Se Sudkem na obálce. FotoVideo 5/2024

Nemusíte být zrovna historiky fotografie, abyste na obálce květnového FotoVidea nepoznali tvář Josefa Sudka. Jak ale napoví hlavní titulek, uvnitř vás nečekají fotografie od tohoto velikána české i světové fotografie, nýbrž fotografie samotného Pana fotografa. Jde o jeden z šesti nově objevených portrétů Josefa Sudka z archivu Miroslava Peterky, s jehož tvorbou se můžete krátce seznámit v rubrice Mistrovská osmička. Časopis FotoVideo 5/2024 je už nějaký ten den na pultech, a věřím, že také u mnoha čtenářů. Na co dalšího se můžete těšit vy, kteří se ho teprve chystáte zakoupit? 


Prožijte vzrušení z fotografických objevů

Zdroj: FotoVideo

Chce se nám s nadšením napsat, že toto květnové vydání je opravdu mimořádné. Když se ale přísným pohledem podíváme na ta předešlá, byla také samostatnými originály. Prostě se snažíme každý měsíc přinést co nejvíce nového a neobjeveného, ať už v technice, praktických radách nebo v inspirativních článcích mladých i dávných autorů. Takže i tentokrát, vlastně jako vždy.

Takže první otázka: víte proč se na titulní straně dívá Josef Sudek do hřbetu, což je z graficko-časopiseckého hlediska vlastně nepřípustné? Protože čtvercový negativ s šesti dalšími Sudkovými portréty nalezl Petr Šálek nedávno v neuvěřitelně velkém a krásném archivu opomenutého mistra portrétu a žánrové fotografie Miroslava Peterky. Po kvalitním naskenování objevil a spolu se svou manželkou popsal už dávno zapomenutou krásu mistrovských snímků tohoto výborného fotografa a připravil tak podklady pro další vydání naší rubriky Mistrovská osmička, kterou najdete hned v úvodu tohoto vydání. A ona nezapomenutelná titulní strana k ní samozřejmě patří. Jak určitě z tohoto a dalšího povídání vytušíte, Josef Sudek, se kterým se Miroslav Peterka přátelil, byl nejen skvělým fotografem, ale miloval až vášnivě hudbu a byl na různých místech Rudolfina velmi častým hostem. A tak určitě i v ní nacházel další inspiraci pro své nezapomenutelné snímky.

Velkým fotografickým objevem naše květnové vydání uvádíme a dalšími na následujících stranách pokračujeme. Vybírejte si dle libosti. Nabízíme neobvyklou FotoEsej z prostředí loutkářů od Toma Konráda, pohledy do divoké a převážně slovenské přírody od Ĺubo Nováka a jeden naprosto odlišný sportovní žánr focený objektivem skvělého plzeňského fotografa Pepy Adlta. 

A další překvapení a objevy?

Asi už o nás dávno víte, že jsme tak trochu fotograficko-soutěžními závisláky. Vždyť ta naše nepřetržitá soutěž Fotograf roku probíhá už 24 let. A vedle ní a jejích měsíčních témat a dalších nových soutěžních kategorií (koukněte na soutěžní web fotovideo.cz a vložte také své snímky!) podporujeme spoustu dalších soutěží. Takže v závěru tohoto netradičního, a ještě jarního vydání najdete možná i ty své úspěšné fotografie?

Vedle výše zmíněného přinášíme na naší květnové dávce stovky stran i spoustu důležitých praktických rad a novinek, včetně pozvání na již tradiční FotoŠkoda FEST. 

24. ročník soutěže Fotograf roku přináší další téma

Čeká vás další soutěžní téma s názvem: Zvířata. Jak domácí, tak ty volně žijící zvířata nás fascinují a přitahují. Někoho více ty domácí, jiného pohltilo studium brouků, nebo ryb. Zvířata nás provázejí v podstatě na každém kroku. Fotografování zvířat lze uchopit z mnoha úhlů. Od čistých momentek z procházky s pejskem, přes stylizované portrétní práce až po wildlife fotografii. Ukažte nám svůj pohled na zvířata. Máte radši kočky, nebo psy? Zajímají Vás bezobratlí a jejich fascinující stavba těla? Anebo vás fascinuje vodní svět? Nahrajte své nejlepší soutěžní fotografie na téma Zvířata na soutěžní server nejpozději do 31. května 2024.

Vybíráme z obsahu květnového vydání časopisu FotoVideo

Mistrovská osmička – Miroslav Peterka – Mistr portrétu
FotoEsej – Tom Konrád – Pohled za oponu
Rozhovor – Ĺubomír Novák – Wildlife je jeho vášní
Rozhovor – Josef Adlt – Focení sportu má svá pravidla
Rozhovor – Marek Sojak – Jaký je přínos AI v produktech HP?
Praxe – Ecoflow představuje – Šest bateriových stanic roku 2024
Smartphony – Honor Magic 6 Pro – Jaký je aktuálně nejlepší fotomobil?
Předplatné – dvě knihy pro vás – Vyberte si dárek!

… a spousta dalších inspirativních článků.

Nabídka dárků k předplatnému časopisu FotoVideo

Roční licence Zoner, poukazy a speciální hrací karty, to jsou vhodné dárky, které obdržíte po zaplacení předplatného. Pro každého něco! A v tomto vydání přicházíme nově se dvěma knihami plnými ženské krásy a nádherných fotografií! Hledejte na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny. To už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *