Po stopách Zikmunda a Hanzelky ve fotografické soutěži Nikonu

Češi byli a jsou, snad díky naší poloze ve středu Evropy, vždy náruživí cestovatelé. Kdybychom v této souvislosti měli zmínit jen jedno jméno, respektive jednu dvojici – pak jsou to legendární cestovatelé Zikmund a Hanzelka. Věděli jste, že Miroslav Zikmund oslavil minulý týden 14. února 2019 své sté narozeniny? Redakce Nikonblogu panu Zikmundovi dodatečně srdečně gratuluje, a pro vás, naše čtenáře, zde máme malou soutěž.

Mount Kilimanjaro | Foto Petr Jan Juračka
Mount Kilimanjaro | Foto Petr Jan Juračka

Než ale dojdeme k samotné soutěži, dovolte prosím malou okliku. Když Petr Jan Juračka, autor této fotografie, a do značné míry také jeden z pokračovatelů cestovatelské tradice u nás, listoval knížkou pánů Hanzelky a Zikmunda „S Československou vlajkou na Kilimandžáro“ najednou objevil, že jeden z jejich snímků byl takřka identický s tím jeho. Stejné místo i téměř stejné podmínky.

Petr chtěl panu Zikmundovi fotku ukázat, což se mu nakonec poštěstilo. „Fantastické, to je přesně to místo, Mawenzi,“ řekl Miroslav Zikmund, známý svou encyklopedickou pamětí. „Jenom jste tam měli o trochu více mraků.“ Naše vlajka zavlála na vrcholu 28. ledna 1948, Petr tuto fotografii pořídil 6. října 2016.

Cestou Zikmunda a Hanzelky na vašich fotografiích

Pojďte tedy s námi popřát Miroslavu Zikmundovi k jeho úžasnému životnímu jubileu. Vydejme se společně po stopách Zikmunda a Hanzelky – sdílejte na Instagramu fotografie z míst, které navštívili tito dva cestovatelé. Fotografii označte hashtagem #stoletiZikmunda a profilem @nikon_cz_sk, čas máte do 14. března 2019.

Dvacet autorů nejlepších fotografií a příběhů odměníme dokumentem „Století Miroslava Zikmunda“ na DVD, jehož je společnost Nikon partnerem. Těšíme se na vaše fotografie!

DVD Století Miroslava Zikmunda

Do jisté míry lze říci, že váš úkol je docela jednoduchý – cestovatelé Zikmund a Hanzelka totiž projeli skoro celý svět. Jejich první výprava v letech 1947–1950 vedla do Afriky a Jižní Ameriky. V legendární Tatře 87 navštívili například Egypt, Libyi či tehdejší Belgické Kongo, aby se pak z Kapského města v Jihoafrické republice přeplavili lodí do Buenos Aires, první destinace Jižní Ameriky.

Při druhé cestě ve dvou upravených nákladních vozech Tatra 805 navštívili v letech 1959–1964 naši nejznámější cestovatelé například Turecko, Sýrii, Pákistán, Indii, Cejlon, Barmu, Kambodžu, Indonésii, Japonsko nebo Irák. Procestovali také velkou část Sovětského svazu, od Tiksi na severu Jakutska až po Pamír v Tádžikistánu. Jen Čínu se jim kvůli politické situaci navštívit nepodařilo.

Miroslav Zikmund ale cestoval po revoluci v roce 1989 také sám. V roce 1991 se vydal do Japonska, v roce 1992 do Austrálie a v roce 1994 na Nový Zéland. V roce 1996 se účastnil s dokumentaristou Milanem Maryškou expedice „Sibiř – peklo, nebo ráj“, ze které vznikl stejnojmenný čtyřdílný dokumentární cyklus. V roce 2000 podnikl cestu na Srí Lanku a Maledivy a také do USA.


Sdílej

2 komentáře

  1. Dobrý den, tak jsem obeslal tut akci. Dal několik fotografíí na Instagram s příslušnými flagy a nic se neděje.
    Jsou k tomuto tématu nějaké další informace?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *