„Středová“ noční architektura v únorovém kole soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu

Křižácký hrad Malbork, stojící na břehu řeky Nogat v severním Polsku, je velmi fotogenickým objektem (mimochodem, podle Wikipedie se jedná o největší gotickou stavbu a současně také největší stavbu z cihel na světě). Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že tato tvrz byla focená možná statisíckrát – a je tedy velmi těžké udělat záběr, který byste už někde neviděli. Jenže Václav Hýža dokázal, že lze najít zajímavý pohled, který hned tak jinde nespatříte. Spojil fotografii architektury s noční oblohou. Jeho snímek s prostým názvem Malbork je právem vítěznou fotografií únorového kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu, a Václav Hýža obdrží knihu Mistrovství práce s DSLR. Gratulujeme!

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – únor 2017 | Václav Hýža / Malbork
JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – únor 2017 | Václav Hýža / Malbork

Architektonické téma Fotky měsíce ukázalo zajímavý „kompoziční úkrok“. Klasickými učebnicemi zavrhovaná středová kompozice zde našla hned v několika případech skvělé využití. První ukázka je opět z tvůrčí dílny výherce únorového kola, a opět se jedná o noční fotografii. Architektonickým prvkem je tentokrát větrný mlýn…

Václav Hýža/Balerův větrný mlýn
Václav Hýža / Balerův větrný mlýn

Výbornou „středovku“, taktéž pořízenou po soumraku, poslal do skupiny JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru také Juraj Balaz. Jeho noční snímek mostu Apolo přes Dunaj v Bratislavě, pořízený průhledem skrz konstrukci východněji ležícího Starého mostu, opět jasně ukazuje, že když se středová kompozice umí použít, není to nic proti pravidlům.

Juraj Balaz/Apolo
Juraj Balaz / Apolo
A další „středovky“

Aby těch nočních středově komponovaných fotografií nebylo málo, publikujeme také výborný snímek Aloise Štukavce s názvem Změna osvětlení. Autor zde nafotil – a nasvítil – základy velkomoravského kostela.

Alois Štukavec / Změna osvětlení
Alois Štukavec / Změna osvětlení

Výlet do „středové“ architektury zakončíme fotografií starověkého egypského chrámu Debod, který byl rozebrán a znovu sestaven v Madridu. Ano, záběr na tři kamenné pylony stojící za sebou, který použil Michal Štrba, se nabízí sám o sobě. Odrazu ve vodní hladině by nevyužil jen naprostý ignorant, takže je vlastně všechno v pořádku :-)

Michal Štrba / Temple of Debod
Michal Štrba / Temple of Debod

Na závěr našeho výběru nesmí chybět ani černobílá fotografie. V architektonickém tématu minulého měsíce se jich moc nenašlo, nicméně „raketová základna“ Petera Čecha za publikování rozhodně stojí. Ehmm…, opět středová kompozice.

Peter Čech / Rocket base
Peter Čech / Rocket base
A v březnu…

Jaké vyhlašujeme téma pro třetí měsíc v roce? Březen je sice Měsíc knihy, my však po vás budeme chtít snímky na téma: Portrét. Portrét je jeden z nejoblíbenějších fotografických žánrů, přesto se nejedná o snadnou „disciplínu“. Pracujte se světlem, ať už přirozeným či umělým, pracujte s líčením nebo klidně portrét ponechte syrový, pracujte s prostředím, s kompozicí. Nebudeme se bránit ani „vícenásobnému“ portrétu čili dvojportrétu či trojportrétu, jen nám prosím do soutěže neposílejte školní skupinové snímky :-)

V tomto kole budeme hodnotit pouze „portrét člověčí“, domácí mazlíčky a jiné zvířecí portréty si necháme do jiného kola naší soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikoblogu.

Autor(ka) nejlepší portrétní fotogafie březnového kola obdrží tričko s Nikonem D5.

Tričko pro vítěze březnového kola
Tričko pro vítěze březnového kola

Tag pro označování portrétních snímků v březnovém kole je: nikonblog_3_2017.

Těšíme se na vaše fotografie!


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 komentáře

  1. Dobry den,
    je mozne do sutaze posielat aj fotky z fotoaparatov ostatnych znaciek, alebo je sutaz vyhradne pre nikon?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *