Srpnové Digitální foto č. 141 již v prodeji

Opět po měsíci můžete na novinových stáncích a u dalších prodejců najít čerstvé vydání časopisu Digitální foto, nyní s číslem 141. Obálka láká na hlavní téma – akty, obsah časopisu je ale samozřejmě mnohem pestřejší.

Digitální foto č. 141

U aktů ale ještě zůstaňme – měli byste totiž vědět, že tomuto žánru je v Digitálním fotu č. 141 věnováno hned 17 stran, které jsou ozvláštněné například stručným návodem jak vytvářet kyanotypie nebo velmi pěkným portfoliem Vassilise Pitoulise. Jak jinak než na téma fotografování ženského těla…

Určitě si ale přečtěte mimo jiné také parafrázovaný rozhovor s ikonou světové fotografie, Elliottem Erwittem. „Starý pán“ v něm vystupuje velmi uvolněně, otevřeně, svůj bohatý fotografický život komentuje s humorem a nadsázkou; jde zkrátka o moc příjemné čtení a samozřejmě skvělé fotografie.

Digitální foto č. 141

Mě však možná ještě více zaujal rozhovor s britským taxikářem-fotografem Mikem Harvey. Nebo jste snad už někdy potkali fotografujícího taxikáře? Tedy „drožkáře“, který by si vás chtěl vyfotit přímo na sedadle taxíku? Mike Harvey tímto způsobem vytvořil výjimečný projekt, jakousi dokumentárně sociologickou sondu o pasažérech taxi v malém městě Neath v jižním Walesu. Tento článek si rozhodně nenechte ujít!


Tisková zpráva

Akt má ve výtvarném umění i ve fotografii bohatou tradici. A není divu, tvary, křivky a tóny lidského těla v sobě mají obrovský tvůrčí potenciál. Na druhou stranu se jedná o trochu choulostivý a fotograficky poměrně náročný žánr, zvláště pro méně zkušené tvůrce. To ovšem neznamená, že by se ho kdokoli měl obávat – stačí pár základních rad a můžete se pustit do práce. A právě za tímto účelem vznikl náš průvodce. Ukážeme vám, jak se dělají stylové moderní umělecké akty, ale to zdaleka není vše. Na závěr jsme si připravili jednu specialitu – výrobu kyanotypií neboli modrotisků, pozoruhodné kombinace digitální a klasické techniky. Je to jako opravdové kouzlo – čtěte a uvidíte sami…

Fotografické techniky

10 věcí, kterými se můžete bavit
Připravili jsme pro vás devět fotografických témat, která můžete vyzkoušet tento měsíc.

Srdečné pozdravy z konce světa: Ve zpětném zrcátku

V taxíku se člověk dočká nejrůznějších překvapení – třeba vás může svézt fotograf. Mike Harvey vysvětluje, proč a jak fotografuje své zákazníky…

Digitální foto č. 141

Hlavní téma: Fotografujte umělecké akty

Hlavním tématem tohoto čísla jsou originální umělecké akty.

Portfolio: Vassilis Pitoulis

Vassilis Pitoulis fotografuje černobílé umělecké akty a téměř výhradně se spokojí s přirozeným světlem.

Základní dovednosti: Fotografujeme panoráma

Lákají vás panorámata? Poradíme, jak na ně – od fotografování zdrojových záběrů až po skládání snímků v počítači.

Digitální foto č. 141

Kreativní zóna: Dětská chodidla

Miniaturní chodidla miminek jsou nesmrtelným fotografickým motivem. Claire Gillová vysvětluje, jak na to…

Fotorecepty: V posilovně

Tentokrát se podíváme na reklamní snímek, který jsem v Tampě na Floridě pořídil pro tamější fitness centrum The Fight Factory. Na jednom záběru chtěli mít dívku-boxerku a požádali o pózování přímo jednu ze svých častých návštěvnic.

Základy fotografování: Formát RAW

Chcete z fotografií „vymáčknout“ maximální možnou kvalitu? V tom případě je formát RAW podstatně lepším řešením než JPG.

Digitální foto č. 141

Zoner Photo Studio

Hromadné zpracování snímků z dovolené
Pokud i vy patříte mezi nadšence, kteří se na dovolené bez fotoaparátu neobejdou, určitě oceníte tipy na rychlejší zpracování fotografií.

Fotoléčitel

Redaktorka Claire Gillová zamířila do Oxfordu, aby jedné z našich čtenářek poradila při pouličním fotografování.

Velký rozhovor Digitálního fota: Elliott Erwitt

Jeden z nejslavnějších fotografů všech dob si s námi povídal o všem možném, třeba o prezidentech nebo o psech.

Fotovýbava

Zrcadlovka Canon EOS 5DS
Canon uvedl na trh hned dvě nové plnoformátové zrcadlovky, EOS 5DS a 5DS R. Skutečně přináší tak zásadní průlom, jak mnozí čekali?

Srovnávací minitest: Vodotěsné fotoaparáty
Malé kompakty s jednou velkou výhodou – můžete se s nimi pustit pod hladinu…

Na CD: Plná verze softwaru Analog Projects 2

Na CD najdete plnou verzi softwaru Analog Projects 2 a desítky minut videotutorialů. Ukážeme si, jak se dělá kyanotypie, která se perfektně hodí pro umělecké akty, jak vytvářet zajímavé snímky technikou vícenásobné expozice přímo ve fotoaparátu či jak fotografovat mrazivá zátiší. Dvě videa jsou pak zaměřena na úpravy portrétů v Lightroomu.

Digitální foto č. 141

Ukázky z časopisu Digitální foto 141

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *