Rychlý tip: Náhledy NEFů ve Windows

Standardní systémové prostředky Windows nepodporují práci s RAWy obecně, což znamená, že náhledy v Průzkumníku jsou „slepé“ a snímky nelze zobrazit ve větším rozlišení. Pro samotnou editaci RAWů (NEFů) je samozřejmě nejlepší použít specializovaný software – například NX Studio, které podle mého názoru poskytuje nejlepší výsledky. Ale pro rychlé náhledy pořízených fotografií se často hodí pracovat přímo na úrovni systému. Řešení je naštěstí velmi jednoduché.

NEFy ve Fotkách

Windows 10 používají pro otevírání fotografií jako výchozí aplikaci Fotky. Zkusíte-li soubor NEF takto otevřít, napoprvé se vám to nepodaří, ale dostanete návod, jak postupovat dál.

Rychlý tip: Náhledy NEFů ve Windows

Klepněte tedy na odkaz Stáhnout a nainstalovat ho hned, systém vás přesměruje do aplikace Microsoft Store, kde už stačí klepnout na Získat.

Rychlý tip: Náhledy NEFů ve Windows

Po nainstalování tohoto doplňku již můžete NEFy otevírat v aplikaci Fotky. Je ale třeba dodat, že „okenní“ Rozšíření pro obrázky RAW je open source aplikace, která nepracuje s originálními daty Nikonu, tudíž NEFy nejsou zobrazené korektně (expozice, barevnost, korekce optických vad apod.). Jde tedy skutečně jen o rychlé náhledy, když si potřebujete například na svém cestovním notebooku prohlédnout pořízené fotografie.

Miniatury plus metadata tip

Jistě jste si ale všimli, že ani po instalaci doplňku Rozšíření pro obrázky RAW (Raw Image Extension), Průzkumník nezobrazuje ikony čili miniatury NEFů. Navíc se ani ve Vlastnostech souborů neukazují metadata – a to by se mohlo často také hodit. Proto je třeba naistalovat ještě NEF Codec od Nikonu. Ten získáte na stránkách technické podpory Nikonu zde. Po instalaci a restartu Windows se vám již postupně načtou náhledy (ikony) NEFů v Průzkumníku, a v okně Vlastnosti na záložce Podrobnosti, se budou zobrazovat metadata i u NEFů.

Rychlý tip: Náhledy NEFů ve Windows

 

Poznámka na závěr: Pokud byste chtěli první aplikaci Rozšíření pro obrázky RAW „obejít“ – a nainstalovat pouze NEF Codec, nic vám v tom bránit nebude, nicméně při pokusu o prohlížení větších náhledů v aplikaci Fotky se vám bude zobrazovat jen JPEG hlavička NEFu s malým rozlišením, a systém vám bude stále vnucovat instalaci Rozšíření pro obrázky RAW.

Rychlý tip: Náhledy NEFů ve Windows

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *