Rejnočí mimikry. Externí disk SanDisk Extreme 510 Portable SSD

„Tati, co je to za malýho rejnoka?“, prohlásil můj školou povinný syn, když jsem poprvé vybalil kosočtvercové tělo s USB ocáskem – SanDisk Extreme 510 Portable SSD. Ano, toto je externí disk, milé děti. Ovšem nejen svým rejnočím vzhledem, ale v mnoha dalších ohledech, je to hodně zvláštní externí disk.

SanDisk Extreme 510 Portable SSD
SanDisk Extreme 510 Portable SSD

Malý, lehký, odolný a rychlý – tak by se dal velmi jednoduše charakterizovat externí disk SanDisk Extreme 510 Portable SSD. K tomu je pak třeba dodat, že jde o SSD disk s kapacitou 480 GB a rozhraním USB 3.0.

Malý a lehký? Ano, s rozměry 75 × 75 × 10 mm a hmotností 60 gramů (i s 21 cm dlouhým USB káblíkem) toto příslušenství můžete nosit v kapsičce košile. A když se sehnete a disk vám náhodou z kapsy vypadne, nic se neděje. Kosočtvercové tělo, po obvodu chráněné hnědočerveným nárazníkem, vydrží mnoho. Výrobce deklaruje odolnost vůči přetížení až do 800 G @ 0,5 m/sec, odolnost proti vibracím 5,35 gRMS, 20–2000 HZ, a samozřejmě také voděodolnost a prachutěsnost podle stupně krytí IP55. A ještě abych nezapomněl: provozní teplota tohoto externího disku je 0–45˚ C, skladovat jej pak můžete v rozpětí teplot –20 až 70˚ C.

SanDisk Extreme 510 Portable SSD
SanDisk Extreme 510 Portable SSD
Nezdrží vás

Slibovat uživatelům velkou odolnost může výrobce také díky tomu, že toto zařízení obsahuje SSD disk, čili datové úložiště, které nemá žádné pohyblivé součástky, nedejbože jemnou mechaniku čtecí hlavy jako klasický hard disk. Zjednodušeně se jedná o velkou „flešku“, která pak k odolnosti přidává další výhodu, kterou je mnohem rychlejší přístup k datům. SSD disky vynikají jak rychlým sekvenčním čtením a zápisem dat (cca 3–4× rychlejší než nejlepší HDD), ale zejména bleskovou reakcí při náhodném čtení/zápisu (IOPS test).

Já jsem SanDisk Extreme 510 Portable SSD krátce otestoval na svém MacBooku Air pomocí aplikace Disk Speed Test od Blackmagic Designu, která zjišťuje rychlost sekvenčního přístupu, simulovaného na souborech s videodaty. Průměrná rychlost čtení se pohybovala přes 400 MB/s, zápis dat pak běžel rychlostí blízkou 300 MB/s. Výrobce udává maximální rychlost čtení 430 MB/s, u zápisu pak 400 MB/s. Minimálně v první hodnotě se tedy de facto shodujeme.

SanDisk Extreme 510 Portable SSD
SanDisk Extreme 510 Portable SSD
Ideální na cesty

„Rejnočí“ externí disk SanDisk Extreme 510 Portable SSD představuje skvělou úschovnu dat zejména na cesty. Nemusíte jej chovat jako v bavlnce, a zároveň se nemusíte bát, že by vás omezoval rychlostí či spíše „pomalostí“. Naopak, jakmile si toto zařízení vyzkoušíte, klasický externí mechanický hard disk už nikdy nebudete chtít používat. Jediným mezním faktorem může být – hlavně pro tvůrce pracující s videem – kapacita 480 GB. Běžnému fotografovi ale bohatě vystačí i na velmi dlouhý pobyt mimo civilizaci.

Průměrná cena externího disku SanDisk Extreme 510 Portable SSD se na českém trhu pohybuje kolem 6 500 Kč.

Zdroj: SanDisk


SanDisk Extreme 510 Portable SSD

Sdílej

2 komentáře

  1. A nyní si představme, že by šlo na usb připojit adaptér na CF, nebo SD kartu a po zapojení by došlo k automatickému nakopírování dat z karty na SSD disk. To by bylo…
    No třeba se dočkáme.

    Vladimír

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *