Poctivá zimní aktualizace Zoner Photo Studia X

Minulý týden představili vývojáři brněnského Zoner software zimní aktualizaci svého klíčového produktu – správce a editoru digitálních fotografií Zoner Photo Studio X. Hned na úvod suše konstatuji, že to „hoši“ fakt neflákají. Zoner software aktualizuje ZPS X opravdu poctivě a nechce svoje pravidelně inkasované peníze jen tak za nic. Čímž narážím na odpor části uživatelů k nově (vlastně už déle než rok) zavedenému obchodnímu modelu typu předplatné. Ale nebudu zde dělat nikomu advokáta, pojďme se raději podívat na novinky.

ZPS X – zimní aktualizace

Retuše v novém

Nejvýraznější vylepšení přináší zimní aktualizace ZPS X v oblasti retuší, konkrétně v modulu Vyvolat – čili při bezztrátovém upravování fotografií. Najdete zde dva nové nástroje: Vyhlazovací štětec a Klonování struktury. I když má Vyhlazovací štětec stejnou ikonku žehličky jako opravdová klasická žehlička z Editoru, funguje jinak – vyrovná barevné přechody, ale zachová strukturu kůže. A naopak… nástroj Klonování struktury nahradí nežádoucí strukturu, ale zachová barvy původního podkladu. Například svatební fotografové budou mít radost!

Ukázka práce Vyhlazovacího štětce
Ukázka práce Vyhlazovacího štětce
Zahoďte polarizáky!

Přeháním, nechte si je. Softwarově nahradit optickou polarizaci dle mého mínění ještě nikdo nedokázal, nicméně funkce Polarizační filtr v ZPS X umí (částečně) dělat to, k čemu si většina fotografů „polarizák“ pořizuje – ztmavit modrou oblohu. A umí to docela dobře, byť třeba odlesků na vodní hladině vás samozřejmě nezbaví.

Je libo polarizák v protisvětle? :-)
Je libo polarizák v protisvětle? :-)
Sám sobě vydavatelem

Mně osobně popravdě na zimní aktualizaci nejvíce zaujala možnost uživatelsky upravovat předdefinované šablony fotoknih, které si – jak jistě víte – v ZPS X můžete také vytvořit. Nyní už tedy nejste tak těsně svázáni layoutem či použitými fonty, které výrobce předdefinoval. Nelze sice měnit vše (například pozadí), ale nejsme jaksi v InDesignu, že ano?


Video zdroj: Zoner software
A tak dále…

Toto jsou tři, respektive čtyři hlavní novinky zimní aktualizace Zoner Photo Studia X. Vývojáři programu však nachystali několik dalších vylepšení. Třeba možnost zrcadlového převrácení vrstev… Drobnost? Ale hodí se. Nebo volba přesného poměru stran u obdélníkové či oválné selekce. Taky se hodí. A co například vyrovnávací paměť pro pět fotografií (která se neustále přepisuje, takže nezabírá místo na disku)? Zdá se vám to málo? Až budete porovnávat fotografie z Nikonu D850, vzpomenete si…


Kompletní výčet novinek aktualizace Zoner Photo Studia X – zima 2017 – najdete zde

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *