Pro ještě novější foťák – jak na aktualizaci firmwaru

Digitální fotoaparáty jsou elektronická zařízení, která v sobě bez velké nadsázky mají vestavěný počítač. A mnohdy poměrně výkonný kompjůtr. Zpracovat například při sériovém snímání několik snímků s vysokým rozlišením za sekundu, to už chce slušný výkon. Každý počítač potřebuje řídící software a nejinak je tomu také u fotoaparátů. Pouze s malým názvoslovným rozdílem – onen program se nenazývá software nýbrž firmware.

To všechno ale čtenáři Nikonblogu bezpochyby ví, stejně jako ví, že firmware fotoaparátů bývá aktualizován. Výrobce tím jednak může odstraňovat případné chyby, tímto způsobem lze ale také přidávat nové funkce fotoaparátu. Zrovna na to možná čekají uživatelé nových mirrorless strojů řady Z. Už brzy, 16. května, má být totiž k dispozici nový firmware, který přidá funkce jako je Eye AF a další.

Aktualizace firmwaru v praxi

Firmware nebývá aktualizován jen u nejnovějších Zetek, ale i u dalších fotoaparátů. Pojďme si tedy ukázat jak na to. Já mám u sebe DSLR Nikon dF s původním firmwarem 1.00 – a budu jej aktualizovat na novější 1.03. Možná se ale ptáte: Jak vlastně zjistím aktuální verzi firmwaru ve svém fotoaparátu?

Velmi jednoduše – v Menu Nastavení, obvykle na jeho úplném konci, najdete položku Verze firmwaru. Měly by se vám zobrazit dva údaje: C (camera) – firmware těla a L (lens) – firmware objektivu.

Aktualizace firmwaru Nikon

Nový firmware se do fotoaparátu nenainstaluje sám tak, jako to umí automatické aktualizace aplikací například u smartphonů. Upgrade musíte provést takříkajíc ručně. Ale nemusíte se ničeho obávat, není to vůbec složité.

Druhá otázka zní: Kde seženu nový firmware? Odpověď: Na webu Nikonu v sekci Technická podpora | Centrum stahování – zde. Najdete si svůj fotoaparát, klepnete na záložku Firmware a jste tam, kde jste potřebovali být. Nový firmware stáhněte do počítače.

Aktualizace firmwaru Nikon

Firmware se stáhne jako spustitelný soubor (*.exe pro Windows nebo *.dmg pro Mac OS). Pokud se vám automaticky nespustí/nerozbalí se jeho obsah, učiňte to ručně dvojitým poklepáním na něj. Ve finále byste měli dostat jeden jediný soubor s příponou *.bin.

Dalším krokem je přesunutí nebo zkopírování tohoto souboru do kořenového adresáře paměťové karty fotoaparátu. Tedy tak, aby soubor s příponou *.bin byl na úrovni složky DCIM. Pro upgrade firmwaru tedy budete nutně potřebovat také čtečku paměťových karet.

Aktualizace firmwaru Nikon

Do foťáku s tím!

Jakmile máte soubor nového firmwaru s příponou *.bin nakopírovaný na paměťové kartě, vložte ji do fotoaparátu a zapněte jej. Jděte do stejného menu, kde jste zjišťovali verzi aktuálního firmwaru (Menu Nastavení | Verze firmwaru) – nyní vidíte, že dole přibyla položka Aktualizovat. Zvolte ji a stiskněte OK. Poté je třeba ještě aktualizaci potvrdit a… firmware se během pár minut přeinstaluje, načež fotoaparát úspěšnou akci oznámí na displeji. A můžete svůj „novější“ fotoaparát zase vesele dál používat… :-)

Aktualizace firmwaru Nikon

Jen technická poznámka na závěr: Pro upgrade firmwaru musíte mít téměř plně nabitou baterii fotoaparátu – jinak systém aktualizaci nespustí.

Aktualizace firmwaru Nikon


Sdílej

Jeden komentář

  1. Jen malá poznámka: po zkušenostech – karta musí být naprosto „čistá“ – nejlépe všechno vymazat v počítači – nestačí ve foťáku – zůstanou tam složky Nikon a DCIM. A pokud má foťák dva sloty, pak musí být vložená do slotu, který je určen jako hlavní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *