Sázka na jistotu: rychlé SD karty a čtečka SanDisk Extreme PRO

Nemůžu se ubránit pocitu, že paměťové karty mají stejný nebo podobný příběh jako stativy. Začátečník si obvykle koupí ten nejlevnější model, aby velmi brzy zjistil, že přísloví „levně koupené, dvakrát placené“, nejsou jen slova, nýbrž má reálný základ. A upaluje do krámu či e-shopu pro kartu vyšší třídy. Protože zkrátka nikdo nechce přijít o své fotografie či videa. Sám jsem si tím prošel, takže vím, o čem píšu. Vyzkoušel jsem různé karty různých značek, a za sebe mohu uvést, že „zakotvení“ u SanDisku nelituji.

Rychlé a odolné

SanDisk má, stejně jako všichni ostatní výrobci, různé řady paměťových karet. Typ Extreme PRO je nejvyšší řadou této značky, což znamená, že nabízí největší rychlosti zápisu a čtení, ale také zvýšenou mechanickou odolnost. SanDisk uvádí, že tato „eSDéčka“ odolávají nárazům, výkyvům teplot, vodě a rentgenovému záření (bez přesnějších specifikací). Své karty se snažím držet v bezpečí, nicméně i tak mohu potvrdit, že mechanicky jsou vyrobené výborně. Spoustu SD karet jiných značek se mi už podařilo například rozlomit ve spoji, SanDisk nikdy. Nezanedbatelným bonusem karet řady Extreme PRO je také dvouletá licence k softwaru pro obnovu poškozených nebo smazaných dat RescuePRO Deluxe.

Stejné karty? Fyzicky ano, rychlost přenosu dat je však odlišná
Stejné karty? Fyzicky ano, rychlost přenosu dat je však odlišná

Odtajněné zkratky a kompatibilita s Nikonem

Dvojice karet na fotografii výše se liší mimo jiné také označením UHS-I a UHS-II, plus V30 a V60. UHS znamená Ultra High Speed čili vysoká přenosová rychlost. Podle specifikace SD Association podporuje UHS-I rychlost sběrnice až 104 MB/s, UHS-II pak až 312 MB/s. Zkratky V30 a V60 označují kompatibilitu pro natáčení videa, kdy V30 podporuje datový tok 30 MB/s (cca 250 Mbps), V60 pak logicky 60 MB/s (cca 500 Mbps). Zdroj: SD Association.

A jak jsme na tom u Nikonu s podporou těchto specifikací karet? Je to jednoduché: UHS-II podporují fullframové modely Nikon Z 5, Z 6II a Z 7II; pomalejší UHS-I pak DX aparáty Nikon Z 30, Z 50 a Z fc. Jenom poznámka: To, že DX modely mají deklarovanou podporu pouze UHS-I ještě neznamená, že s kartami UHS-II neumí pracovat. Fungují v nich úplně stejně, pouze nevyužijí jejich nejvyšší rychlosti. Ostatně ani nemají jak. Nejvyšší kvalita videa 4K UHD 2160/30p má datový tok 144 Mbps, pro který karty UHS-I/V30 bohatě stačí. Pro přesnost – to stejné platí i pro Nikon Z 5.

Něco jiného už je dvojnásobná snímková frekvence videa u Nikonu Z 6II a Z 7II, které umí 4K UHD až 2160/60p. Zde datový činí 360 Mbps, tudíž je doporučené používat karty UHS-II/V60. 

Z karty do počítače rychlostí blesku

Jedna stránka mince je samotný fotoaparát, druhá pak přenos dat do počítače. V době, kdy minimální kapacita paměťových karet začíná někde na 32 GB, a končí až na…, může být zdlouhavé stahování fotografií a/nebo videí do počítače – nemáte-li dostatečně rychlou čtečku – doslova frustrující. Řešení nabízí čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II.

Čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II + karta SanDisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHS-II
Čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II + karta SanDisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHS-II

Popisovat design čtečky je zbytečné, snad jen komentář k tomu, co je vidět na fotografiích. Konektor USB-A je klasika, která slovy klasika neurazí…, ale v době USB-C ani nenadchne. Přivítal bych, kdyby SanDisk prodával tuto čtečku ve dvou variantách – s konektorem USB-A a USB-C. Nicméně důležité je, že i po připojení k USB-C přes redukci, není přenosová rychlost snížená.
A ještě malá, poněkud jízlivá poznámka: Konstruktéři měřili velikost SD karet tak přesně, že jsou ve čtečce velmi natěsno. Což o to, zasunout je dovnitř, se vám podaří vždycky. Ale vysunout kartu ven je zpočátku – než se plastové tělo trochu „ochodí“ – tak trochu „o nehty“. Ne vždy je dílenská preciznost k dobru věci…

Každopádně na rychlost této čtečky si rozhodně nebudete stěžovat. U svých testů jsem naměřil s kartou UHS-I rychlost kopírování dat do počítače (na SSD disk) 92 MB/s, v případě UHS-II činila průměrná naměřená rychlost 252 MB/s. Obě hodnoty se blíží teoretickým specifikacím SD Association, a zejména v případě rychlejší karty UHS-II musím suše konstatovat, že je to zkrátka… fofr :-)
Možná si ale říkáte: „Vždyť na kartě UHS-I je uvedená rychlost až 200 MB/s, a naměřená rychlost je ani ne poloviční.“ Ano, je to tak. Oněch 200 MB/s podporují pouze zařízení, vybavená firemní technologií QuickFlow™ – a tou tato cenově dostupná čtečka nedisponuje.

Čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II zapojená přes redukci do USB-C portu MacBooku Pro
Čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II zapojená přes redukci do USB-C portu MacBooku Pro

Jen pro pobavení: Stejný test jsem udělal se svým noname hubem (porty USB, USB-C a čtečka SD), připojovaným z boku k MacBooku Pro. Tipněte si, jako přenosovou rychlost jsem naměřil? U obou typů karet byla rychlost shodná ±16 MB/s čili bezmála 6× pomalejší u karty UHS-I a skoro 16× pomalejší v případě UHS-II. Myslím, že investice pětistovky za čtečku paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II, se jednoduše vyplatí.

Čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II + karta SanDisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHS-II
Čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II + karta SanDisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHS-II

Paměťová karta SanDisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHS-I

Rychlost zápisu 90 MB/s
Rychlost čtení 200 MB/s

Kapacita

64 GB: 839 Kč
128 GB: 1 469 Kč
256 GB: 2 834 Kč
512 GB: 5 984 Kč
1 TB: 13 649 Kč


Paměťová karta SanDisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHS-II

Rychlost zápisu 260 MB/s
Rychlost čtení 300 MB/s

Kapacita

32 GB: 1 647 Kč
64 GB: 2 693 Kč
128 GB: 5 099 Kč


Čtečka paměťových karet SanDisk Extreme PRO SD UHS-II

Rozhraní: USB 3.0
Konektor: USB-A
Rozměry: 63 × 32 × 8 mm
Cena: 549 Kč

Technické údaje a ceny: zdroj SanDisk

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *