Právě vyšel časopis Digitální foto č. 140. Co v něm najdete?

Ať už trávíte léto na dovolené nebo v zaměstnání či u jiné bohulibé činnosti, máme pro vás tip na fotografické čtení, právě totiž vyšlo další číslo časopisu Digitální foto. Já jsem jeho obsah už z větší části „nasosal“, takže vám mohu – kromě obvyklé upoutávky od tvůrců tohoto periodika – opět doporučit několik zajímavých článků.

Digitální foto č. 140

Sto čtyřicáté vydání Digitálního fota by mohlo potěšit především ty čtenáře, kteří začínají s kariérou svatebního fotografa. Svatební fotografii je totiž v rámci hlavního tématu čísla věnováno dvanáct inspirativních stran, plus bonusový materiál na CD. Čtěte a roztočte cédéčko…

Mě však, už skoro tradičně, zaujaly především rozhovory se zajímavými osobnostmi světové fotografie. V prvním z nich mladý italský dokumentarista Massimo Brance vypráví o fotografování rumunských bezdomovců žijících v bukurešťském podzemním tunelu. Upřímně řečeno, já bych tam nevlezl… nicméně rozhovor si určitě přečtěte, fotografie jsou také výborné.

Druhý, tentokrát parafrázovaný rozhovor, vedli autoři Digitálního fota (trochu nechápu, proč u článků nebývají uvedeni) se známým britským krajinářem Charlie Waitem. Musím říci, že jsem toto interview přečetl takřka jedním dechem, i když třeba ne úplně souhlasím s Waitovým názorem, že do krajinářské fotografie nepatří lidé. Ale jinak skvělé!

Digitální foto č. 140

Tisková zpráva

Znáte to. Fotografujete už nějaký ten pátek, všichni okolo to o vás vědí… a pak vás jednou strýček z desátého kolena pozve na pivo a po druhém půllitru se zeptá, jestli byste náhodou nechtěli dělat fotografa na svatbě jeho dcery, že je to všechno hrozně drahé a on už na profesionála nemá. A vy zase nemáte to srdce ho odmítnout, vycházeli jste spolu vždycky dobře a navíc je vám jasné, že fotografování vůbec nerozumí, takže mu stačí váš nabitý fotobatoh a rázem se v jeho očích vyrovnáte nejlepším tvůrcům široko daleko. Takže kývnete. Jak se ale dané datum blíží, jste čím dál nervóznější. Pár lidí se chystá na nejdůležitější den ve svém životě a vy víte, že jejich vzpomínky budou až navěky záviset na vašich schopnostech – na tom, jak se vám podaří celou akci zvládnout z technického i kreativního hlediska. Ve skutečnosti se ale fotografování na svatbě bát nemusíte, pokud si tedy pořádně prostudujete hlavní téma tohoto čísla.

Fotografické dovednosti

9 věcí, kterými se můžete bavit
Připravili jsme pro vás devět fotografických témat, která můžete vyzkoušet tento měsíc.

Srdečné pozdravy z konce světa: Do podzemí

Dokumentární fotograf Massimo Branca vypráví o svém fotografování rumunských tuláků, jejichž domovem je podzemní tunel…

Hlavní téma: Jak fotografovat perfektní svatby

Dvanáct stran o tom, jak obstát v jedné z nejnáročnějších fotografických disciplín vůbec…

Digitální foto č. 140

10 důvodů, proč jsem přešel od DSLR k Fuji X

Svatební fotograf a X-photographer Vojtěch Hurych se rozpovídal o pohnutkách, které ho vedly k přechodu na bezzrcadlovkový systém Fujifilm řady X, díky němuž se mu opět vrátila radost z tvorby.

Základní dovednosti: Krajina v HDR

Naše redaktorka zamířila do známé lokality Cheddar Gorge na jihozápadě Anglie. Cíl: pořídit sbírku černobílých HDR záběrů tamější krajiny…

Kreativní zóna: Kouzlo barevného prášku

Co všechno dokáže s obyčejným portrétem udělat barevný oblak.

Fotorecepty

Dokonalá svatba
Scott Kelby radí, jak nastavit fotoaparát při kombinaci přirozeného světla a blesku.

Základy fotografování: Vyvážení bílé
Nelíbí se vám podivné barevné ladění snímku? Pak je pravděpodobně na vině nesprávné vyvážení bílé, tedy barevné teploty…

Zoner Photo Studio: Jak z mobilu dostat maximum
Větu „mobil není foťák“ jste možná od některých fotografů nejednou slyšeli. Ale ruku na srdce, opravdu jste s ním nikdy nepořídili ani jeden snímek?

Fotoléčitel
Claire Gillová pomáhá jedné z našich čtenářek osvojit si práci se zbrusu novou zrcadlovkou.

Digitální foto č. 140

Velký rozhovor Digitálního fota

Charlie Waite
V tomto čísle potěšíme zejména krajináře. Povídal si s námi jeden z nejslavnějších současných představitelů tohoto žánru na světě, britský fotograf Charlie Waite…

Fotovýbava

Canon EOS 760D
Canon představil dvě nové zrcadlovky s APS-C snímačem a rozlišením 24 Mpx. Na tu lepší jsme se podívali zblízka.

Canon EOS 750D
Technické specifikace modelů 750D a 760D jsou prakticky totožné, oba přístroje se liší hlavně ovládáním.

FotoSpeed F1
Ramenní popruh FotoSpeed je skvělým pomocníkem na dlouhých fotovýletech.

Ultrazoomové objektivy
Prázdniny jsou v plném proudu a ultrazoomové sklo se hodí víc než jindy. To si říká o velký srovnávací test…

Akční kamery
Šest miniaturních kamer, se kterými natočíte záznamy dříve nevídané kvality.

WD My Passport Ultra
Díky externím diskům WD My Passport můžete mít svůj fotoarchiv stále po ruce.

Na CD: Svatební fotografie

Na CD najdete několik videí doplňujících hlavní téma tohoto čísla – fotografování svateb. Dále pro vás máme video, kde vám předvedeme, jak retušovat portréty pomocí frekvenční separace tak, aby pleť neztratila přirozenou texturu. V sekci Download pak najdete plnou verzi softwaru HDR Projects 2. Jak název napovídá, jedná se o software pro vytváření HDR fotografií.

Digitální foto č. 140

Ukázky z časopisu Digitální foto 140

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *