Stativová hlava Manfrotto MHXPRO-3W se představuje

Manfrotto je přední výrobce stativů, hlav a dalšího příslušenství a já si troufám tvrdit, že jestli tato firma něco umí ze všech nejlépe, tak jsou to třícestné stativové hlavy – mezi fotografy často přezdívané jako „kohoutkové“ hlavy. Legendou je dnes již nevyráběná hlava Manfrotto 141RC, která je (sám ji mám asi patnáct let – takže opravdu je) výborně funkční, dostatečně robustní i pro těžší sestavy a také v podstatě nezničitelná. Tuto hlavu již dříve v portfoliu výrobce nahradil subtilnější model 804RC2, u kterého Manfrotto poprvé použilo technický plast Adapto. Tato hlava je stále v nabídce italského výrobce, ale letos před Photokinou dostala mladší sestru – stativovou hlavu Manfrotto MHXPRO-3W, na kterou se nyní podíváme podrobněji, protože rozhodně není bez zajímavosti.

stativová hlava Manfrotto MHXPRO-3W

Frikce, o tom to je

Nová hlava je designově velmi podobná „osm set čtyřce“ a také zde byl použit zmíněný plast Adapto, ovšem jen ve velmi malé míře – na jedné svislé vzpěře. Zbytek konstrukce využívá lehké hliníkové slitiny, rychloupínací destička je běžný velmi rozšířený typ 200PL-14.

Co je na této zdánlivě běžné stativové hlavě tak zajímavého? Předně je to systém frikce předozadního a bočního náklonu. Dvě relativně rozměrná „točítka“ představují mechanické třecí spojky, kdy utahováním se zvyšuje tření, a tím je dosaženo tužšího chodu. K čemu je to dobré? Samozřejmě k tomu, aby se vám po povolení „kohoutku“ fotoaparát ihned nepřevracel do krajní polohy, ale abyste mohli pohodlně nastavit požadovaný úhel. Podle hmotnosti aktuálně používané sestavy si nastavíte frikci a práce s hlavou je pak mnohem efektivnější. Je jasné, že tuto funkcionalitu využijí hlavně majitelé rozměrných a těžkých těl, ale také třeba milovníci dlouhých skel a podobných sestav, u kterých často bývá problém s těžištěm.

stativová hlava Manfrotto MHXPRO-3W

Druhá vychytávka řeší parametr, který se nazývá skladnost. Když jsem v úvodu zmiňoval třícestnou legendu Manfrotto 141RC, pak o té zasvěcení vědí, že zrovna skladná není – „kohoutky“ z ní trčí na tři strany, což při transportu nebývá příjemné. Nová hlava MHXPRO-3W je celkově drobnější, ale… Má ručky zasouvací! Nejde o žádný technický zázrak – dvě pogumované rukojeti se dají prostě a jednoduše zasunout o 3,5 cm dovnitř. Řeknete si, že je to blbůstka, až ale budete stativ cpát do fotobatohu či jiného zavazadla, vynesete výrobce za tuto funkcičku do nebes.

stativová hlava Manfrotto MHXPRO-3W

A možná ještě jednu vychytávku bych měl zmínit – hlava Manfrotto MHXPRO-3W má na horním dílu tři válečkové vodováhy čili pro každý směr jednu. Například pro příznivce skládaných panoramat jde jednoznačně o lepší řešení nežli obvyklá vodorovná kulatá libela. Na druhou stranu, moderní zrcadlovky mají dvouosé vodováhy vestavěné, takže si názor na tuto vymoženost račte udělat sami vlastní.

A ještě poslední informace: hlava se vyrábí v Itálii, v mateřském závodě Manfrotta poblíž malebného města Bassano del Grappa, kde společnost sídlí. Tedy žádná Čína…

Technické parametry a cena

Rozměry pro transport: 13 × 13,5 × 13,5 cm
Upevnění k přístroji: 1/4″ šroub (rychloupínací destička 200PL-14)
Upevnění ke stativu: 3/8″ závit
Horizontální rotace: 360°
Boční sklon: –30°/+90°
Předozadní sklon: –30°/+90°
Hmotnost: 1 kg
Nosnost: 8 kg

Doporučená maloobchodní cena: 3 290 Kč
Zdroj: Hama, Brno, www.hama.cz

stativová hlava Manfrotto MHXPRO-3W


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentář

  1. díky za zajímavý článek, sice jsem pro kulové hlavy (taky mám Manfrotto 486), ale netušil jsem že jde na třícestné hlavě nastavit ta frikce … začnu uvažovat o rozšíření přísluška pro svůj NIKON :)
    těším se na další články nejen o Nikonu!

    K.D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *