Po pěti letech znovu. Peak Design Travel Tripod – dlouhodobý test

Skoro se mi ani nechce věřit, že od uvedení dvojice kompaktních cestovních stativů od Peak Designu už uběhlo pět let. A navrch, když se ohlédnu zpět, se divím sám sobě, jak jsem mohl celé čtyři roky odolávat pokušení jeden z nich vlastnit. A používat, samozřejmě. Původní recenze stativů Travel Tripod na Nikonblogu je tedy už lehce zaprášená, byť nemám důvod na ní nic měnit. Nyní, po roce používání hliníkové verze, přináším další postřehy.

Do lesa nalehko

Pokud se k vám snad za těch pět let ještě nedostala vůbec žádná informace o stativech Travel Tripod od Peak Designu, odkázal bych vás pro začátek ke zmíněné recenzi. Ať se nemusím opakovat a mohu jít rovnou do přítomnosti :-)

Starý fotoaparát, nový stativ. Dobrá kombinace…
Starý fotoaparát, nový stativ. Dobrá kombinace…

Nebudu o sobě tvrdit, že jsem krajinář, nicméně toulání po lese s foťákem jednoduše miluju. Nejde o žádné cílené výpravy za focením nějaké konkrétní lokality. Jednoduše vezmu fotoaparát(y), stativ, a jdu se projít do přírody. Když se mi povede dobrá fotografie, je to krásný bonus. Pokud ne, alespoň se vyvětrám a nezřídka u toho pěkně vyčistím hlavu.

Myslím, že z úvodu vcelku jasně vyplývá, že na takové toulky vyrážím nalehko. Základem je Nikon Z50 se širokoúhlým zoomem NIKKOR Z DX 12–28 mm a někdy ještě pevnou čtyřicíctkou. V šestilitrovém Everyday Slingu od Peak Designu (recenze 10l varianty zde) ale zároveň nesmí chybět jeden z více než desítky Flexaretů, které vlastním, a jeden po druhém pěkně střídám při focení, aby se i tihle dědečkové spolu se mnou vyvětrali a protáhli svá stará pérka. Vyjma posledního modelu Flexaret VII jsou všichni starší než já :-)

Zatímco digitální bezzrcadlovkou fotím převážně z ruky, Flexaretem udělám fotku bez stativu velmi výjimečně. Kdo někdy koukal do stranově převráceného světlíku této dvouoké zrcadlovky s tmavou matnicí, dobře ví, že komponovat záběr není úplně triviální. Nehledě k tomu, že střední formát je často dobré hodně clonit, a pokud fotíte na filmy o nízké citlivosti, expoziční časy nebývají v hustém lese pro focení z ruky to pravé. Takže je třeba mít s sebou také stativ. Jaký? To už asi víte – Peak Design Travel Tripod, v mém případě v hliníkové verzi.

Šestilitrový Everyday Sling od Peak Designu je se stativem Travel Tripod dobrý kámoš
Šestilitrový Everyday Sling od Peak Designu je se stativem Travel Tripod dobrý kámoš

Klame tělem

Hliníková verze stativu Travel Tripod váží o 300 gramů více než karbonová (1,6 vs. 1,3 kg) a, jak jsem už psal v první recenzi, v ruce působí těžší, než je její reálná hmotnost. Jinak řečeno: Vezmete-li do ruky tento stativ a poté jinou, stejně těžkou trojnožku konvenční konstrukce, bude se vám model od Peak Designu zdát těžší. „Konvenční konstrukcí“ myslím běžný stativ s trubkovýma nohama, který i po složení má mezi nimi „luft“. Není zkrátka tak kompaktní jako Travel Tripod. A právě ona „sevřenost“ ve složeném stavu, kdy v ruce držíte jeden kus hmoty, dělá onen paradoxní pocit větší váhy.

Jakmile ale Travel Tripod připevním na zmíněný Everyday Sling, pocit těžkosti zmizí a vesele se toulám lesem, aniž bych jakkoliv trpěl nadváhou (zavazadla, ne svou :-)).

Závislosti

Jednou z návykových vlastností Travel Tripodu je možnost otevírání a zavírání páčkové aretace noh jedním pohybem ruky. Všechny čtyři páčky jsou zkrátka na šířku ruky – co páčka, to jeden prst, práce na pár sekund. To mimochodem značně eliminuje situace, které možná sami znáte – když se vám zkrátka nechce stativ roztahovat.

Zdroj foto Peak Design
Zdroj foto Peak Design

Na nutnost krátkého povysunutí středového sloupku před polohováním ploché kulové hlavy jsem si rychle zvykl a nyní ji už nepovažuji za zápor. Je to jednoduše malá daň z kompaktního provedení ve složeném stavu.

Samotná – velmi specifická – kulová hlava Travel Tripodu patří, alespoň v mém případě, mezi další návykový prvek tohoto stativu. Dotažení (nebo povolení) velkým prstencem po obvodu hlavy je skvěle vymyšlené. Hlavu za tento ovládací prvek totiž zároveň i držíte. Jednou rukou nastavíte jak polohu hlavy, tak ji zároveň zaaretujete. Výborné! Aretace je navíc přesná – hlava Travel Tripodu se po utáhnutí ani nehne.

Pro běžný náklon stativové hlavy stačí středovou tyč povysunout cca o 2,5–3 cm
Pro běžný náklon stativové hlavy stačí středovou tyč povysunout cca o 2,5–3 cm

Vestavěný držák mobilu na spodku středového sloupku jsem nikdy nepoužil, nicméně občas mám potřebu sloupek „vzhůru nohama“, tedy hlavou dolů. K tomu je nutné použít inbusový klíč a sloupek rozdělit na dvě části, otočit a poté zase složit. Peak Design k tomu standardně dodává se stativem i malé nářadíčko, připevněné plastovou sponou k jedné z noh. Proč to píšu? Protože toto příslušenství jsem hned asi na druhé vycházce prostě někde v lese ztratil. Klíč v držáku není zrovna natěsno, takže jsem ho při nějaké manipulaci vytrousil. Ano, dá se koupit nový, ale stejně poslouží běžný inbus, třeba ten, co vám zbyl, když jste smontovali nějaký nábytek z Ikei :-)

Peak Design – Travel Tripod
Hlavou dolů…

Nejen pro foťák

Stativ Peak Design Travel Tripod samozřejmě používám i při dalších příležitostech. Těmi je v mém případě často produktová fotografie, ať už jsou před objektivem koloběžky nebo keramika či jiné výrobky mé ženy. V poslední době fotím produkty asi půl napůl i z ruky, ale Travel Tripod u toho přesto sekunduje – jako stativ pro jeden z externích blesků. Při fotografování na denním světle se pak skvěle hodí jako opora velké odrazné desky. Díky své skladnosti jej mám vždy při ruce a využití pro něj není třeba dlouho vymýšlet – obvykle se totiž nabídne samo.

Peak Design – Travel Tripod
Díky standardně dodávanému měkkému pouzdru lze Travel Tripod nosit nejen v kapse nějakého fotobáglu, ale klidně i – na peakdesignovském kotvičkovém popruhu – jen tak volně

Varování ministra zdravotnictví

Asi všechny výrobky od PeakDesignu mají – kromě své vysoké funkčnosti – jednu společnou vlastnost, kterou jsem už v tomto textu několikrát zmínil. Velmi snadno na nich vzniká návyk čili závislost. Člověk kolem nich třeba delší čas chodí, zálibně si je prohlíží a přemýšlí, jestli si je pořídit nebo ne. Cena není vždycky nejmenší, takže dilema může být velké. Pak se nachomejtnete k nějaké předváděcí akci, vysněný produkt si vyzkoušíte a… jste chycení. U stativů Travel Tripod to, alespoň za sebe, mohu potvrdit. Podotýkám, že jako člověk, který v rámci své profese za několik dekád držel v ruce a otestoval stovky, možná tisíce různých produktů, mám vůči této závislosti vypěstovanou docela velkou rezistenci. Stativ Peak Design Travel Tripod však nezbytně potřebuji, o tom žádná :-)

V českém „pralese“ se středoformátem Zenza Bronica S2a
V českém „pralese“ se středoformátem Zenza Bronica S2a

Prodejní ceny (03/2025) a záruka

Peak Design Travel Tripod – hliníkové nohy: 11 390 Kč
Peak Design Travel Tripod – karbonové nohy: 16 990 Kč

Universal Head Adapter: 890 Kč
Ultralight Conversion Kit: 890 Kč
Spike Feet Set: 890 Kč
Standard plate (rychloupínací destička): 590 Kč

Doživotní záruka


Zdroj

PeakDesign.cz

Sdílej

Jeden komentář

  1. Mám „skladačku“ rôznych výrobkov firmy Peak Design. Tiež som dlho uvažoval o ich postupnej kúpe. Teraz som spokojný, poskytujú nielen nezvyčajne dobré úžitkové vlastnosti, ale aj lahodia oku a človek má radosť pri ich používaní. Statív sa mi zo začiatku zdal príliš jednoduchý, málo dômyselný. Ale opak je pravdou. Všetko dôkladne premyslené a na používanie jednoduché. Vlastne k nemu už nepotrebujem nič. Ani inú hlavu. Len tú vlastnú na krku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *