňují snad jen častější mlhy. I tak se krajináři tuto zimu chlubí zpravidla loňskými nebo staršími fotografiemi. Tak nechme pro tentokrát přírodu být, počkejme si na jaro (nebude-li tedy rovnou léto…) a pojďme fotit do města.

Foto Jana Kupčáková
Foto Jana Kupčáková

Město sice také mění svoji tvář podle ročních období, nicméně ne tak výrazně jako příroda. Architektura na podzim neshazuje omítku, aby ji na jaře nahradila novou, stejně jako lidé se nerodí v pravidelných cyklech, nýbrž v průběhu celého roku. Zatímco příroda z větší části po setmění uléhá ke spánku, město nezřídka žije dlouho do noci, někdy a na některých místech i nepřetržitě.

Města mají zkrátka velmi mnoho podob. Liší se už samotnou svojí velikostí – malá města jsou jiná než velké metropole, které v sobě často sdružují několik maloměst. Ve městě můžete fotit záběry se stovkami i tisíci lidmi na jednom místě, stejně jako odlehlé periferie bez živé duše. Můžete se kochat architekturou i městskou přírodou, moderními centry nebo zanedbanými částmi. I v neutěšenosti místa lze najít kousek krásy. Fotograf má ve městech zkrátka obrovský prostor ke svojí tvorbě.

Jednou za čtyři roky

V únorovém tématu tedy se můžete vyjádřit i vyřádit v hned několika žánrech. Ve městě lze fotit architekturu, street foto, zátiší, městskou krajinu, noční foto… Oproti předchozím rokům na to budete mít o jeden den více – rok 2020 je přestupný, únor má devětadvacet dní.

Svoje fotografie označené tagem #nikonblog022020 nahrejte k příslušnému příspěvku ve facebookové skupině Nikon – zde. Autor nejlepší fotografie získá monopod Nikon, a postupuje do celoročního finále o poukaz na fototechniku Nikon v hodnotě 30 000 Kč.

Těšíme se na vaše fotografie!

Nikon monopod


Podrobné podmínky soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde


A vyhodnocení lednového kola? Na to si, prosím, počkejte na začátek příštího týdne. První téma Zrození nové(ho)… jste pojali velmi zajímavě. Věřím, že i vítězná fotografie bude neobyčejná.

Foto Petr Lindner | AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
Foto Petr Lindner | AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *