Je období žní, tak pojďme sklízet plody léta i my. Srpen je tradiční měsíc pro uvádění novinek a my zde pro vás máme hned čtyři kousky. Dva kompaktní Coolpixy, malý externí blesk pro DSLR nebo nejvyspělejší kompakty, a konečně také nový objektiv pro DX zrcadlovky AF-S DX Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR. Protože jsme ale tento objektiv měli možnost otestovat již před jeho dnešním uvedením, připravili jsme obvyklý test, který najdete v samostatném článku.
Blesk do kapsy: Nikon Speedlight SB-300
Zrcadlovkovým začátečníkům či majitelům kompaktů se sáňkami pro blesk (Coolpixy řady P7XXX), ale také těm, kteří prostě nepotřebují vysoký výkon, je určen nový externí blesk Speedlight SB-300.
Blesk, který jakoby z oka vypadl svému kolegovi SB-N7 pro Nikon 1 (velmi pravděpodobně je to také stejný produkt, pouze se změněnou paticí a firmwarem) disponuje směrným číslem GN18, nahoru vyklápěcí hlavou v maximálním úhlu 120 stupňů, která má vyzařovací úhel odpovídající ohnisku 27/18 mm (FX/DX).
Blesk Speedlight SB-300 podporuje měření expozice i-TTL a manuální nastavení výkonu (s výjimkou některých starších modelů) – jiné funkce u něj nenajdete, takže není divu, že na těle je jen relativně rozměrný hlavní vypínač a kontrolka nabití.
Blesk je skutečně malý – rozměry SB-300 jsou 57,4 × 65,4 × 62,3 mm, hmotnost pouhých 120 gramů včetně dvou AAA baterií, kterými je tento blesk napájen. Podle údajů Nikonu by měla dvojice nabíjecích Ni-MN AAA akumulátorů vydržet průměrně na 110 záblesků, přičemž doba nabití by se měla pohybovat kolem 3,5 sekundy. Blesk bude dodáván s měkkým pouzdrem.
Doporučená prodejní cena externího blesku Nikon Speedlight SB-300: 4 990 Kč
První „eSko“ s výklopným displejem
Nikon Coolpix S6600, osazený 16Mpx snímačem CMOS, stabilizací obrazu a 12× optickým zoomem, je prvním fotoaparátem „eSkové“ řady, který z ní vybočuje konstrukcí displeje. Tedy – fotoaparát je stále kapesního formátu jako ostatní členové jeho příbuzenstva, ovšem jeho tloušťka je nepatrně větší.
Nový výklopný displej umístěný na otočném kloubu slibuje nejen příjemnou práci při fotografování z nadhledu či podhledu, ale především je jako stvořený pro snazší pořizování autoportrétů. Na nich ostatně buduje výrobce filozofii tohoto modelu pro nováčky v oblasti fotografie – přístroj obohatil o funkci Ovládání gesty, pomocí které lze v poloze displeje příznačné pro autoportrét gestikulací rukou nejen snímat fotografie a točit videosekvence, ale také nastavovat pozici zoomu.
Nikon Coolpix S6600 se také chlubí přítomností rozhraní Wi-Fi, které umožňuje bezdrátové propojení například se smartphony nebo tablety s operačním systémem iOS či Android™. Expoziční automat nabízí k výběru 30 nejrůznějších efektů, které můžete na fotografie aplikovat, a také 18 scénických režimů, nechybí ani oblíbené Jednoduché panoráma. Pro úplnost dodejme, že video lze pořizovat se stereofonním zvukem v kvalitě Full HD. Na pulty se S6600 dostane v černé, červené, fialové a bílé barvě.
Doporučená cena Nikonu Coolpix S6600: 4 990 Kč
Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix S6600 najdete zde.
Nikon Coolpix L620. A mikrorecenze k tomu
Druhým dnes uvedeným Coolpixem je představitel nejlevnější řady L – model L620, který postupně nahradí loňskou „šestsetdvacítku“. Tento fotoaparát stojí přesně uprostřed řady L – mezi vysloveně kapesními kompakty L25 až L28 a naopak vcelku rozměrnými ultrazoomy zvícími vzhledu zrcadlovky (např. L320 nebo L820).
Nikon Coolpix L620 si – ostatně naprosto stejně jako jeho předchůdce L610 – na rozdíl od posledně zmíněných modelů s výrazně vystouplým tubusem objektivu zachovává design plochého kompaktu se zasouvacím objektivem. Nejde už ale o vysloveně kapesní fotoaparát, nýbrž o, v rámci možností, účinně ergonomicky tvarovaný přístroj s malým gripem pro pravou ruku. Rozměry jsou 108,5 × 68,5 × 34,5 mm, hmotnost včetně dvou AA baterií, které jej napájejí, je 240 g.

Oproti loňskému modelu vzrostlo rozlišení CMOS snímače o dva megapixely – L620 jich tedy má rovných osmnáct (3 672 × 4 896 obr. bodů). Čtrnáctinásobný stabilizovaný zoom s rozsahem 25–350 mm a světelností F3,3–5,9 naopak zůstává shodný. To stejné platí také pro LCD displej s úhlopříčkou 3,5″, čili 7,5 cm, který má rozlišení 460 000 obrazových bodů.
Funkčně jde samozřejmě o automatický kompakt, který uživateli umožňuje zasáhnout pouze do základních parametrů, jako je korekce expozice, citlivost ISO nebo režimy výklopného blesku. Díky tomu je ale ovládání velmi jednoduché a přehledné. Úplní začátečníci mohou využít některého z osmnácti kreativních režimů.
Video lze nahrávat ve Full HD kvalitě (1 080/25 nebo 30p) se stereofonním zvukem, ani v oblasti pohyblivých obrázků tedy nebudete ošizeni. Samostatná videospoušť s typickou červenou tečkou, umístěná „pod palcem“ na zadní stěně, umožňuje okamžité nahrávání videosekvencí bez nutnosti jakéhokoliv dalšího nastavování či přepínání.

Jeden komentář
Malý dotaz – proč TO má 18MPx ? Chápu ještě skvělých 16MPx u D4 (je-li dobré sklo), 24MPx u D7100 je téměř k ničemu (fyzické rozlišení je horší než u D4)… Kolik MPx má tenhle kompakt SKUTEČNĚ???