„Rybí zoom“. AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED v testu Nikonblogu

Rybí oko je zcela specifický druh objektivu, o tom není sporu. Jeho sférická projekce obrazu dodává snímkům nezaměnitelný charakter a výjimečnost. Velké geometrické zkreslení ale předurčuje využití rybího oka pro víceméně „zvláštní případy“, nicméně svoje místo objektivy tohoto typu ve fotografické výbavě bezpochyby mají.

Rybí oko bývá obvykle konstruováno jako monofokální objektiv, a to buď v diagonálním provedení, kdy obraz vyplňuje celou plochu záběru, nebo v provedení cirkulárním, při němž je obraz kruhový, vymaskovaný okolní černou plochou. V Nikonu se rozhodli tyto dva typy spojit do jednoho objektivu – na svět před necelým rokem přišel první „rybí zoom“ této značky – AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED.

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
Pod obojí

Spojení diagonálního a cirkulárního rybího oka v jednom objektivu? Jak to funguje? Je to velmi jednoduché. Na fullframové zrcadlovce vykreslí tento objektiv při ohnisku 14–15 mm obraz na celé pole snímače. Jak postupně zoomujete ke kratším ohniskům, začíná se v rozích projevovat silná vinětace, až poté dostanete na nejkratším konci zoomu kruhový obraz. Při 15mm ohnisku tak máte k dispozici obrazový úhel 180° diagonálně, u 8mm ohniska ve všech směrech. V praxi to vypadá takto:

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED na FX těle
AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED na FX těle

Objektiv AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED samozřejmě můžete nasadit i na DX těla Nikonu. Vzhledem ke crop faktoru se tím sice ochudíte o cirkulární obraz, při nastavení zoomu na zhruba 9,5 mm ale stále dostáváte obrazový úhel 180° diagonálně. Na ohnisku 15 mm se pak úhel sníží na 110°.

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED na DX těle
AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED na DX těle
S brašničkou na krytku

Přestože rybí oko představuje extrémní obrazový úhel – a ultraširoká skla obvykle bývají rozměrná a těžká – v případě tohoto „rybího zoomu“ jde o poměrně malý objektiv. S průměrem 77,5 mm, délkou 83 mm a hmotností 485 gramů vám tento objektiv mnoho místa ve fotobrašně nezabere. Zároveň byste ale měli vědět, že tyto rozměry jsou udávané bez sluneční clony a rozměrné krytky, která má sama o sobě průměr téměř 100 mm.

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

Sluneční clona s krytkou jsou konstruovány důmyslně tak, že lze sejmout buďto jen krytka, nebo zároveň krytka i se sluneční clonou. Proč tomu tak je? Chcete-li totiž fotit cirkulární obraz při ohnisku 8 mm, je nutné sluneční clonu z objektivu sundat. Jinak bude mít fotografie masku nikoliv kruhovou, ale tvaru, jaký vidíte na následující ukázce. Samozřejmě při tom také dojde k většímu ořezu obrazového pole.

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

Nevýhodou při focení na nejširší ohnisko je nechráněná rozměrná a vypouklá přední čočka. Ta je sice opatřena ochrannou fluorovou vrstvou, ale i tak doporučuji zvýšenou opatrnost při manipulaci s fotoaparátem. Nasadit krytku na objektiv je otázka pár sekund, nicméně pravdou je, že 100mm krytka, která je navíc hluboká 35 mm, se po kapsách nosí takříkajíc méně pohodlně :-)

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

Opticky perfektní

Optická konstrukce se skládá z 15 čoček uspořádaných ve 13 skupinách, dvě čočky jsou asférické, další tři členy typu ED. Objektiv AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED je opatřený antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat, které fungují výborně. Objektiv sice v přímém protisvětle – kterému se v případě slunečného počasí u takto širokého úhlu záběru téměř nevyhnete – občas vytvoří nějaká ta „prasátka“, nicméně neklesá celkový kontrast obrazu, a to je podstatné.

Jak už jsem uvedl, přední čočka má navíc ochranný fluorový povlak. Ten mimochodem kromě samotné ochrany také výrazně usnadňuje její čištění. Ostatně celý objektiv je utěsněný vůči stékající vodě a prachu.

Optická konstrukce objektivu AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
Optická konstrukce objektivu AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
MTF křivky objektivu AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
MTF křivky objektivu AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

Korigovat obvyklé optické vady u takto ultraširokoúhlého objektivu není úplně triviální, ovšem Nikonu se to v případě „rybího zoomu“ AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED podařilo skvěle. Chromatickou vadu, která rybí oka provází naprosto běžně, zde jednoduše nehledejte… a protože o vinětaci nebo geometrickém zkreslení nemá smysl v případě tohoto typu objektivu hovořit, stačí se už zastavit jen u ostrosti, která je prostě excelentní. Svůj podíl na tom má samozřejmě také velká hloubka ostrosti tohoto krátkého ohniska, což mimo jiné znamená, že není třeba nijak zvlášť clonit ani při záběrech zblízka. Pozor ale na difrakci – změkčení ostrosti –, které se začíná projevovat už těsně za clonou F8.

Podotýkám, že nejkratší ostřicí vzdálenost je 16 cm, což v praxi znamená, že se přední čočkou téměř dotýkáte snímaného objektu. Ale s makroobjektivem si toto specifické sklo opravdu nepleťte :-)

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
Celkové hodnocení

Skvělé univerzální rybí oko – tak bych čtyřmi slovy jednoduše charakterizoval „rybí zoom“ AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED. V jednom objektivu s vynikající obrazovou kvalitou najdete jak diagonální, tak cirkulární rybí oko, přičemž toto sklo můžete použít pro plnoformátové zrcadlovky nebo DX modely DSLR Nikonu. To je více než výborná nabídka…


Doporučená prodejní cena: 37 189 Kč
Podrobné technické parametry zde
Demosnímky pořízené objektivem AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

Snímky jsou zcela bez úprav. Tělo Nikon D610.

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG (206 MB)
NEF – 1. část (205 MB)
NEF – 2. část (174 MB)
NEF – 3. část (127 MB)

Další fotografie pořízené objektivem AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

Těla Nikon D810 a D500


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *