Sedm Nikonů D850 pro Bullet Time. Jak se natáčelo video Karolíny Kudláčkové

To, že současné digitální fotoaparáty už neumí pořizovat jen statické snímky, ale i video nebo časosběry, každý čtenář Nikonblogu ví. Věděli jste ale také, co je to efekt Bullet Time, a že právě moderní digitální zrcadlovky – v tomto případě konkrétně Nikon D850 – jsou skvělým nástrojem pro jeho vytváření? Než se však dozvíte „o čem je“ Bullet Time, podívejte se na video s názvem Síla. Dynamika. Půvab. A Karolína Kudláčková, které vzniklo v produkci pražského MERGE studia.

Let kulky

Bullet Time – filmový nebo chcete-li videoefekt, který budete jistě znát z filmu Matrix, jež jej patrně nejvíce „zviditelnil“, se slovy velmi těžko popisuje. Ale zkusím to. Záběr pořízený technikou Bullet Time vypadá, jakoby kamera obíhala či spíše prolétávala kolem statického objektu nebo velmi zpomaleného videa (slowmotion). Spíše než záběr z rychlé kamerové jízdy nebo třeba průletu dronu, má však efekt Bullet time připomínat 3D animaci – a to je také jeho účelem – vytvořit jistou „přiznanou“ nereálnou iluzi. Jak toho dosáhnout?

Možná trochu překvapivě nikoliv pohybem kamery ani pohybujícím se objektem a statickou kamerou. Bullet Time má blíže k časosběru nežli k videu – tento efekt je totiž zaznamenaný pomocí několika synchronizovaných fotoaparátů okolo záběru, které v jednom okamžiku pořídí… jen jeden jediný snímek. Ale z různých úhlů. Vše se pak spojí ve střižně a efekt Bullet Time je na světě.

Zdroj foto: MERGE studio, Fomei
Zdroj foto: MERGE studio, Fomei

MERGE studio použilo pro natáčení videa s několikanásobnou mistryní světa, Evropy i Česka ve sportovním aerobiku Karolínou Kudláčkovou sedm fotoaparátů Nikon D850, což bychom mohli označit za „malý Bullet Time“ (ve zmíněném Matrixu jich bylo několik desítek). Režisér a kameraman Vít Kratochvíle si ale pochvaloval vysoké rozlišení D850, díky kterému bylo možné pracovat bez ztráty kvality také třeba s digitálním zoomem – výřezy z pořízených snímků (video bylo pořízené v rozlišení 2K /2 048 × 1 080 px/).

„Odpalování“ všech sedmi Nikonů D850 bylo synchronizováno pomocí bezdrátového rádiového ovládání, optickou kvalitu zajistil osvědčený profesionální zoom AF-S Nikkor 24–70 mm f/2,8E ED VR. A aby vše fungovalo jak má, o to se staral člověk nanejvýš povolaný, fotograf Dan Vojtěch, který má s nejrůznějšími speciálními technikami spoustu zkušeností (viz články na Nikonblogu).

Zdroj foto: MERGE studio, Fomei
Zdroj foto: MERGE studio, Fomei
Závěrečné titulky

Video vzniklo v produkci MERGE studio, režii a kameru obstarali Vít Kratochvíle a Petr Velek. Díky podpoře českého zastoupení společnosti Nikon se podařilo shromáždit 7 stejných fotografických sestav Nikon D850 + AF-S Nikkor 24–70 mm f/2,8E ED VR pro synchronizované pořizování snímků pro Bullet Time. Ve  spolupráci s firmou FOMEI bylo k dispozici flexibilní LED osvětlení s Wi-Fi ovládáním.

Vít Kratochvíle – režie, kamera, střih, postprodukce, produkce
Petr Velek – kamera, střih
Petrik Jelínek – asistent kamery
Aleš Fof – 1st gaffer
Rene Tomaides – gaffer/Fomei
Dan Vojtěch – fotograf
Jan Pelikán – gaffer, asistent, bts
Filip Moško – Nikon
Jakub Gregorcik – DIT
Anežka Syrovátková – Redbull
Marek Paclík – Redbull
Milan Formánek – Redbull
Lucie Veselá – make-up

Fotografie z natáčení klipu Síla. Dynamika. Půvab. A Karolína Kudláčková

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *