Peak Design Travel Backpack 45L – „systémový“ (foto)batoh pro každou příležitost

Přiznám se, že mi nějakou chvíli trvalo, než jsem přišel na to, jak tuto recenzi pojmout. Samotný batoh Peak Design Travel Backpack 45L totiž představuje jen základ celého systému, k němuž patří spousta dalšího příslušenství. Dokonce se nebojím napsat, že se zde nabízí jakási paralela například se systémem DSLR. Máte tělo fotoaparátu jako základ, a k němu objektivy, blesky, a další příslušenství. Celé dohromady to tvoří ucelený systém – a podobně to má i Peak Design Travel Backpack 45L.

Protože by ale popis veškerého příslušenství k batohu Travel Backpack 45L zabral spíše malou brožuru, budu se v tomto článku věnovat převážně jen samotnému batohu. Nicméně informace k dalším prvkům tohoto systému vám doporučím k samostudiu. Já sám jsem nad prozkoumáváním tajů Travel Backpacku a jeho příslušenství strávil asi tři až čtyři hodiny čistého času.

Peak Design Travel Backpack 45L
Peak Design Travel Backpack 45L
„Krabice“ s popruhy

Batoh Peak Design Travel Backpack 45L tedy můžeme považovat za základ systému a s trochou nadsázky ho lze označit jako „futrál“, ve kterém se vše odehrává. Prostě jen krabice s popruhy? I když by to tak podle následující fotografie mohlo vypadat, skutečnost je jiná. A to tak, že hodně odlišná.

Peak Design Travel Backpack 45L
Peak Design Travel Backpack 45L

Přirovnání ke krabici s popruhy sedí jen v tom, že batoh samotný nemá žádné vnitřní přepážky – je to poměrně velký otevřený prostor. Otevřený a otevíratelný… hned ze čtyř stran. Takříkajíc hlavní vchod je ze zadní stěny, otevřít batoh lze ale i zepředu nebo z obou boků. Objem batohu je variabilní – pomocí zipů a druků lze maximálních 45 litrů snížit až o třetinu. Batoh si tak můžete přizpůsobit přepravovanému obsahu či využití.

Peak Design Travel Backpack 45L

Batoh Peak Design Travel Backpack 45L ale netvoří jen onen otevřený prostor s variabilním objemem. K dispozici je několik kapes, které i bez toho, aniž byste si dokoupili další příslušenství (viz dále v článku), umožňují vaši bagáž lépe uspořádat.

Jak přední, tak i zadní stěna jsou dvojité. Vypolstrovaný prostor v zadní stěně je určený pro notebook a/nebo tablet, přičemž tak velký přenosný počítač, který by sem nevešel, vážně asi nemáte. Přední víko již není vypolstrované, ale zase obsahuje dvě síťované a dvě běžné kapsy. Nehledě na to, že samotný dvojitý prostor představuje jednu velkou kapsu. Na předním víku pak najdete ještě malou až střední kapsu opatřenou vodotěsným zipem.

Peak Design Travel Backpack 45L

Tím ale „kapsičkovaná“ ani zdaleka nekončí. Na obou bocích jsou dvě otevřené kapsy, do nichž bez problémů vejde například 1,5l PET lahev, a… tyto kapsy mají navíc ještě uvnitř skryté kapsičky na zip, přístupné se zadní strany batohu. Ideální například na pas či jiné doklady a cennosti. Další kapsička na zip se nachází v bederním popruhu, a ještě jednu malou objevíte zhruba v polovině svislé zadní hrany batohu – jde o kapsu na jmenovku.

Po celém batohu jsou našita upínací oka (čtyři nahoře, čtyři na přední stěně, dvě na podlaze), dole ve skryté kapse najdete popruhy. Připevnit například stativ či karimatku nebo cokoliv jiného z vnějšku batohu zkrátka není nic nemožného.

Peak Design Travel Backpack 45L

Peak Design Travel Backpack 45L

Popruhy v utajení

Onu ve skutečnosti poměrně sofistikovanou „krabici“ bychom tedy měli ve zkratce popsanou, zbývá se věnovat popruhům. Ramenní popruhy à la Peak Design nejsou bůhvíjak polstrované, ale jejich ergonomický tvar zaručuje velmi pohodlné nošení. V létě vám asi budou trochu vadit de facto neodvětraná záda, to však u batohu této koncepce dost dobře nejde lépe řešit.

Peak Design Travel Backpack 45L má samozřejmě také odnímatelný prsní popruh, a ve dvojité zádové části také vtipně skrytý bederní popruh. Ten již netvoří pouze jednoduchý pásek jako u batohu Everyday Backpack od stejné firmy, ale má již bederní část širokou a decentně polstrovanou.

Do dvojité zádové části lze jednoduše skrýt nejen „bederák“, ale i ramenní popruhy – viz pravá strana fotografie
Do dvojité zádové části lze jednoduše skrýt nejen „bederák“, ale i ramenní popruhy – viz pravá strana fotografie

Peak Design Travel Backpack 45L

Batoh je jako všechny podobné produkty Peak Designu ušitý z odolné tkaniny, která snese jak hrubší zacházení, tak i nějakou tu spršku z nebe. Samozřejmostí jsou voděodolné zipy. Peak Design Travel Backpack 45L si můžete pořídit buďto v barvě Black nebo Sage (šalvějová) – což je moc pěkné šedozelené provedení.
Abyste ale přežili i tu nejhorší slotu – respektive aby v extrémním počasí nedošlo újmy vaše vybavení v batohu přepravované –, nabízí Peak Design navíc ještě lehkou pláštěnku Rain Fly z ripstop nylonu 200D se silikonovým zátěrem. K té mám malou výtku – pláštěnka mohla mít výraznější barvu nežli „neviditelnou“ černou.

…a Příslušenství

Nastává čas podívat se – jak jsem ale slíbil v úvodu, jen víceméně zběžně – na příslušenství. Tedy na takříkajíc „organizační“ vložky do batohu Travel Backpack 45L. Jsme ale stále u Peak Designu, takže můžete očekávat doslova vymazlené řešení.

Byť tento batoh či systém nemá v názvu nic o foto (to ale nemá ani třeba „převážně fotografický“ Everyday Backpack), vývojáři na fotografy samozřejmě mysleli. A ne málo. K batohu lze dokoupit ochranné pouzdro či více pouzder pro foto/video techniku s názvem Camera Cube, které se vyrábí ve třech velikostech. Naprosto jednoduše: Rozdělte si vnitřní prostor batohu svisle na tři části. Nejmenší Camera Cube zabere jednu třetinu, prostřední dvě třetiny a největší (téměř) celý objem.

Peak Design Travel Backpack 45L

Pouzdra Camera Cube jsou samozřejmě polstrovaná a mají obvyklý systém vnitřních přepážek na suché zipy. K obsahu lze přistupovat z horní strany i z obou bočních stran. Pozor – tohle nejsou jen nějaké vložky pro utřídění vnitřního obsahu – pouzdra lze použít i samostatně. Z toho důvodu jsou taktéž ušita z odolné tkaniny, hlavní zip je vodotěsný, a mají dvě očka pro připevnění fotopopruhů Peak Design pomocí známých kotviček. Pecka!

Mimochodem, na fotografii výše jsem použil střední, tedy dvoutřetinový Camera Cube. Co jsem do něj naskládal? Nikon D850 s nasazeným telezoomem AF-S Nikkor 70–200 mm f/2,8G ED VRII. Tělo bylo bez vertikálního gripu, ale vešlo by se v pohodě i s ním. Dále zde můžete vidět zoom AF-S Nikkor 24–70 mm f/2,8E ED VR, tři pevná skla – AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED, AF-S Nikkor 85 mm F1,4G a AF-S Nikkor 50 mm F1,8G. K tomu blesk Speedlight SB-5000 a nabíječka akumulátorů pro D850. Slušné, ne?

Peak Design Travel Backpack 45L

Na fotografii mého „setupu“ ještě vidíte nad Camera Cube dvě pouzdra. Šalvějově zelené je Wash Pouch, černý je pak Tech Pouch. To jsou další dvě možné organizační vložky – opět ale autonomní, s možností separátního využití i bez batohu.

Wash Pouch představuje hygienickou taštičku či kosmetické pouzdro, i když použít jej samozřejmě lze jakkoliv jinak. Na tomto příslušenství je mimochodem vtipný kovový háček pro možnost jeho zavěšení například do sprchového koutu.

Tech Pouch je pak „futrál“ určený zejména pro drobnou elektroniku všeho druhu. Paměťovými kartami počínaje, přes nejrůznější kabely, až třeba po powerbanku s možností vývodu nabíjecího kabelu zevnitř pouzdra do vnější kapsy na mobil. Ale… jinému využití se opět meze nekladou.

Wash PouchWash Pouch
Wash Pouch
Tech Pouch
Tech Pouch

Kromě již vyjmenovaných pouzder nabízí Peak Design ve dvou velikostech ještě tzv. Packing Cube – lehká měkká pouzdra určená zejména na oblečení. A také Shoe Pouch, ultralehké minimalistické pouzdro na špinavou obuv, mokré plavky, zkrátka obecně na znečištěné věci. Omlouvám se, nedá mi to – nyní budu ironický: To, co běžně dáte do igelitky, si v tomto případě můžete vložit do 48gramového pouzdra v ceně 749 Kč…

Packing Cube
Packing Cube
Shoe Pouch
Shoe Pouch
„Systémové zavazadlo“ k pohledání

I když slovní spojení „pro každou příležitost“, použité v titulku tohoto článku, může znít prvoplánově či „píárově“, je to prostě tak. Peak Design Travel Backpack 45L je maximálně univerzální batoh, který má skutečně velmi pestré využití. Mohou jej využít jako fotografové, tak i „civilové“. Jednoduše jako batoh pro libovolné použití.

Ale nejde o jen tak běžný batoh. Travel Backpack 45L je vychytaný skutečně do nejmenších detailů. V tomto článku není prostor všemi se zabývat – doporučím vám kouknout na spoustu videí, které Peak Design k tomuto produktu natočil – viz odkaz níže.

Můj vlastní zlepšovák: rozepnutý „pytlík“ s pláštěnkou Rain Fly lze použít i jako opěrku pro stativ umístěný ve středu zadní stěny :-)
Můj vlastní zlepšovák: rozepnutý „pytlík“ s pláštěnkou Rain Fly lze použít i jako opěrku pro stativ umístěný ve středu zadní stěny :-)

Celá tahle dokonalost má jednu vadu, a je jen na vás, jak se k ní postavíte. Právě díky oné vychytanosti do nejmenšího detailu jsou batoh a jeho příslušenství docela těžké. Není se čemu divit – všude najdete nějaké zipy, poutka, úchyty, dvojité stěny, kapsy, kapsičky… to vše navyšuje hmotnost. Samotný prázdný batoh váží 2,2 kg, všechna další pouzdra, která do něj vložíte, hmotnost pochopitelně navyšují. Jste-li gramaři, kteří sebou navíc celou bagáž desítky až stovky kilometrů na vlastním hřbetu, asi to nebude nic pro vás.

Jinak jsem ale nadšený. Vychytané byly doposud všechny produkty Peak Designu – batoh Travel Backpack 45L (a příslušenství k němu) předčil všechna moje očekávání. Vývojáři skutečně přemýšleli o každičkém detailu, neustále měli na mysli perfektní funkčnost, téměř nedělali kompromisy (tím jsou třeba téměř neodvětraná záda batohu). Na tomto produktu je zkrátka vidět, že jej dělali lidé, které jejich práce baví.


Zdroj

www.peakdesign.cz

Doporučená prodejní cena

8 590 Kč

Produktová videa Travel Line

Youtube Peak Design


Peak Design Travel Backpack 45L

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *