Rozpačitá multiselekce v poslední aktualizaci Zoner Photo Studia X

Je to už více než měsíc, kdy brněnský Zoner software vydal třetí aktualizaci svého softwaru Zoner Photo Studio X. Já jsem se mezitím věnoval jiné problematice, nicméně na vyzkoušení největší novinky tohoto upgradu – tzv. Multiselekce – jsem se celou dobu těšil. A konečně se k této funkci dostal. Předeslal jsem to už v titulku – jsem trochu zklamán. Ale pojďme se na novou Multiselekci podívat podrobněji.

K Porovnat ještě Multiselekce

ZPS už drahně let měl funkci Porovnat, pomocí níž šlo dát vedle sebe na monitoru dvě až čtyři fotografie. Bylo možné synchronizovat jejich zvětšení i posun výřezu, zobrazit jejich jasový histogram či přepaly (nebo oboje zároveň), a také třeba i základní EXIF informace. Fotografie šlo také tagovat hvězdičkami nebo barevnými značkami. Tedy „bylo“ a „šlo“ jsem vlastně napsal špatně – ono to totiž jde i v nejnovější revizi Zoner Photo Studia. Například já jsem tuto funkci velmi často využíval (a rád budu využíval dál) pro porovnávání testovacích fotografií při vyhodnocování snímků v recenzích fotoaparátů nebo objektivů.

Znovu opakuji: funkce Porovnat (určitě znáte klávesovou zkratku Ctrl + J) je v ZPS stále. Jenže kromě ní přibyla funkce Multiselekce. Její základní charakteristikou je, že dokáže vzájemně porovnat nikoliv pouze maximálně čtyři fotografie, ale až devět snímků.

Multiselekce v ZPS X
Multiselekce v ZPS X

To samozřejmě není všechno. Stejně jako funkce Porovnat, umí také Multiselekce synchronizovat zvětšení a výřez vybraných fotek, či podobně zvládá tagování. Jednotlivé snímky lze otáčet o 90 stupňů nebo třeba mazat. Také připínat a vytvářet tak referenční fotografie pro hromadné úpravy. To vše a další možnosti funkce Multiselekce zjistíte lépe na následujícím videu z produkce Zoner software.

Multiselekce nebo multiporovnávání?

K videu nutno dodat, že zde nezazněla informace o vychytávce, kterou představuje možnost fotografie vybrané Multiselekcí také hromadně bezztrátově upravovat v modulu Vyvolat. Hned se u této vychytávky zastavím: Zní to skvěle, ale… zvládne váš počítač upravit devět fotografií zároveň? Dobře, tak ne, co třeba jen čtyři? Čtyři snímky s rozlišením dnes běžným, čili cca 20–24 Mpx. Je to dřina, přátelé! Pro korektnost informací jen dodávám, že producent tohoto softwaru slibuje v některé z dalších aktualizací ZPS X implementovat možnost synchronizovaných úprav také v modulu Editor. Ovšem dřina to bude i takto.

Dostávám se však k důležitějším aspektům nové funkce Multiselekce. Jednak mně nejde do hlavy, proč vývojáři ZPS X vytvořili další novou funkci, podobnou režimu Porovnat – a v programu nechali obě dvě. Ano, každá umí něco jiného – a to mně na tom hlava nebere také. Proč zkrátka nebyla upgradovaná původní funkce Porovnat? Proč musí mít uživatel k dispozici dvě rozdílné porovnávací platformy? S trochou ironie se zdá, že uživatelé ZPS X asi nedělají nic jiného než jen porovnávají, porovnávají, porovnávají a k tomu ještě multiselektují svoje fotografie :-) Nic ve zlém, milý Zonere, ty víš, že tě mám rád. Ale pokud toto měla být pootevřená cestička k další aktualizaci, tak se z mého pohledu moc nepovedla. Nebo jsem to zkrátka nepochopil, to také nemohu vyloučit…


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *