Porovnání dvou nebo čtyř snímků v NX Studiu

Poměrně často porovnávám několik fotografií mezi sebou. Dělám testy foťáků a objektivů, a porovnávání k tomu patří naprosto přirozeně. Ale i každý jiný fotograf může srovnávat. Běžně se dělají expoziční varianty jednoho záběru, to stejné platí pro různé zaostření či clonění kvůli proostření a hloubce ostrosti. Digitální fotografie všechny tyto pokusy umožňuje dělat, aniž by to člověka něco stálo, tak proč této možnosti nevyužít v „boji za lepší fotku“?
Dříve jsem porovnávání dělal v Capture NX-D, nyní jsem přešel na NX Studio. A ejhle, ona je zde minimálně jedna změna či chcete-li novinka.

Poštovní známky nebo velká fotka

Jak Capture NX-D, tak i NX Studio mají několik zobrazovacích módů. Základem jsou miniatury (thumbnails) – buďto v režimu mřížky nebo jako seznam –, nebo celoobrazovkový náhled, který zobrazuje buďto single fotku nebo porovnává dvě či čtyři fotografie. Kromě toho zde najdete ještě jeden zobrazovací režim, jež umí ukázat jednu fotku před- a po- úpravách. Ale tím se nyní zabývat nebudu. Všechny módy lze přepínat pomocí ikon v horní části okna nebo přes menu View | Viewer.

Porovnání dvou nebo čtyř snímků v NX Studiu

Dvojka nebo čtyřka společně i samostatně

„Naši“ funkci porovnání dvou nebo čtyř fotografií ukážu na jednodušší „dvojce“. Začnete samozřejmě tím, že klepnete na ikonku s malou dvojkou, čímž se hlavní okno rozdělí na dvě poloviny. Nejprve se vám zobrazí jen jedna fotografie (ta, na které jste byli před spuštěním funkce porovnávání).

Porovnání dvou nebo čtyř snímků v NX Studiu

Abyste do druhé poloviny náhledu dostali jiný snímek, musíte do jeho volného prostoru klepnout myší, a z proužku miniatur (filmstripu) poté vybrat požadovaný snímek – ten se vzápětí v pravé části zobrazí. Samotný filmstrip si pak můžete skrýt nebo ho přesunout na boční stranu obrazovky, k tomu slouží tlačítko nahoře v liště (1).
V samotných náhledech snímků si můžete také nechat zobrazovat zjednodušené informace o fotografiích nebo histogram v několika podobách. Pro oboje najdete tlačítka pro změnu dole v liště (2 a 3).

Porovnání dvou nebo čtyř snímků v NX Studiu

Pro přesné porovnávání je dobré snímky zobrazit ve 100% velikosti (nebo u vysokého rozlišení v 50% měřítku), abyste viděli všechny detaily. K tomu slouží nástroje pro zvětšení, které najdete v liště vpravo nahoře. V Capture NX-D to automaticky funguje tak, že pokud změním zvětšení, udělá se to v obou dvou (potažmo všech čtyřech – ve 4módu) stejně – což je mimochodem logické a očekávatelné. To stejné se pak týká posunu výřezu – opět se v obou či všech čtyřech dílčích oknech posunuje synchronizovaně. Ovšem pozor, v novém NX Studiu je to jinak. Zde můžete pracovat s jednotlivými podokny také synchronizovaně, ale standardně se s nimi manipuluje samostatně. Proto, abyste dosáhli oné synchronizace, je třeba klepnout na tlačítko se symbolem dvou propojených oválků, které najdete v pravém horním rohu aktivního podokna – viz předchozí obrázek – č. 4. Jakmile toto tlačítko aktivujete, obsah obou (nebo všech čtyř oken) se jak zvětšuje či zmenšuje, tak i posouvá společně jako jeden muž! A to jste chtěli :-)

Porovnání dvou nebo čtyř snímků v NX Studiu

Extratip

Porovnávání jak dvou tak i čtyř snímků funguje komfortněji na počítačích se dvěma monitory. Jakmile funkci dvoj- nebo čtyřzobrazení zapnete, uděláte navíc jen to, že stisknete tlačítko F na klávesnici. A bude to vypadat nějak takto:

Porovnání dvou nebo čtyř snímků v NX Studiu

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *