Roztomilá krakatice v novém časopisu FOTO č. 31

„Pravděpodobně nejrozšířenějším a nejnebezpečnějším zvířetem, na které městský člověk narazí, je zvíře fotografované. Jeho čeleď zvaná ‚roztomilí‘ žije převážně na sociálních sítích, kde žere nekontrolovatelné množství lajků“, píše ve svém úvodním textu k tématu Martina Grmolenská, které věnujeme Zvířatům ve fotografii a jehož hlavní hvězdou je Johan Simen, autor roztomilé krakatice na titulní straně časopisu FOTO č. 31.

Časopis FOTO č. 31

Zvířátka na fotografii najdete také v oceněném souboru Radka Kalhouse, kterého vám představíme v rámci profilu anebo na snímku Filipa Jandourka, který se ocitl na předměstí Dháky zvaném Ashulia, jedné z nejznečistěnějších průmyslových lokalit v Bangladéši.

Špičkovou reportážní fotografii nového vydání zastupuje Antonín Kratochvíl a jeho největší gangster, jakého kdy Amerika poznala. Muž, který na obchodu s heroinem vydělával milion dolarů denně. Víme to jen díky fotografiím Antonína Kratochvíla, který jej pomohl objevit. Příběh muže podsvětí, kterého Kratochvíl zachytil na svých fotografiích, nadchl režiséra Ridleyho Scotta natolik, že o něm později natočil oscarový film.

Časopis FOTO č. 31

Publikujeme dosud nezveřejněné snímky Franka Lucase s textem Václava Vašků, dlouholetého kolegy a přítele Antonína Kratochvíla. Lucas patřil k největším gangsterům v celé americké historii. Proslul mimo jiné tím, že rozbil monopol italské mafie a za války ve Vietnamu se sám stal šéfem podsvětí v newyorském Harlemu. Jeho příběh je jedním z nejvíce fascinujících vyprávění o organizovaném zločinu vůbec. „Ten chlap byl génius. Pašoval heroin z Vietnamu a převážel ho v rakvích zabitejch americkejch vojáků. Letadla americké armády mu ty rakve vozila až pod nos. V době své největší slávy vydělával milion dolarů denně,“ vypráví o setkání s ním Kratochvíl.

Mezi vzácné hosty čísla můžeme zařadit také fotografa Krzysztofa Gierałtowského, který patří k pamětníkům druhé světové války a Varšavského povstání, pamatuje si detailně i to, jak vznikaly jeho portréty slavných osobností, a i s odstupem několika desítek let umí příběhy za nimi se zaujetím, krásně a barvitě vylíčit. Jeho zvučný hlas se nesl chodbou Moravské galerie, kde se stále vitální Krysztof Gierałtowski zastavil na své cestě do Bratislavy.

A ještě jedna poznámka na závěr — skvělý text Martiny Grmolenské k tématu Zvíře ve fotografii, si přečtěte až poté, co si osaháte doprovodný obrazový materiál. Obsahuje spoilery.

Hezké jaro, magické oko a chraňte zvířátka.
Tomáš Hliva, šéfredaktor časopisu FOTO

Časopis FOTO č. 31

Z dalšího obsahu čísla:

_fotostory / Filip Jandourek
_profil / Radek Kalhous
_téma / Zvíře ve fotografii
_portfolio / Simen Johan
_rozhovor / Krzysztof Gierałtowski
_rozhovor/ Libuše Jarcovjáková
_kultura/ World Press Photo 2017
_portfolio / Alexandr Skalický
_osobnost/ Antonín Kratochvíl
_ikona / Miroslav Tichý
_talent / Irina VaagSdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *