Srpnová sklizeň novinek Nikonu

Je období žní, tak pojďme sklízet plody léta i my. Srpen je tradiční měsíc pro uvádění novinek a my zde pro vás máme hned čtyři kousky. Dva kompaktní Coolpixy, malý externí blesk pro DSLR nebo nejvyspělejší kompakty, a konečně také nový objektiv pro DX zrcadlovky AF-S DX Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR. Protože jsme ale tento objektiv měli možnost otestovat již před jeho dnešním uvedením, připravili jsme obvyklý test, který najdete v samostatném článku.

Blesk do kapsy: Nikon Speedlight SB-300

Zrcadlovkovým začátečníkům či majitelům kompaktů se sáňkami pro blesk (Coolpixy řady P7XXX), ale také těm, kteří prostě nepotřebují vysoký výkon, je určen nový externí blesk Speedlight SB-300.

Nikon Speedlight SB-300

Blesk, který jakoby z oka vypadl svému kolegovi SB-N7 pro Nikon 1 (velmi pravděpodobně je to také stejný produkt, pouze se změněnou paticí a firmwarem) disponuje směrným číslem GN18, nahoru vyklápěcí hlavou v maximálním úhlu 120 stupňů, která má vyzařovací úhel odpovídající ohnisku 27/18 mm (FX/DX).

Blesk Speedlight SB-300 podporuje měření expozice i-TTL a manuální nastavení výkonu (s výjimkou některých starších modelů) – jiné funkce u něj nenajdete, takže není divu, že na těle je jen relativně rozměrný hlavní vypínač a kontrolka nabití.

Nikon Speedlight SB-300

Blesk je skutečně malý – rozměry SB-300 jsou 57,4 × 65,4 × 62,3 mm, hmotnost pouhých 120 gramů včetně dvou AAA baterií, kterými je tento blesk napájen. Podle údajů Nikonu by měla dvojice nabíjecích Ni-MN AAA akumulátorů vydržet průměrně na 110 záblesků, přičemž doba nabití by se měla pohybovat kolem 3,5 sekundy. Blesk bude dodáván s měkkým pouzdrem.

Doporučená prodejní cena externího blesku Nikon Speedlight SB-300: 4 990 Kč

Nikon Speedlight SB-300


První „eSko“ s výklopným displejem

Nikon Coolpix S6600, osazený 16Mpx snímačem CMOS, stabilizací obrazu a 12× optickým zoomem, je prvním fotoaparátem „eSkové“ řady, který z ní vybočuje konstrukcí displeje. Tedy – fotoaparát je stále kapesního formátu jako ostatní členové jeho příbuzenstva, ovšem jeho tloušťka je nepatrně větší.

Nikon Coolpix S6600

Nový výklopný displej umístěný na otočném kloubu slibuje nejen příjemnou práci při fotografování z nadhledu či podhledu, ale především je jako stvořený pro snazší pořizování autoportrétů. Na nich ostatně buduje výrobce filozofii tohoto modelu pro nováčky v oblasti fotografie – přístroj obohatil o funkci Ovládání gesty, pomocí které lze v poloze displeje příznačné pro autoportrét gestikulací rukou nejen snímat fotografie a točit videosekvence, ale také nastavovat pozici zoomu.

Nikon Coolpix S6600

Nikon Coolpix S6600 se také chlubí přítomností rozhraní Wi-Fi, které umožňuje bezdrátové propojení například se smartphony nebo tablety s operačním systémem iOS či Android™. Expoziční automat nabízí k výběru 30 nejrůznějších efektů, které můžete na fotografie aplikovat, a také 18 scénických režimů, nechybí ani oblíbené Jednoduché panoráma. Pro úplnost dodejme, že video lze pořizovat se stereofonním zvukem v kvalitě Full HD. Na pulty se S6600 dostane v černé, červené, fialové a bílé barvě.

Nikon Coolpix S6600

Doporučená cena Nikonu Coolpix S6600: 4 990 Kč
Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix S6600 najdete zde.

Nikon Coolpix L620. A mikrorecenze k tomu

Druhým dnes uvedeným Coolpixem je představitel nejlevnější řady L – model L620, který postupně nahradí loňskou „šestsetdvacítku“. Tento fotoaparát stojí přesně uprostřed řady L – mezi vysloveně kapesními kompakty L25 až L28 a naopak vcelku rozměrnými ultrazoomy zvícími vzhledu zrcadlovky (např. L320 nebo L820).

Nikon Coolpix L620

Nikon Coolpix L620 si – ostatně naprosto stejně jako jeho předchůdce L610 – na rozdíl od posledně zmíněných modelů s výrazně vystouplým tubusem objektivu zachovává design plochého kompaktu se zasouvacím objektivem. Nejde už ale o vysloveně kapesní fotoaparát, nýbrž o, v rámci možností, účinně ergonomicky tvarovaný přístroj s malým gripem pro pravou ruku. Rozměry jsou 108,5 × 68,5 × 34,5 mm, hmotnost včetně dvou AA baterií, které jej napájejí, je 240 g.

Nikon Coolpix L620
Nikon Coolpix L620 bude možné pořídit buďto v černé nebo červené barvě těla. Pogumování gripu je vždy černé

Oproti loňskému modelu vzrostlo rozlišení CMOS snímače o dva megapixely – L620 jich tedy má rovných osmnáct (3 672 × 4 896 obr. bodů). Čtrnáctinásobný stabilizovaný zoom s rozsahem 25–350 mm a světelností F3,3–5,9 naopak zůstává shodný. To stejné platí také pro LCD displej s úhlopříčkou 3,5″, čili 7,5 cm, který má rozlišení 460 000 obrazových bodů.

Nikon Coolpix L620

Funkčně jde samozřejmě o automatický kompakt, který uživateli umožňuje zasáhnout pouze do základních parametrů, jako je korekce expozice, citlivost ISO nebo režimy výklopného blesku. Díky tomu je ale ovládání velmi jednoduché a přehledné. Úplní začátečníci mohou využít některého z osmnácti kreativních režimů.

Video lze nahrávat ve Full HD kvalitě (1 080/25 nebo 30p) se stereofonním zvukem, ani v oblasti pohyblivých obrázků tedy nebudete ošizeni. Samostatná videospoušť s typickou červenou tečkou, umístěná „pod palcem“ na zadní stěně, umožňuje okamžité nahrávání videosekvencí bez nutnosti jakéhokoliv dalšího nastavování či přepínání.

Nikon Coolpix L620
Ovládací prvky na zadní straně jsou poměrně velké a jasně zřetelné – to usnadňuje ovládání například také lidem s vadami zraku
Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix L620: 4 990 Kč
Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix L620 najdete zde.
Mikrorecenze Nikonu Coolpix L620 od Petra Lindnera

Musím se přiznat, že nejnižším třídám kompaktů se trochu přezíravě vyhýbám – však to znáte, jak jednou čichnete k něčemu lepšímu, těžko se pak obracíte nazpět. Nicméně Coolpix L620 jsem ještě před oficiálním uvedením dostal do rukou a to by bylo, abych jej trochu neproklepl. A byl jsem překvapen! Mile, samozřejmě…

Nikon Coolpix L620

Předně musím říci, že se tento kompaktík skutečně dobře drží. Není to totiž stylová leskle kovová placička, ale přístroj designovaný jako fotoaparát, a to i z pohledu ergonomie. Vzhledem k tomu, že nejdelší ohnisko odpovídá 350 mm fullframu, je dobré držení o to důležitější. Ale myslelo se i na takové detaily, jako, že poutko na ruku si můžete připevnit buďto vlevo nebo vpravo – jak vám to lépe vyhovuje (měl to i předchozí Coolpix L610).

Mile mě překvapil kvalitní a rozměrný LCD displej. Rozlišení 460 tisíc obrazových bodů je v této třídě vynikající a poskytuje obraz s dostatečným množstvím detailů. Pouze jsem v menu snížil jas displeje o jeden stupeň, protože podle „vizuálního náhledu“ jsem měl tendenci nastavovat zbytečně velkou korekci expozice do minusu.

Nikon Coolpix L620
Díky mělkému gripu lze Nikon Coolpix L620 pevně držet i ve větších rukách

Autofokus pracuje spolehlivě a dostatečně rychle, zajímavý je režim Zaostření s vyhledáním hlavního objektu, což je de facto automatika autofokusu, která však občas předvádí až bizarní kreace rozložení ostřicích bodů. To ale neberte jako výtku, protože funkčnost je výborná – zkrátka mě to zaujalo. Fotoaparát má trochu pomalejší odezvu – není se ale čemu divit – 18 Mpx je už pěkná dávka obrazových dat, a tohle opravdu není zrcadlovka se zdvojeným obrazovým procesorem.

Obrazová kvalita, video nevyjímaje

Nebudu dělat jednoznačné závěry – Coolpix L620 jsem měl skutečně jen pár dní a pořídil pouze asi stovku fotografií. Nicméně nelze přehlédnout velmi solidní dynamiku snímací soustavy, uspokojivou ostrost a dobrý přenos kontrastu optiky. Na dlouhém konci zoomu sice dobré vlastnosti optiky trochu polevují, ale to je u takovéhoto velkého rozsahu vcelku normální vlastnost. Navíc si troufám tvrdit, že běžný uživatel nějakou změnu ani nepocítí.


Recenzi objektivu AF-S DX Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR najdete zde.

Sdílej

Jeden komentář

  1. Malý dotaz – proč TO má 18MPx ? Chápu ještě skvělých 16MPx u D4 (je-li dobré sklo), 24MPx u D7100 je téměř k ničemu (fyzické rozlišení je horší než u D4)… Kolik MPx má tenhle kompakt SKUTEČNĚ???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *