Sportovní fotografie Barbory Reichové v Nikon Photo Gallery

Přemýšlíte, kam se ukrýt před letošním předčasným létem, a přesto zůstat ve městě? Máme pro vás dobrý tip. V pražské Nikon Photo Gallery je příjemný chládek a ještě příjemnější kulturní zážitek. Tuto středu 30. května zde začíná výstava sportovní fotografky Barbory Reichové s názvem Prvních deset. Jste srdečně zváni!

Foto Barbora Reichová
Foto Barbora Reichová
Když sport fotí žena

Mezi špičkovými sportovními fotografy není mnoho žen, nicméně Barbora Reichová už deset let jasně ukazuje, že zachycení sportovních okamžiků v jejich dynamice a akčnosti není výlučně mužskou doménou.

Po studiu na střední fotografické škole byla její touha po fotografování tak veliká, že nedokončila následující studium zaměřené na muzejnictví, a přes krátkou zkušenost s prací fotolaborantky a učitelky praktického vyučování na Střední fotografické škole v Praze Vysočanech, se dostala k tomu, co ji už od dětství fascinovalo nejvíce. Ke sportovní fotografii. Spojila tak dvě svoje vášně – sport, který od dětství nejen milovala, ale také ho i aktivně provozovala, a sportovní fotografii.

Foto Barbora Reichová
Foto Barbora Reichová

Sama hrála basketbal a další sporty. Například ve florbalovém týmu odehrála několik extraligových sezon. Díky aktivnímu sportování získala přirozený cit pro předvídání akce na hřišti nebo v závodu, což je pro sportovního fotografa jedna z klíčových dovedností. Za fotografií šla cílevědomě a trpělivě už od mládí, aby se v roce 2008 stala v pouhých třiadvaceti letech posilou do té doby ryze mužského týmu fotografů Deníku Sport. Jako fotografka jediného českého sportovního deníku pak během deseti let se svými Nikony navštívila řadu prestižních sportovních událostí po celém světě, včetně Olympijských her ve Vancouveru, Soči, Riu a Pchjongčchangu. Má za sebou také řadu zápasů NHL a NBA, mistrovství světa v hokeji, biatlonu i duely české fotbalové reprezentace na Euru.

Pro Barboru Reichovou nejsou důležité jen okamžiky vítězství. Sport se snaží zachytit kreativně, výtvarným a často minimalistickým způsobem. Významnou roli v jejím fotografickém vidění sportovního světa hrají pro mnoho běžných diváků přehlédnutelné linie, barvy, světlo a stín. V posledních letech jsou její doménou také portrétní fotografie sportovců.

Foto Barbora Reichová
Foto Barbora Reichová

V loňském roce slavila vítězství v soutěži Sportovní fotografie roku v kategorii „portrét“ s fotografií zarostlého kapitána národního týmu, hokejisty Jakuba Voráčka. Za další snímky byla oceněna v soutěži Czech Press Photo, její tvorba zaujala i prestižní mezinárodní agenturu Getty Images. Barbora se probojovala do výběru deseti sportovních fotografek z celého světa, ucházejících se o fotografickou stáž v této agentuře. Je držitelkou ceny Fair Play, jíž pravidelně uděluje Český olympijský výbor. Pátým rokem také přednáší na Akademii žurnalistiky a nových médií.

I přesto, že se její tvorba nyní i díky studiu na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě více rozšiřuje například směrem k dokumentu, sportovní fotografie pro ni zůstává stále volbou číslo jedna.


Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 30. 5. do 8. 7. 2018

Fotografie Barbory Reichové

Sdílej

3 komentáře

  1. Ta montaz s tim skokanem na lyzich to je trochu trapas ne? nebo byly na obloze dva mesice? nebo za nim letel druhy skokan s prtisvetlem?
    a ten bezkar? zacaly platit nejake nove fyzikalni zakony? nebo jakpak byste tohle asi takto proostrili ….to uz mi pripomina fotky z bulvaru, kde se vyfoti nejaka silikonova slapotka na gauci, za ni se da panorama z Abu Zabi k tomu se napise popis, ze MiluskaChytra predvedla sve prednosti na jachte v UAE ….. kam ten svet jen speje ….

  2. drzitelka ceny fair play? to asi za ty dva mesice na fotce? nebo pardon, mozna tam letela nejaka prerostla svetluska ne? :)))

  3. Ten mesiac tam nie je 2x, ja to vidim na denne foto so slnkom a jeho odrazom na lyzi. Bezky su paradne tak f11 mozno, nedokazem posudit ale je to nafotitelne ak je dostatok svetla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *