Říjnové FotoVideo o (mnohdy) zbytečné ochraně objektivů. A další články navrch

Věděli jste, že u digitálních fotoaparátů nemá UV filtr – ve své primární funkci, spočívající v blokování ultrafialového záření – žádný význam, ba naopak může způsobit nechtěné zhoršení kvality obrazu? A přesto má mnoho fotografů na svých drahých objektivech nasazené laciné UV filtry bez antireflexních vrstev – jakožto ochranu přední čočky objektivu. Proč o tom píši? Protože v říjnovém vydání časopisu FotoVideo najdete – mimo jiné – další velký, podrobný a odborně zpracovaný test filtrů. Tentokrát, jak už je vám asi zřejmé, se jedná o UV a ochranné filtry. Doporučuji vaší pozornosti.

Časopis FotoVideo 10/2020

Já tedy, než jakékoliv další sklo před objektivem, prosazuji spíše důsledné používání sluneční clony v roli nejen stínítka proti parazitnímu světlu, ale také ochrany přední čočky, nicméně v mnohém s autorem testu souhlasím. Radek Plíhal zde mimo jiné píše (zkráceno):

„Když vidím fotografy s technikou za stovky tisíc korun, kteří používají nejlevnější UV filtry bez antireflexních vrstev, většinou mi to nedá a ptám se, proč taková kombinace. Odpověď je téměř vždy stejná, že je to jen na ochranu. Tak to mohu doporučit jediné: vždy před focením tento filtr z objektivu sundat.“ 

Časopis FotoVideo 10/2020

Anonce: Trocha sci-fi v říjnovém FotoVideu

Zdroj: FotoVideo

Opravdu? No, máme občas dost fantastické nápady, ale to fotografické sci-fi jsme v tomto vydání zatím jen nakousli. Připravujeme se systematicky na budoucnost, a tak se nám rozhovor se slavným jubilantem nesmírně hodil. Víte proč Ondřej Neff není fotografem? Přečtěte si uvnitř!

Radovali jsme se z krásného a prosluněného září a než jsme stihli nafotit vše co jsme plánovali, už je tu barevný říjen a s ním neméně barevné a inspirující říjnové vydání časopisu FotoVideo. Letošní desátý výtisk, který jistě právě otevíráte je opět plný rozhovorů s těmi, kteří fotce a videu opravdu rozumí a k tomu jsme vám v redakci namíchali osvěžující prakticko-technický koktejl novinek ze světa fototechniky, který se rychle mění. 

Časopis FotoVideo 10/2020

Pokud si myslíte, že právě teď je čas koupit si něco ještě více pokročilého, co by zaznamenávalo vaše nápady a obrazové příběhy, máte pravdu. Sortiment přístrojů, objektivů a příslušenství se v průběhu konce léta a září opět pěkně rozšířil a vy si můžete v klidu vybírat bez obav, že přeberete. Firmy v nejbližší době jistě přijdou se speciálními prodejními akcemi a budou se pomalu a jistě orientovat na předsváteční prodej. Vybírejte tedy uvážlivě, šance na kvalitní přístroje s příjemným poměrem cena/výkon je veliká.

Toto vydání si dalo za cíl vás pobavit a přinést to co potřebujete. Až jím začnete listovat, nepřeskakujte a berte to pěkně popořádku. Jeden žánr stíhá druhý, moderní fotografie tu klasickou, domácí tu exotickou a praktická tu inspirativní. Říjnové vydání se vám pokouší opět vyjít vstříc v době, kdy se dá stále ještě dobře fotit venku, být na čerstvém vzduchu a využívat nekonečnou zásobu podzimních exteriérů. Tentokrát je to opět černobílé i hodně o barvách, na ulicích i v přírodě. Naše rady, kterých v tomto vydání najdete spoustu, vám opravdu nevnucujeme. Tvořte svobodně a nenechte se ničím ovlivnit! Však víte, co máme na mysli…

Časopis FotoVideo 10/2020

Říjnové FotoVideo je tu pro vás! Vyberte si

Osobnost: Ondřej Neff
Focení samo o sobě není žádná zábava!

Rozhovor: Erik Tomašák
Keď všetko funguje, cítite nadšenie a energiu

Výstava: Martin Rak photographs
Seznamte se s krásnou krajinou v podání opravdového mistra.

Náš seriál: Desátý díl s Centrem Fotoškoda
Jak to bylo se začátky fotografické výuky a jak s FotoFESTEM?

Časopis FotoVideo 10/2020

Technika: UV a ochranné filtry v testu
Chcete mimo jiné ochránit svůj objektiv? Třetí díl našeho největšího testu filtrů je tady!

Fotograf roku: Jak jste bodovali?
Úžasné téma: Na horách, ve skalách a v kopcích za úsvitu je vyhodnoceno. Známe vítěze! vyhodnoceno 

Fotograf roku: Jednadvacátý ročník se rychle rozjel
Vkládejte své soutěžní snímky do nových témat. Jsou pro vás otevřena!

Časopis FotoVideo 10/2020

S naším předplatným opravdu ušetříte, a ještě k němu dostanete dárek dle vašeho výběru zdarma! Předplaťte si nás, jde to velmi rychle a můžete si vybrat, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích, či… jak se vám to bude líbit

Vybírejte si například na těchto webových adresách: www.ifotovideo.cz, www.send.cz nebo foto-video.magaziny.cz.

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu ta cca 60% jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte s námi!

Časopis FotoVideo 10/2020

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *