Ne nadarmo se fotografování a natáčení videa říká svobodné povolání. To se prostě svobodně rozhodnete vyrazit tvořit do New Yorku, a protože se shodou okolností kamarádíte s Benem Cristovaem, spojíte to s natáčením hudebního klipu k jeho nové desce. Že vám v tom Ben dá naprostou svobodu, je nasnadě. Zní vám to jako utopie? Ne, tento příběh se skutečně stal, a vyprávět o něm budou čtenářům Nikonblogu jeho aktéři, Lucie Vysloužilová a Robin Bennett.
Rozhovor s Lucií Vysloužilovou a Robinem Bennettem
Abych řekl pravdu, tak jediné, co o pozadí vzniku klipu Bena Cristovao vím – a to ještě ze zdrojů typu „jedna pani povidala“ – je, že to celé vzniklo tak nějak spontánně. Jak to tedy bylo ve skutečnosti?
Lucie: „Tak to ta jedna paní povídala pravdu :-) My se s Benem dlouho známe, jsme kamarádi, já pro něj často fotím. Letos koncem jara jsem mu u kafe povídala, že se chystáme do New Yorku, a on přišel s nápadem, že bychom tam mohli k jeho novému albu společně natočit klip a nafotit promo fotky. Zeptal se, jestli by byl Robin ochotný to natočit a režírovat, slovo dalo slovo a byli jsme dohodnutí. Ben dal na výběr ze dvou písniček, společně jsme se shodli na songu Tohle bude bolet. Domluvili jsme záležitosti kolem stylingu, Robin začal pracovat na scénáři, produkčním plánu a tak dále. Společně jsme se domluvili, že v klipu bude s Benem hrát modelka, protože text je přece jen o vztahu dvou lidí. “
Jestli tomu dobře rozumím, tak vy jste se chystali do New Yorku a shodou okolností tam letěl i Ben…
Robin: „Ne, my jsme tam původně měli letět sami, ale Ben se toho chytil, takže jsme to spojili.“
Lucie: „My jsme tam od corony nebyli, New York byl dopředu plánovaný, a Ben se, když jsem mu to řekla, rozhodl, že tam na čtyři dny přiletí za náma, abychom zde natočili klip.“
Omlouvám se za svou nedůvtipnost :-) Ale ještě jednou jestli jsem to správně pochopil, tak vy jste u tohoto klipu nedělali jen foto a video, nýbrž všechno…
Robin: „Přesně tak. Od nápadu po styling, přes produkci, střih, grading – všechno jsme dělali my. Já jsem točil na Nikon Z 9, Lucie fotila Nikonem Z 6II.“
Lucie: „Něco málo i na Z 9, a taky jsem fotila na kinofilmový Nikon FM2.“
Když jsme u techniky, tak u ní zůstaňme. Jaká je „Zet devítka“ na video, Robine?
„Určitě je skvělé rozlišení 8K. Protože výsledné video bylo renderované do 4K, měl jsem v postprodukci velkou volnost při ořezech, přiblížení, v elektronické stabilizaci… Plus umí Nikon Z 9 točit do N-logu, takže se s tím pak mnohem lépe pracuje při gradingu, barvení. Není třeba mít ani připojený externí rekordér, všechno to zvládá ukládat na kartu.“
Předpokládám, že klip takového „živého“ zpěváka, se točí převážně z ruky, respektive na nějakém gimbalu…
Robin: „Ano, všechno bylo z ruky. Foťák jsem měl na Flycamu čili mechanickém glidecamu s protizávažím dole. Nebyl to elektronický motorový stabilizátor například typu Ronin.“
Klip Tohle bude bolet má tři minuty. Kolik surového materiálu se nabere při natáčení?
Robin: „Více než desetinásobek. Odhadem ze všech lokací kolem 35–40 minut záznamu, s tím, že jsem si hodně hlídal, abych nic nenatáčel úplně zbytečně.“
A Lucie? Kolik fotografií jsi pořídila?
„Klidně asi 2 500 fotek. Finálních z toho je… dvacet. Možná třicet. Ale i když je ten poměr vůči videu horší, práce s výběrem fotek je mnohem méně náročná než finální střih videa.“
Ještě k natáčení na Nikon Z 9. Ten má kromě jiného také výhodu velké kapacity akumulátoru. Jak si z tohoto pohledu vedl na place?
Robin: „My jsme měli jen jednu baterku, ale nikdy jsme se do úzkých nedostali. Nevzpomínám si, že bych se při natáčení dostal ‚do červené‘. Samozřejmě při přejezdu mezi lokacemi jsem průběžně dobíjel.“
Ono to navíc byly asi krátké sekvence, že?
Robin: „Přesně. Nejvíc času zabraly přesuny mezi lokacemi, obhlídka a nachystání scény… pak se teprve točily synchra – záběry na hudbu z klipu, nebo se točila ta černobílá dějová linka s Benovou hereckou partnerkou.“
Jaké jste používali objektivy k natáčení klipu?
Robin: „Měli jsme s sebou tři pevná skla NIKKOR Z se světelností f/1,8 – 24 mm, 35 mm a 50 mm, plus zoom NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 S. Na ten jsem ale netočil, Lucie s ním fotila.“
Ostřil jste ručně nebo autofokusem?
„Autofokusem. Na Flycamu se dost dobře ručně ostřit nedá. Pokud člověk potřebuje přeostřovat v záběru, je nutné zapnout AF. Měl jsem aktivní pomalé doostřování, a fungovalo to bezvadně. Zároveň jsem měl pro kontrolu zapnutý focus peaking, a po natočení samozřejmě záběry pečlivě kontroloval.“
Používal jste nějaký „odkuk“ – náhledový monitor?
„Všechno jsem točil přes displej Nikonu Z 9. S odkukem je na stabilizátoru taky trochu problém. Byl to takový lehký setup do města. Všechno, co tam nemuselo být, tam nebylo, abychom se mohli rychle přesouvat po městě. Tím, že jsem točil do N-logu, jsem nemusel ani řešit vyvážení bílé.“
Teď mě tak napadá – vy jste vůbec neřešili zvuk?
Unisono: „Ne.“
Robin: „V tomhle je natáčení hudebních klipů jednodušší. Pokud bychom nabírali i zvuk, tak bychom to sami nezvládli. Bez zvukaře to dost dobře nejde. Takhle nám stačil bluetooth repráček, ze kterého jsme pouštěli hudbu, když se točily synchra, a samotná hudební složka se do videa přidala až ve střižně.“
Když byste měli Nikon Z 9 porovnat s konkurencí – myslím pro natáčení videa – jak si stojí?
Robin: „Co se týče DSLR kamer, tak za mě je to nejlepší věc, na kterou jsem točil. Nikon Z 9 je o level výš. Teď už se to chová skutečně jako kamera, rozlišení je skvělé, zkrátka po všech směrech vynikající.“
Ještě se vrátím k produkci klipu. Je to tedy tak, že jste „na place“ byli jen vy dva plus Ben a Nzinga Young, která v klipu hraje? Co stylista a další?
Lucie: „Je to tak. Vynikající stylista Zdeněk Marek připravil kompletní styling v Praze, aby to pak Ben vezl v kufru do New Yorku.“
Takže to bylo tak trochu „punkové“ natáčení. Žádný velký štáb, žádné reflektory, zastavená doprava v New Yorku… :-)
Lucie: „Je to tak. Světlo bylo čistě přirozené i při focení. Ono v New Yorku nebo obecně ve ‚státech‘ je jakoby jiné světlo. New York je specifický v tom, že se zde světlo různě odráží od protilehlých budov, takže já vždycky využívám přirozeného světla, které tam je, a nikdy uměle nedosvěcuju. Maximálně tak odraznou deskou. Je ale pravda, že zrovna, když jsme natáčeli, bylo spíš pošmourno, takže ty fotky mají i takovou atmosféru, jsou více ‚moodové‘ než rozsvícené.“
Robin: „Ono ani nebylo dost času, potažmo pak rozpočet na nějakou velkou produkci. Klip je vizuálně postavený hlavně na stylingu a na tom, že je to točené v New Yorku. I když zároveň jsme nechtěli, aby z toho to město vyčnívalo prvoplánově. Jsou tam záběry z metra, většina sekvencí je ale točená někde u zdi.“
Jak dlouho celé natáčení trvalo? Kolik natáčecích hodin nebo dní?
Lucie: „Dva natáčecí dny a odhadem deset až dvanáct hodin čistého času. Plus přejezdy mezi lokacemi, vybírání stylingu a všechny další věci kolem.“
A ve střižně?
Robin: „Na střihu jsem nechal, když to všechno sečtu, asi deset dní. Navíc od Bena přišel požadavek na přidání textu písničky do videa. Nechtěl jsem to udělat klasicky formou titulků, takže jsem text napsal na bílé desky, natočil je, a pak jsem text vkládal jako další vrstvu do videa přes obraz natočený v New Yorku.“
Lucie, jaký typ fotek jsi vlastně k tomu klipu dělala? Backstage snímky z natáčení?
„Ne. Dělala jsem promo fotografie, artové, fashion fotky. Ono i to video je takový artový koncept, takže fotky s tím korespondují. Ben je pak používá jako své promo ke klipu.“
Na závěr budu trochu dělat pavlačovou drbnu. Já jsem v New Yorku nikdy nebyl, ale zajímá mě, jak se natáčí hudební klip na ulicích megapole svobodné a přesto konzervativní země, jako je USA? Stalo se vám, že by vás třeba kontrolovala policie nebo něco podobného?
Unisono: „Vůbec! Nic takového.“
Robin: „Když to řeknu úplně otevřeně, tak tam nikoho nezajímáte. Když půjdete po New Yorku, tak za den potkáte takových skupinek, které jsou nějakým způsobem zvláštní, desítky. Lidi, kteří tam žijí, to vůbec nepřekvapuje, jsou na to zvyklí.“
Lucie: „Pokud to děláš jako my – s minimálním štábem, bez světel, bez rozruchu, tak si tě nikdo ani nevšimne. Párkrát se nám stalo, že jsme byli mezi budovami, třeba kousek od Ground Zero, a přišla sekuriťačka s tím, že tam být nemůžeme, protože je to soukromý pozemek. Ale i to je výjimka.“
Lucie a Robine, děkuji moc za příjemný rozhovor!
Lucie Vysloužilová & Robin BennettLucie a Robin, partneři a kolegové, mají ve společném portfoliu několikaletou spolupráci od focení a natáčení komerčních zakázek, pracovních cest po celém světě, až po tvorbu osobních kreativních projektů. Jednou z oblíbených lokací, kam se pravidelně vracejí za prací, odpočinkem i pro načerpání inspirace, je New York. Hlavním účelem jejich poslední cesty do americké metropole bylo natáčení klipu a focení artových fashion fotek pro Bena Cristovao. |