Ruská duše Martina Wágnera v Czech Photo Gallery

Fotograf Martin Wágner není turista, který přijede do atraktivní lokality, aby tam z okénka autobusu zaplnil paměťovou kartu tuctovými záběry typu „to udělá každý, kdo tam přijede“. Místo aby sednul do letadla a pohodlně se dopravil do Vladivostoku, raději sdílí neútulné vagóny Transsibiřské železnice s dalšími cestujícími. Díky svému fotoaparátu pak vypráví jejich příběhy.

Klidně stráví tři roky s vulkanology na Kurilských ostrovech a přiveze přízračné fotografie vědců v prehistorických plynových maskách na zemi přesycené sopečnými plyny. Neodradí jej ani odtažitost starověrců, příslušníků svébytného náboženského hnutí, odmítajícího oficiální pravoslavnou církev, a přesto přináší velmi citlivý a nestranný pohled do života lidí, se kterými se běžný smrtelník nikdy nesetká. Martin Wágner je dokumentaristou a zároveň „nejmenovaným etnografem“.

Martin Wágner: Lovci mrožů - Čukotský poloostrov 2004
© Martin Wágner: Lovci mrožů – Čukotský poloostrov 2004

Výstavní soubor Cesty Sibiří, který můžete ještě do 22. dubna zhlédnout v pražské Czech Photo Gallery, je výjimečně vyvážený, nenajdete zde žádnou zbytečnou výplň, naopak si mnohdy budete přát, aby autor svými výhradně černobílými snímky vyprávěl jednotlivé události déle, více fotografiemi.
Jak píše v úvodním textu k výstavě Josef Moucha: „Aleš Kuneš, jeden z Wágnerových pedagogů, jej vystihl dobře volenými slovy: ‚Jeho snímky se vyznačují přesnou výstavbou s přehledným skladebným řádem a diváckou čitelností. Latentně zde mnohdy dokonce můžeme tušit také inspirace v předrevoluční ruské žánrové fotografii autorů jako byl kupříkladu Sergej Lobovik či Nikolaj Petrov a další.‘ “

Martin Wágner

Martin Wágner
Studuje Institut tvůrčí fotografe v Opavě. Od roku 1997 se zabývá Ruskem. Fotografoval vulkanology na Kurilských ostrovech, transsibiřskou magistrálu, zapadlou pekárnu Chlebozavod, solnou studnu, dobývání zlata v Partizansku, ropné vrty na Dálném Východě a podnikl mnohá další dobrodružství. Za sibiřskými pastevci sobů se vypravil v sezóně i za třeskutých mrazů. Vlastně se snaží završit vizuální esej o společenských a estetických horizontech, nad nimiž – alespoň ze středu Evropy viděno – slunce spíše vychází než zapadá. Velrybáře na Čukotce zachytil tak, jako by se stal svědkem štvanice na mamuty. Včetně šamanského obřadu. Poblíž Jekatěrinburgu se připojil ke křížovému pochodu a zažil Křest Rusi. Viděl zamrzlý Bajkal, lov kachen na Angaře, plavil se na zaoceánské nákladní lodi…

Zdroj: Czech Photo Gallery, Josef Moucha
Kde

Czech Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

Do 22. dubna 2012

Výběr z fotografií Martina Wágnera

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *