Je-li nějaké roční období, bez kterého bych se obešel, pak je to právě, naštěstí zatím nepříliš se projevující, zima. Přestože žijeme v mírném klimatickém pásmu, kde zimy nebývají nijak kruté, klidně bych ji vyměnil za něco… teplejšího. Zimu nemá ráda ani fototechnika, i když na druhou stranu to není tak hrozné, jak se někdy tvrdí…
Chceme fotit v mrazu!
Podíváte-li se do technických specifikací například Nikonů Z, pak kromě Nikonu Z 8 a Z 9, plus nově Z 6III, je u všech ostatních modelů uváděná provozní teplota do 0 ˚C (zmínění tři „otužilci“ pak do –10 ˚C). Mimochodem, u DSLR, alespoň pokud vím, pod bod mrazu nešla ani vlajková loď, Nikon D6.
Když bychom chtěli „hrát podle pravidel“, nevznikla by žádná zimní fotografie, takže nezbývá, než doporučení výrobce de facto ignorovat. A to se samozřejmě běžně děje. Kdo by si nechal ujít zasněžené zimní scenérie a jiné záběry, při kterých mrznou ruce na spoušti?
Osobně sice, jak už jsem napsal, zimu rád nemám, ale naprosto běžně v tomto období fotím, a kdybych to měl vzít jen za „digitální éru“, tak jsem nikdy žádný problém s fototechnikou neměl. (Se sebou samým ano, ale to je jaksi jiný příběh :-)) Myslím, že můžu s klidem napsat, že běžná česká zima nepředstavuje pro fototechniku žádný problém. Ano, každý ví, že všude-, nebo spíš „ve všem přítomné“ baterky nemají rády ani chlad, natožpak mráz, takže je třeba počítat s nižší výdrží a vždycky je lepší je vyndat z foťáku a nosit třeba kapse co nejblíž tělu. Ale co když se dostanete do prostředí nebo krajin, kde mráz na teploměru běžně ukazuje dvojciferná čísla?
Když mluví povolaný
Abych se dozvěděl relevantní informace od někoho, kdo má s focením, ale také pořizováním časosběrů nebo natáčením videa ve fakt velké „kose“ spoustu zkušeností, zvedl jsem telefon a zavolal… Petrovi Janu Juračkovi. Ten už se s Nikony pohyboval snad v každém prostředí, jaké na Zemi existuje, patřičně tuhý mráz samozřejmě nevyjímaje. Zde je několik Petrových postřehů:
- Zetka fotí, i když je na nich námraza…
- Více než mráz vadí vzdušná vlhkost, která je problémem typicky u časosběrů, kdy je nutné temperovat objektiv pomocí speciálního „návleku“
- Pro běžné focení je dobré mít baterku v kapse a vkládat ji do foťáku až před focením („Což je třeba v Himálajích kvůli rukavicím trochu vopruz…“)
- Suchý ani vlhký mráz nevadí – nejhorší je prudká změna teploty. Rychlý přechod do teplejšího prostředí způsobí vně i uvnitř aparátu kondenzaci vlhkosti, takže foťák je mokrý zvenku i zevnitř. „To fakt nechceš…“
Protože jsem stejného názoru, poslední Petrovu myšlenku bych si dovolil mírně rozvést. Zatímco u starých mechanických zrcadlovek někdy ve velkých mrazech „tuhly“ závěrky, nemluvě o trhání mrazem zkřehlého filmu, bezzrcadlovky (i jim předcházející DSLR) jednak používají modernější technologie a materiály (a film vůbec :-)) a hlavně současná „bezzrcátka“ obsahují naprosté minimum mechanických součástí. Většina z nich sice stále má (elektro)mechanickou závěrku a „něco se hýbe“ i v objektivu (AF, clona), většinou ale jde o elektromechanické komponenty působící napřímo – bez dalších mechanických převodů. To je v mrazech obrovská výhoda.
Ale… foťáky jsou zároveň plné elektroniky, která je ostatně i v moderních objektivech. Když taková věc zmrzne a pak ji skokově přesunete do teplejšího prostředí, vlhkost zkondenzuje a foťák je – nebojím se napsat – skoro jako byste ho ponořili do vody. A jak známo, voda elektronice nesvědčí, naopak škodí. Moderní fotoaparáty obsahují mnoho mechanických mikrospínačů (co tlačítko, to spínač, co páčka nebo volič, totéž), jejichž kontakty se s vlhkostí nemají rády, a ani deskám (spíše destičkám) plošných spojů vlhkost neprospívá.
Vytáhnout kartu, ne foťák
Pokud se tedy vracíte z mrazivé fotovýpravy, nechte foťák klidně hodinu v zavřené brašně nebo fotobatohu v chladnější místnosti (v předsíni, v garáži,…). Pak ho přesuňte do místnosti, ale klidně další hodinu jej nechte pozvolna temperovat v brašně. Totéž platí třeba na zpáteční cestě autem či vlakem. Foťák nevytahovat, nechat ho v brašně…
Potřebujete-li rychle stáhnout fotky z karty (nebo se nemůžete dočkat :-)), vytáhněte kartu z foťáku venku v zimě, aparát zase vraťte do brašny a nechte jej pozvolna ohřát (viz výše). Fototechnika není levná záležitost a byla by škoda „dopracovat“ se kvůli závadě, vzniklé kondenzovanou vlhkostí, k nezřídka drahé opravě.