Rozpačitá multiselekce v poslední aktualizaci Zoner Photo Studia X

Je to už více než měsíc, kdy brněnský Zoner software vydal třetí aktualizaci svého softwaru Zoner Photo Studio X. Já jsem se mezitím věnoval jiné problematice, nicméně na vyzkoušení největší novinky tohoto upgradu – tzv. Multiselekce – jsem se celou dobu těšil. A konečně se k této funkci dostal. Předeslal jsem to už v titulku – jsem trochu zklamán. Ale pojďme se na novou Multiselekci podívat podrobněji.

K Porovnat ještě Multiselekce

ZPS už drahně let měl funkci Porovnat, pomocí níž šlo dát vedle sebe na monitoru dvě až čtyři fotografie. Bylo možné synchronizovat jejich zvětšení i posun výřezu, zobrazit jejich jasový histogram či přepaly (nebo oboje zároveň), a také třeba i základní EXIF informace. Fotografie šlo také tagovat hvězdičkami nebo barevnými značkami. Tedy „bylo“ a „šlo“ jsem vlastně napsal špatně – ono to totiž jde i v nejnovější revizi Zoner Photo Studia. Například já jsem tuto funkci velmi často využíval (a rád budu využíval dál) pro porovnávání testovacích fotografií při vyhodnocování snímků v recenzích fotoaparátů nebo objektivů.

Znovu opakuji: funkce Porovnat (určitě znáte klávesovou zkratku Ctrl + J) je v ZPS stále. Jenže kromě ní přibyla funkce Multiselekce. Její základní charakteristikou je, že dokáže vzájemně porovnat nikoliv pouze maximálně čtyři fotografie, ale až devět snímků.

Multiselekce v ZPS X
Multiselekce v ZPS X

To samozřejmě není všechno. Stejně jako funkce Porovnat, umí také Multiselekce synchronizovat zvětšení a výřez vybraných fotek, či podobně zvládá tagování. Jednotlivé snímky lze otáčet o 90 stupňů nebo třeba mazat. Také připínat a vytvářet tak referenční fotografie pro hromadné úpravy. To vše a další možnosti funkce Multiselekce zjistíte lépe na následujícím videu z produkce Zoner software.

Multiselekce nebo multiporovnávání?

K videu nutno dodat, že zde nezazněla informace o vychytávce, kterou představuje možnost fotografie vybrané Multiselekcí také hromadně bezztrátově upravovat v modulu Vyvolat. Hned se u této vychytávky zastavím: Zní to skvěle, ale… zvládne váš počítač upravit devět fotografií zároveň? Dobře, tak ne, co třeba jen čtyři? Čtyři snímky s rozlišením dnes běžným, čili cca 20–24 Mpx. Je to dřina, přátelé! Pro korektnost informací jen dodávám, že producent tohoto softwaru slibuje v některé z dalších aktualizací ZPS X implementovat možnost synchronizovaných úprav také v modulu Editor. Ovšem dřina to bude i takto.

Dostávám se však k důležitějším aspektům nové funkce Multiselekce. Jednak mně nejde do hlavy, proč vývojáři ZPS X vytvořili další novou funkci, podobnou režimu Porovnat – a v programu nechali obě dvě. Ano, každá umí něco jiného – a to mně na tom hlava nebere také. Proč zkrátka nebyla upgradovaná původní funkce Porovnat? Proč musí mít uživatel k dispozici dvě rozdílné porovnávací platformy? S trochou ironie se zdá, že uživatelé ZPS X asi nedělají nic jiného než jen porovnávají, porovnávají, porovnávají a k tomu ještě multiselektují svoje fotografie :-) Nic ve zlém, milý Zonere, ty víš, že tě mám rád. Ale pokud toto měla být pootevřená cestička k další aktualizaci, tak se z mého pohledu moc nepovedla. Nebo jsem to zkrátka nepochopil, to také nemohu vyloučit…


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.