Svět, který měl zmizet – výstava Vladimíra Železného v Nikon Photo Gallery

Vladimíra Železného budete pravděpodobně znát z televize Nova a mohli byste mít také ponětí o jeho kariéře v Senátu či Evropském parlamentu. Obecně se ale moc neví, že pan Železný je také výborným fotografem, který velkou část své tvorby zasvětil dokumentární fotografii zachycující svět ortodoxních Židů. Toto téma bude také od čtvrtka 16. dubna dominovat pražské Nikon Photo Gallery, v jejímž příjemném prostředí si budete moci snímky Vladimíra Železného prohlédnout až do 31. května tohoto roku.

Vladimír Železný v Nikon Photo Gallery
Svět, který měl zmizet / The world that was meant to disappear © Vladimír Železný: Ve Staré synagoze v Mikulově. Tajemný obřad havdala, který odděluje šabat, svatou sobotu, od všedního týdne / At the Old Synagogue in Mikulov. An arcane ceremony called Havdalah marks the end of the Shabbath – holy Saturday – and sets it apart from the rest of the week
Tisková zpráva

PhDr. Vladimír Železný (1945), novinář, publicista, popularizátor vědy, astronomie, astrofyziky a fyziky oceněný Cenou Československé akademie věd, televizní scénárista a režisér, autor knih, politik, senátor, poslanec Evropského parlamentu, místopředseda euroskeptické frakce Evropského parlamentu a místopředseda jejího Výboru pro víno a vinohradnictví. Zakladatel a místopředseda Společnosti Franze Kafky. Ale také fotograf, člen Asociace profesionálních fotografů, který fotí už 57 let a 50 let své fotografie publikuje. Expozice, kterou právě uvádíme, je jeho patnáctou fotografickou výstavou. Posledních dvacet let své fotografické tvorby věnuje zachycení života Židů, zejména ortodoxních komunit.

Aktuální výstava je věnována právě tomuto světu, který už dávno neměl existovat. Světu chasidů, chudých ortodoxních Židů, kteří ve východní Evropě v 18. století zahájili obrodu rabínského judaismu. Světu, který zažívá svou renesanci, který je, po dvou stoletích pogromů a utrpení, jež vyvrcholilo za druhé světové války celoevropským pogromem zvaným šoa, zpět.

Vystavené snímky vypovídají právě o nových komunitách ortodoxních Židů, o jejich životě, vypráví příběhy, které jsou plné otevřené i skryté radosti, zřejmého i skrytého utrpení a životních tužeb.

Vladimír Železný v Nikon Photo Gallery
Svět, který měl zmizet / The world that was meant to disappear © Vladimír Železný: Ráno v učebně braclavských chasidů / Morning at the classroom for Breslov Hasidim

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 16. 4. do 31. 5. 2015


Výběr z fotografií Vladimíra Železného

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *