Příběhy 100 let Nikonu. Z poválečného Japonska do západního světa

Zatímco u nás probíhaly po druhé světové válce v 50. letech minulého století komunistické čistky, Japonsko se – se svojí příslovečnou zarputilostí – usilovně snažilo postavit na nohy a obnovit ekonomiku a stabilitu země. Společnost Nikon za sebou měla v roce 1950 již 33 let existence, nicméně fotografická divize o sobě dala vědět teprve v roce 1948, kdy spatřil světlo světa legendární dálkoměrný fotoaparát Nikon I.

Nikon I
Nikon I

Japonsko však bylo v té době zemí poměrně izolovanou od západního světa. O fotoaparátech Nikon a objektivech Nikkor v padesátých letech tedy věděli jen zasvěcení. Jak se stalo, že se z de facto lokální společnosti stal celosvětový gigant s velmi významným podílem na trhu? Možná to byla náhoda, nicméně „na vině“ je muž s fotoaparátem. Fotoreportér David Douglas Duncan…

Místo Leiky Nikkor

„Někdo umí rychle běhat, někdo umí zpívat, někdo umí stisknout spoušť. A já umím fotografovat. To je má práce“, říká David Douglas Duncan, 101 letý fotoreportér, který bývá označován za nejvýznamnějšího fotografa Korejské války. Tomuto muži je ale souzeno ještě jedno prvenství – vytáhl Nikon na světlo světa profesionálních, ale i amatérských fotografů a stal se klíčovým hráčem při vzniku legendy jménem Nikon.

Těsně před tím než Duncan v roce 1950 spolu s několika dalšími fotografy odletěli dokumentovat hrůzy Korejské války, seznámil jej jeho japonský kolega z časopisu Life Jun Miki s objektivy Nikkor. Douglas byl ohromen jejich optickou kvalitou, takže v Korejské válce již používal na svojí Leice jen objektivy Nikkor. Tak, jak Duncan posílal filmy do redakce Life, chodily nazpět nechápavé dotazy: „Čím fotografujete? Jaké používáte objektivy?“ „Objektivy Nikkor“, odpověděl Duncan. Jenže ty doposud nikdo neznal… kdyby se tohoto příběhu nechopil New York Times. A najednou věděl o Nikon celý svět…


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentář

  1. Diky za fajn clanek. Nikony fotim od roku 1968 a dokud jeste aparat udrzim v rukou, neminim firmu opustit. Myslim, ze by si firma zaslouzila i dalsi zminky o jejich prvenstvi (reprezentace na olympijskych hrach ,lety do vesmiru a pod.
    Modelu jsem vystridal celou radu od Nikonu F,pres celou radu FM az po dnesni digitalni modely..
    Preji firme, aby byla stejne uspesna i v budoucnosti a dekuji za stroje, ktere mi verne slouzily.
    Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *