Sedmého února, sedm Coolpixů – další várka novinek pro rok 2014

Těžko říci, zdali to tak marketingoví stratégové Nikonu skutečně naplánovali, nebo to prostě jen náhodou vyšlo, realita je ale taková, že dnes, 7. února, představuje společnost Nikon sedm kompaktních fotoaparátů Coolpix. Pokud si ale uvědomíte, že přesně před měsícem, 7. ledna, byla uvedena první várka „letošních Coolpixů“, zdá se být těch náhod nějak mnoho.

Ale to je v podstatě jedno. Zatímco před měsícem přišly na svět nejnižší Coolpixy řady L, plus pět modelů stylové řady S v řekněme kapesním provedení, dnes můžete očekávat nějaká ta „Péčka“ a zajímavé modely specifických tříd, jako je outdoorový Coolpix AW120 či jeho dětská verze S32. „Eska“ máme ale v zásobě ještě další dvě, tentokrát z těch nejvyšších pozic této řady. Vezmeme to ale hezky postupně – podle abecedy…

Nikon Coolpix AW120 – tvrďák bez kompromisů

Ti z vás, kteří produkci Nikonu sledují delší dobu, vědí, že modely AW jsou All Weather, čili do každého počasí, ale také třeba rovnou do vody, sněhu či mrazu. Nejnovější Coolpix AW120 si zachoval odolnost stejnou jako jeho předchůdce – tedy maximální ponor do 18 metrů (po dobu 1 hodiny) či pád z výšky dva metry nebo mráz do –10 ˚C.

Nikon Coolpix AW120
Nikon Coolpix AW120 je zde zobrazen v maskovací verzi, na trhu bude také v černém, modrém nebo oranžovém provedení

Shodný je s předchůdcem také 16Mpx CMOS snímač, mírně byla ale upgradovaná optika – pětinásobný zoom se posunul směrem k širším úhlům záběru, nyní má rozsah 24–120 mm se světelností F2,8–4,9. Optika je – jako u všech dnešních modelů – doplněna Dynamic Fine Zoomem, s nímž se rozsah zdvojnásobuje.

Vzadu zaznamenáte mírně změněné ovládací prvky, nově je zde tlačítko přímého přístupu k Wi-Fi. Kromě „wifiny“ má AW120 samozřejmě i GPS přijímač (podporuje i ruský GLONASS) s jednoduchou vestavěnou mapou a 220 miliony bodů zájmu (POI). Kromě obvyklé možnosti zapisovat zeměpisné souřadnice a nadmořskou výšku do fotografií umožňuje GPS také logovat trasu a nově též zadat až 30 vlastních bodů trasy. Fotoaparát má samozřejmě také kompas nebo barometrický výškoměr (a hloubkoměr).

Novým příslušenstvím bude silikonové pouzdro, dodávané včetně ochranné fólie na displej, který mimochodem dostal vyšší rozlišení 921 tisíc obrazových bodů. Druhým příslušenstvím bude tzv. Chest strap. To je hrudní popruh, který umožní v kombinaci se standardně dodávaným popruhem fixaci fotoaparátu na těle. Můžete tak například natáčet video za chůze či za jízdy na kole nebo jiném dopravním prostředku.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix AW120: 8 990 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Nikon Coolpix P340 – lepší a lepší…

Předchůdci tohoto modelu, Coolpixu P330, jsme na Nikonblogu věnovali hned několik článků, protože jde zkrátka o výjimečný kompakt s vynikající obrazovou kvalitou. Nový P340 v ničem nezaostává – naopak – přidává další užitečné funkce a vlastnosti.

Nikon Coolpix P340
Stejně jako jeho předchůdci bude i Nikon Coolpix P340 dodáván buďto v černé nebo v bílé barvě těla

Ve shodě s předchůdcem je jak 1/1,7″ 12Mpx CMOS snímač, tak i optika s rozsahem 24–120 mm, vykazující na širokém konci výbornou světelnost F1,8. I zde má objektiv redukci vibrací VR a vestavěný ND filtr, nově přibyla možnost Dynamic Fine Zoomu. Ve shodě se staršími modely má i Coolpix P340 možnost ukládat snímky do RAWu.

Mezi „málo viditelné“ novinky patří displej s maticí RGBW, který by měl poskytovat kontrastnější a obecně korektnější obraz, odpovídající skutečnosti, nový je i vestavěný modul Wi-Fi, který stejně jako u ostatních fotoaparátů Nikonu umožňuje spojení se smartphony nebo tablety s operačním systémem Android™ nebo iOS.

Nejvýznamnějším vylepšením tak bude patrně ovládací prstenec kolem objektivu. Podobně jako u některých konkurenčních přístrojů lze tomuto prstenci uživatelsky přiřadit některou z dostupných funkcí. K mání je například nastavení clony, času závěrky, ISO, ale také manuální ostření nebo jemné doladění vyvážení bílé.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix P340: 9 490 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Nikon Coolpix P530 – „Péčkový “ ultrazoom poprvé

Přicházíme do kategorie ultrazoomů a že nebudete mít nedostatku ohniska, zejména co se telerozsahu týče, na to můžete vzít jed. Coolpix P530 začíná s 42násobným optickým rozsahem 24–1 000 mm, který je opět možné pomocí Dynamic Fine Zoomu prodloužit až na úctyhodných 2 000 mm…

Nikon Coolpix P530
Nikon Coolpix P530 bude dostupný pouze v černém provedení

Optika je samozřejmě doplněna VR stabilizací, která má nově také aktivní mód pro focení nebo natáčení videa z pohybujícího se prostředku, typicky například z auta. Aby se vám dobře pracovalo s takto obrovským rozsahem ohnisek, je Coolpix P530 vybaven možností bodového autofokusu a funkcí Focus peaking, která na displeji přesně ukazuje zaostřená místa a de facto vlastně i hloubku ostrosti.

CMOS snímač Coolpixu P530 má 16 megapixelů, citlivost maximálně ISO 6 400. Novinkou je možnost vícenásobné expozice, fantazii při skládání fotografií na sebe se tedy meze nekladou. Budeme-li za předchůdce tohoto modelu logicky považovat P520, pak je trochu zarážející, že novinka nemá displej na kloubovém uchycení a navíc se i malinko zmenšil (z 3,2″ na 3 palce). Důvod zjistíte při porovnání celkových rozměrů fotoaparátu – ty totiž „šly dolů“ a pevný displej byl nejspíš povinnou úlitbou. Ultrazoom řady P má samozřejmě také elektronický hledáček – zde s rozlišením 201 tisíc pixelů.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix P530: 8 990 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Nikon Coolpix P600 – bude vám stačit 60× zoom?

Zatímco předchozí Coolpix disponoval zoomem s rozsahem „pouze“ dvaačtyřicetinásobným, nejvyšší model ultrazoomů má optické rozpětí rovnou šedesátinásobné. Takováto optika si už vyžádala trochu složitější konstrukci, a tak se není čemu divit, že ve specifikaci najdete kromě čtyř ED členů také jeden Super ED, což je prvek, který se v kompaktech zrovna moc nevyskytuje…

Nikon Coolpix P600
Nikon Coolpix P600 bude dodáván buďto v černé nebo červené barvě těla

Rozsah zoomu tedy po přepočtu na kinofilm činí 24–1 440 mm, po zapojení Dynamic Fine Zoomu pak sahá až do 2 880 mm. Uff… Samozřejmostí je opět optická stabilizace s účinností 3,5 EV a aktivním módem, stejně jako u modelu P530 zde najdete Focus peaking a bodový autofokus. Shodný je i 16Mpx snímač.

Třípalcový displej typu RGBW s rozlišením 921 tisíc obrazových bodů je tentokrát na otočném a výklopném kloubu, elektronický hledáček má opět rozlišení 201 px. Překvapivě ani tento model, ani P530 nemají vestavěný modul GPS, Coolpix P600 však disponuje Wi-Fi konektivitou.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix P600: 11 690 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Nikon Coolpix S32 – fotoaparát, který patří dětem do ruky

Coolpixy typu Sx představují poměrně mladou podskupinu kompaktů řady S, přičemž S32 je třetím modelem této specifické třídy fotoaparátů určených (nejen) dětem. V principu by se daly zařadit po bok „ÁWéčka“, protože také vykazují jistou odolnost, nicméně jsou to jednoduché přístroje koncipované mimo jiné také s ohledem na cenu.

Nikon Coolpix S32
Hravý Coolpix S32 si budete moci pořídit v bílé, růžové, modré nebo žluté barvě

Oproti předchozímu typu S31 dostal nový Coolpix S32 odolnější kabátek – místo do pěti metrů se s ním nyní můžete ponořit do dvojnásobné hloubky a také vám může spadnout na zem až z 1,5 metru (dříve 1,2 m). Potěšující je také nahrazení původního 10Mpx CCD snímače vyspělejším CMOS čipem o rozlišení 13,2 Mpx. To mimo jiné umožnilo také implementaci Full HD videa se stereofonním zvukem.

S novým snímačem souvisí téměř neznatelný posun ohnisek trojnásobného objektivu, který má nyní po přepočtu na kinofilm 29–87 mm. 2,7palcový displej si zachoval průměrné rozlišení 230 tisíc pixelů.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix S32: 2 690 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Nikon Coolpix S9600 – 22násobný zoom do kapsy

Kompaktní „eSko“ už podle číselného označení patří k tomu nejlepšímu, co lze v této stylové řadě dostat. 22násobný zoom s rozsahem 25–550 mm je shodný s předchozím modelem S9500, nově má možnost dvojnásobného prodloužení pomocí Dynamic Fine Zoomu. Stejnou novinkou je také hybridní pětiosá stabilizace, kdy dvě osy optického systému VR doplňují tři elektronicky stabilizované osy.

Nikon Coolpix S9600
Stylový Coolpix S9600 si budete moci pořídit v černé, bílé nebo červené barvě

Zásadní novinkou je nahrazení 18Mpx snímače čipem o rozlišení 16 megapixelů – samozřejmě jde o snímač typu CMOS Backside illumination. Ve výbavě tohoto expozičního automatu najdete spoustu motivových programů, to stejné se týká retušovacích funkcí. Konektivitu zajišťuje vestavěný modul Wi-Fi.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix S9600: 6 790 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Nikon Coolpix S9700 – po letech znovu režimy P/S/A/M v „eSku“

Pokud se vám zdál 22násobný zoom předchozího kapesního modelu velmi rozsáhlý, pak věřte, že Nikon Coolpix S9700 jej má ještě větší – 30násobný s rozsahem 25–750 mm. Jen dodávám, že se stále pohybujeme v těle velikosti 110 × 64 × 35 mm a hmotnosti kolem 230 gramů, tedy nic, na co byste si museli pořizovat speciální brašnu.

Nikon Coolpix S9700
Dostupné barvy modelu S9700 jsou stejně jako u S9600 černá, bílá nebo červená

Ve shodě s předchozím modelem má i Coolpix S9700 všechny „featury“ jako Dynamic Fine Zoom, optickou stabilizaci VR doplněnou o elektronické potlačení chvění, 16Mpx CMOS snímač nebo třeba Wi-Fi. Potěší vás třípalcový monitor typu OLED s rozlišením 921 tisíc bodů a zejména cestovatelé budou rádi za vestavěný modul GPS, který má podobné funkce jako u modelu Coolpix AW120 („eSko“ ale nemá barometrický výškoměr).

Poměrně velkým překvapením v řadě S je ale přítomnost expozičních režimů P/S/A/M, které mělo „eSko“ naposledy v roce 2008 (model S710), a to ještě ani ne s kruhovým voličem jako nejnovější Coolpix S9700.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix S9700: 8 990 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *